ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Αδέσποτος
Club Member
Όνομα: Άνουρος
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Re: ΣΤΕΙΡΩΣΗ

Δημοσίευση από Αδέσποτος » 10 Δεκ 2015, 22:50

MikeC έγραψε:Λυπάμαι αλλά δεν έχω στην κατοχή μου κάποια παρόμοια τέτοια μελέτη στην Ελληνική γλώσσα.
Κι εμείς λυπόμαστε εξίσου!

You can refer to Englsh sites.

WE kindly hank you.
|||||| Αδέσποτος, αλλά με το ρύγχος ψηλά ||||||

Άβαταρ μέλους

Himela
Beagle

Δημοσίευση από Himela » 21 Απρ 2016, 12:19

Καλημέρα σας, έχω μια σκυλίτσα 10 μηνών που θα τη στειρώσω τον επόμενο μήνα και θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής: Είμαι μεταξύ τριών επιλογών ως προς το πού θα κάνω τη στείρωση: Αττικό Νοσοκομείο Ζώων στην Παιανία, Κτηνιατρικό Κέντρο Γέρακα ή σε κάποιο ιδιωτικό κτηνίατρο. Αν εξαιρέσουμε το θέμα της τιμής που σίγουρα είναι κι αυτό σημαντικό μιας που είμαι άνεργη (160 ευρώ στα πρώτα δύο, πάνω από 220 σε ιδιωτικό κτηνιατρείο που ρώτησα), θα ήθελα να ρωτήσω πού πιστεύετε οτι είναι πιο ασφαλές. Θεωρώ οτι σε ένα κτηνιατρικό κέντρο υπάρχουν περισσότερα μηχανήματα και περισσότεροι γιατροί σε μια έκτακτη ανάγκη αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Θα εκτιμούσα τη βοήθειά σας. Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 26 Απρ 2016, 18:36

Μη σας μπερδεύει ο τίτλος...
Κτηνιατρικό κέντρο δεν είναι κάτι περισσότερο από ένα απλό ιδιωτικό κτηνιατρείο, ούτε υπάρχει κατηγοριοποίηση βάση εξοπλισμού.
Η μόνη κατηγοριοποίηση που υπάρχει είναι η κτηνιατρική κλινική και το ιατρείο μικρών ζώων, με βασική διαφοροποίησή τους, οι χώροι και η δυνατότητα νοσηλείας που επιτρέπεται μόνο στις κτηνιατρικές κλινικές. Πέρα λοιπόν, από τις κλινικές, όλα τα άλλα είναι ιατρεία μικρών ζώων, είτε τα ονομάζουν κτηνιατρικά κέντρα είτε απλά κτηνιατρεία.
Ο εξοπλισμός δεν είναι κριτήριο, και μπορεί κάλλιστα ένα ιατρείο μικρών ζώων, να είναι πιο εξοπλισμένο από μία κλινική.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Himela
Beagle

Δημοσίευση από Himela » 26 Απρ 2016, 18:51

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πήρα 2 τηλέφωνα για Χαλάνδρι, ο ένας που είναι και πολύ γνωστός μού είπε 200 ευρώ, ένας άλλος 160. Πραγματικά είμαι σε δίλημμα για το αν πρέπει να την πάω σε κτηνιατρείο ή σε κλινική...

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 26 Απρ 2016, 20:56

Να το πάτε στον κτηνίατρο που εμπιστεύεστε πιο πολύ...

Άβαταρ μέλους

anthoulaki
Akita
Όνομα: ανθή

Δημοσίευση από anthoulaki » 12 Οκτ 2016, 16:59

Καλησπερα, συγνώμη αν εχει ξανασυζητηθει το θεμα και σας κουραζω αλλα δε βρήκα κατι σε αυτο το θεμα.

Πρόκειται για αδεσποτη σκυλιτσα που μαζεψα απ το δρομο οταν ακομη ηταν 4μηνων, τωρα πρέπει να ειναι περίπου 7μηνων, το οποίο σημαίνει οτι πλησιάζει κι ο πρωτος οιστρος;; Και δε ξερω πότε ειναι καλύτερα να τη στειρωσω; Πριν ή μετα; Υπο αλλες συνθήκες θα ελεγα μετα, αλλα στον χωρο οπου φιλοξενείται υπάρχουν αρκετά ζωα και καποια αρσενικα είναι αστειρωτα, δεν ανησυχω τοσο για τυχον ζευγάρωμα καθως τα προσεχουν αλλα για καυγαδες που σίγουρα θα γινουν. Τι με συμβουλεύετε;; Αν ηταν σε καποιο χωρο περιορισμενη οσο εχει οιστρο ποιες οι πιθανότητες να μη φρικαρουν ολα τα αλλα τριγυρω;;

