τσιμπουρια

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
μανιτο
Beagle
Όνομα: αλεξανδρα

τσιμπουρια

Δημοσίευση από μανιτο » 07 Μάιος 2013, 13:46

γεια σας!! ηθελα να σας ρωτησω κατι..τον προηγουμενο μηνα βρηκα ενα μικρο τσιμπορι στη μουσουδα του σκυλακου μου..ειναι 9 μηνων κ 30 κιλα..πηγα στο κτηνιατρο κ μου εδωσε αμπουλεσ κ του εβαλα στο δερμα του..σημερα ομως μετα την βολτα βρηκα πανω του να τριγυρνανε 5 μικρα μαυρα τσιμπουρια!!! τι να κανω??? μπορω να του ξαναβαλω?? γτ ο γιατρος μου ειπε σε 2 μηνες παλι να ξαναπαω.. υπαρχει καποιο σπρευ που μπορω να του βαλω καλυτερα??? δν ξερω τι να κανω..ειναι μεσα στο σπιτι κ δεν ερχεται σε επαφη με αλλα σκυλια κ στη βολτα που τον παω δεν εχει πολλα χωματα κ χορταρια...

Chrisanthy
Bullmastiff

Re: τσιμπουρια

Δημοσίευση από Chrisanthy » 07 Μάιος 2013, 14:19

Μια φορά το μήνα μπορείς να του βάζεις αμπούλα ή σπρει.

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Global Moderator
Όνομα: ΛΙΑ

Δημοσίευση από kouvaraki » 08 Μάιος 2013, 00:32

Οι αμπουλες ειναι για μια φορα το μηνα...μολις περασει ο μηνας πρεπει να του βαλεις αλλη..μια πολυ καλη που χρησιμοποιω εγω,ειναι η advantix.απλα προσεξε να παρεις αμπουλα αντιστοιχη με τα κιλα του..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 10 times
Been thanked: 33 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 08 Μάιος 2013, 11:09

Η αμπούλες είναι για μηνιαία χορήγηση.
Παρά τις αμπούλες τα τσιμπούρια θα ανέβουν στο ζώο, απλά θα σκοτωθούν προτού προλάβουν να μεταδώσουν κάποια ασθένεια.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

rossignol9_s
Bullmastiff

Δημοσίευση από rossignol9_s » 14 Ιουν 2013, 00:44

εχω ενα κοκερ και ενα γερμανικο σπιτζ, και στα 2 φοραω ολο το χρονο κολαρα sculibor, αμπουλες expot και ψεκαζω για κουνουπι-σκνιπα στις βολτες, τις τελευταιες 2 βδομαδες εχω αφαιρεσει 3 τσιμπουρια απο τα αυτια του κοκερ και 1 απο την κοιλια του σπιτζ τα οποια ηταν κολλημενα και μια χαρα τρεφοντουσαν με το αιμα των σκυλων μου . Υποψιν πως η αμπουλα ηταν και φρεσκια με μονο 10 μερες πανω στα ζωα, τα τσιμπουρια ηταν απτοητα ... κανενα δεν ψωφισε παρ ολο που ηταν πληρως "προστατευμενα" τα σκυλια, πως ειναι δυνατον ? λετε πως με τις αμπουλες σκοτωνονται ... τα κολαρα τα αλλαζω καθε 3 μηνες και οχι καθε 4 που λενε ολοι κανονικα.
ΕικόναΕικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Global Moderator

Δημοσίευση από kouvaraki » 14 Ιουν 2013, 01:21

Καλησπέρα!Την expot δεν τη γνωρίζω βέβαια,αλλά φροντίζεις πάντα να μην έχουν βραχεί τα σκυλάκια σου 3-4 μέρες πριν την αμπούλα και να μην βραχούν και 3-4 μέρες μετά?
Εικόνα