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 12 Οκτ 2016, 23:45

Σαφώς μετά το οίστρο. Τα αρσενικά, μυρίζουν την κατάσταση οίστρου μιας σκυλίτσας, από πολύ μακρυά. Τώρα τι θα κάνουν και αν θα τσακωθούν, αυτά το ξέρουν. ???
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Topic author
Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση από Bogbol » 13 Οκτ 2016, 01:11

Πιστεύω ότι δεν θα θεωρήσετε την υπόδειξη μου ως αγένεια, ή ότι άλλο έχουμε ακούσει εδώ μέσα, αλλά τα ερωτήματα σας έχουν συζητηθεί και απαντηθεί πολλάκις στο παρόν topic (86 σελίδων), που μόλις γράψατε.
Μην το πάρετε προσωπικά Το υπενθυμίζω για όλους μια και η κρίση μας έχει στερήσει πολλά μέλη που είχαν την διάθεση να απαντούν στο λεπτό σε επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις.

Ελπίζω να κατανοήσετε, κάντε το κόπο να διαβάσετε λίγο, θα σας λυθούν περισσότερες απορίες απ' όσες έχετε.
Π.χ. ΕΠΙΜΟΝΗ ΓΙΑ ΣΤΗΡΩΣΗ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΟΙΣΤΡΟ...

:arrow: Πάρε την πιο γρήγορη απάντηση

ΥΓ: Ο ευγενικός κύριος που σας απάντησε δεν θα είναι κάθε μέρα εδώ......

Καλή συνέχεια :)
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

anthoulaki
Akita
Όνομα: ανθή

Δημοσίευση από anthoulaki » 13 Οκτ 2016, 02:02

καλησπερα και ευχαριστω για την υποδειξη, και σιγουρα δε το παιρνω σαν αγενεια. ειδα κι εγω καποιες απαντησεις πριν ανοιξω το θεμα, αλλα μαλλον δε το εθεσα και τοσο σωστα.

ναι μεν ειναι προτιμωτερο να γινεται μετα τον 1ο οιστρο, ομως στη συγκεκριμενη περιπτωση.. που ζει μαζι με αλλα που καποια αρσενικα ειναι αστειρωτα και φοβαμαι οτι θα προκληθουν καυγαδες ακομα κι αν ειναι περιορισμενη οπως ειπα και πιο πανω. ο οιστρος απ οσο ξερω κραταει περιπου 1μηνα, οποτε 1μηνα στον χωρο που τη φιλοξενει να γινεται αυτος ο χαμουλης, ειναι καπως... να τη φερω πισω εδω μαζι μου το θεωρω επισης αναστατωση για εκεινη που θα αλλαξει χωρο και απο την τρελα της και τα παιχνιδια της με τα αλλα σκυλια θα βρεθει σε μικροτερο χωρο, αρκετες ωρες τη μερα μονη της + τρελαμενη απ τον οιστρο. και μεσα σ'ολα αυτα θα τρελαθει λογικα κι ο δικος μου που ειναι ναι μεν στειρωμενος αλλα απ οσο ξερω λιγο πολυ τη περιοδο ολα τη μυριζουν. οποτε με βαση τη παραπανω κατασταση δε ξερω τι ειναι πιο σημαντικο τα αρνητικα της στειρωσης προ οιστρου ή να μη γινει καποια φασαρια; αν ας πουμε ηταν αδεσποτο τι θα γινοταν; γιατι οντως ηταν...

εν τω μεταξυ, παρενθετικα εχω ακουσει πολλους να λενε με ανεση "σιγα αν εχει περασει τους 4μηνες δεν υπαρχει προβλημα να στειρωθει".... μετα απ αυτα που διαβασα μου φαινεται τουλαχιστον τραγικο!

και τελος, δε καταλαβαινω γιατι η κριστη στερησε πολλα απο τα μελη που ειχαν διαθεση να απαντουν αμεσως, καπου το εχασα.

και παλι ευχαριστω για την υποδειξη, καλη συνεχεια.

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 15 Οκτ 2016, 13:33

Δεν έχει σημασία αν το ζώο κλείσει τους 4 ή τους 10 μήνες. Αν η περίοδος έρθει στο 12 μηνο, τότε και πάλι θα ήταν αρνητικό να γίνει προτού έρθει παρότι θα έχει μεγαλώσει αρκετά η μικρή.
Το όλο θέμα είναι θέμα ορμονών. Οι ορμόνες, λοιπόν, της πρώτης περιόδου, είναι σημαντικές για την ολοκλήρωση της ωρίμανσης του γεννητικού. Οι παρενέργειες της μη σωστής ωρίμανσης είναι σημαντικές, και σίγουρα υπερτερούν της όποιας ανησυχίας και ταλαιπωρίας μπορεί να επιφέρει ο πρώτος οίστρος, ακόμα και αν κρατήσει ένα μήνα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”