mikem1st

Δημοσίευση από mikem1st » 14 Ιουν 2013, 15:21

rossignol9_s έγραψε:εχω ενα κοκερ και ενα γερμανικο σπιτζ, και στα 2 φοραω ολο το χρονο κολαρα sculibor, αμπουλες expot και ψεκαζω για κουνουπι-σκνιπα στις βολτες, τις τελευταιες 2 βδομαδες εχω αφαιρεσει 3 τσιμπουρια απο τα αυτια του κοκερ και 1 απο την κοιλια του σπιτζ τα οποια ηταν κολλημενα και μια χαρα τρεφοντουσαν με το αιμα των σκυλων μου . Υποψιν πως η αμπουλα ηταν και φρεσκια με μονο 10 μερες πανω στα ζωα, τα τσιμπουρια ηταν απτοητα ... κανενα δεν ψωφισε παρ ολο που ηταν πληρως "προστατευμενα" τα σκυλια, πως ειναι δυνατον ? λετε πως με τις αμπουλες σκοτωνονται ... τα κολαρα τα αλλαζω καθε 3 μηνες και οχι καθε 4 που λενε ολοι κανονικα.
Σιγουρεύτηκες πως οι αμπούλες που βάζεις ειναι για τα κιλά των σκύλων σου? Τις βάζεις σωστά στα σημεία που πρέπει ?
Την expot που αναφέρεις δεν την ξέρω,με αντβαντιξ ημουνα χρόνια και ηταν καλή μέσα στον μήνα,τώρα πήγα στην advocate που θεωρώ ειναι πιο εξελιγμένη!Αν βρώ τσιμπουρι θα ειναι νεκρό και ο σκύλος παίζει πολλές ώρες της μέρας σε χόρτα και χώματα..

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Global Moderator

Δημοσίευση από kouvaraki » 14 Ιουν 2013, 15:31

Κι εγω την advantix χρησιμοποιω και δεν ειχα προβλημα μεχρι τωρα..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

rossignol9_s
Bullmastiff

Δημοσίευση από rossignol9_s » 14 Ιουν 2013, 18:47

kouvaraki έγραψε:Καλησπέρα!Την expot δεν τη γνωρίζω βέβαια,αλλά φροντίζεις πάντα να μην έχουν βραχεί τα σκυλάκια σου 3-4 μέρες πριν την αμπούλα και να μην βραχούν και 3-4 μέρες μετά?

ναι ναι , γνωριζω ολα αυτα με τις αμπουλες και πως μπαινουν και ποτε μπαινουν κτλ κτλ τις exspot μου τις εχει συστησει η κτηνιατρος αλλα απ οτι διαβαζω με τις αλλες τα τσιμπουρια πεθαινουν σε αντιθεση με αυτην οπου ζουν και βασιλευουν !!! θα δοκιμασω τις μαρκες που λετε ....
ΕικόναΕικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους

rossignol9_s
Bullmastiff

Δημοσίευση από rossignol9_s » 14 Ιουν 2013, 18:51

mikem1st έγραψε:
rossignol9_s έγραψε:εχω ενα κοκερ και ενα γερμανικο σπιτζ, και στα 2 φοραω ολο το χρονο κολαρα sculibor, αμπουλες expot και ψεκαζω για κουνουπι-σκνιπα στις βολτες, τις τελευταιες 2 βδομαδες εχω αφαιρεσει 3 τσιμπουρια απο τα αυτια του κοκερ και 1 απο την κοιλια του σπιτζ τα οποια ηταν κολλημενα και μια χαρα τρεφοντουσαν με το αιμα των σκυλων μου . Υποψιν πως η αμπουλα ηταν και φρεσκια με μονο 10 μερες πανω στα ζωα, τα τσιμπουρια ηταν απτοητα ... κανενα δεν ψωφισε παρ ολο που ηταν πληρως "προστατευμενα" τα σκυλια, πως ειναι δυνατον ? λετε πως με τις αμπουλες σκοτωνονται ... τα κολαρα τα αλλαζω καθε 3 μηνες και οχι καθε 4 που λενε ολοι κανονικα.
Σιγουρεύτηκες πως οι αμπούλες που βάζεις ειναι για τα κιλά των σκύλων σου? Τις βάζεις σωστά στα σημεία που πρέπει ?
Την expot που αναφέρεις δεν την ξέρω,με αντβαντιξ ημουνα χρόνια και ηταν καλή μέσα στον μήνα,τώρα πήγα στην advocate που θεωρώ ειναι πιο εξελιγμένη!Αν βρώ τσιμπουρι θα ειναι νεκρό και ο σκύλος παίζει πολλές ώρες της μέρας σε χόρτα και χώματα..

σωστα και τα κιλα και ολα , μαλλον η αμπουλα δεν ειναι αξιολογη θα δοκιμασω την advocate που αναφερεις, επισης τους πηρα το σπευ EFFIPRO και τα ψεκασα μαλιστα ειπαν οτι αντικαθιστα ακομα και την αμπουλα , εγω βεβαια σε 5 μερες που πρεπει να βαλω αμπουλες δεν θα τις αμελησω εννοειται ! τα δικα μου ειναι σε χωμα στην βολτα τους , παμε στο βουνο , κατα τ αλλα ειναι εντος του σπιτιου !
ΕικόναΕικόνα Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”