Χίλια συγνώμη αλλά αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στο site με την ελληνική γλώσσα. Μέχρι να εγκαταστήσουμε καινούργιο πακέτο κάντε λίγη εξάσκηση στα αγγλικά σας. :)

ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΣΟΚ - ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Forum rules
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Image 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
lilith22
Chihuahua
Chihuahua

ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΣΟΚ - ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

Postby lilith22 » 16 Feb 2012, 20:22

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ! ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΡΑΤΣΑΣ SHIH TZOU EINAI 2,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...
ΠΕΡΙΣΥ ΣΤΟ ΤΡΙΠΛΟ ΕΤΗΣΙΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΠΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ,ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΡΡΟΙΑ ΑΝΕΠΝΕΕ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΑΝΑΙΣΘΗΤΟ....ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ ΤΗΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΒΡΑΣΤΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ ΜΕ ΡΥΖΙ..... ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΜΕ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΣ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΕΠΝΗΛΘΕ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΗΜΕΡΕΣ......ΑΛΛΑΞΑ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ....ΑΠΟΦΑΣΙΜΕ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΜΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΣΕ 2 ΔΟΣΕΙΣ....ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΕΠΑΘΕ ΑΝΑΦΛΕΚΤΙΚΟ ΣΟΚ...ΠΑΓΩΣΕ ....ΛΥΠΟΘΥΜΙΣΕ....ΑΣΠΡΙΣΕ ΕΝΤΕΛΩΣ Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ....ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΑΡΑΛΙΓΟ ΝΑ ΤΟ ΧΑΣΟΥΜΕ....ΤΗΣ ΚΑΝΑΜΕ ΑΜΕΣΩΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΩΡΑ ΕΠΑΝΗΛΘΕ..ΜΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΕ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΑΤΑΡΑΞ ΣΙΡΟΠΙ...ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΣΕ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΛΥΣΙΚΟ..... ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ...ΜΗ ΞΑΝΠΑΘΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ....ΕΠΕΙΣΗΣ ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΔΙΛΛΗΜΑ ....ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΤΙΡΩΣΗΣ.....Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΠΑΘΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΕΜΟΓΚΑΣΤΡΙ ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙ ΓΑΛΑ...ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΑΝ ΣΤΕΙΡΩΣΗ....ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΑΠ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΑΘΕ ΜΕ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΓΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΜΕ ΔΙΚΟ ΟΥ ΡΙΣΚΟ...ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ??? ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΘΑ ΣΑΣ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ....ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΜΗΝΥΜΑ......
ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ
HEXADOG-DHP
HEXADOG-L
HEXADOG-R
ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ
ΚΑΙ ΤΩΡΑ
VANGUARD* DA2PI
VANGUARD*CPV-LEPTO

TO ΕΠΟΜΕΝΟ
R-KE

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....

Παρακαλούμε χρησιμοποιείστε πεζούς χαρακτήρες. Ευχαριστούμε :)

Mpoumpoukaki
Club Member
Club Member
Όνομα: Χρύσα
Φύλο: Θήλυ

Re: ΑΛΛΕΡΓΙΚΟ ΣΟΚ - ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΟΣ

Postby Mpoumpoukaki » 16 Feb 2012, 22:18

Καλησπερα sm:)
Μέχρι να σου απαντησει ο κτηνιατρος να σου υπενθυμισω πως δεν πρεπει να χρησιμοποιεις κεφαλαια γραμματα. (bs)
Ευχομαι να πανε ολα καλα με το σκυλακι σου και να το δουμε κι εμεις συντομα wink:

Akou
Great Dane
Great Dane
Όνομα: Αγγελικη

Postby Akou » 16 Feb 2012, 22:21

Εγω στη θεση σου δε θα εμβολιαζα ξανα το σκυλακι...Ουτε τη δικια μου εμβολιαζω πλεον μετα απο διαφορα προβληματα υγειας. Οι περισσοτεροι κτηνιατροι φυσικα διαφωνουν με την αποφαση μου αυτη, αλλα εχω βρει 2 που με στηριζουν... Δεν ειμαι ειδικος, αλλα νομιζω οτι το θεμα της αναισθησιας ειναι διαφορετικο. Δε σημαινει οτι θα αντιδρασει το ιδιο. Αν το αποφασισεις τελικα για στειρωση να βρεις κτηνιατρο που να κανει εισπνευστικη αναισθησια, ειναι πιο ασφαλες.
ImageImageImageImage

lilith22
Chihuahua
Chihuahua

Postby lilith22 » 17 Feb 2012, 10:44

Συγγνωμη για τα κεφαλαια....και ηθελα να γραψω αναφυλακτικο σοκ...και οχι αναφλεκτικο.....σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας....εριξα μια ματια στα θεματα και ειδα οτι υπαρχει αναισθησια με αεριο..αλλα κανενας απο τους κτηνιατρους που εχω παει δεν μου το ειχε αναφερει...οσο για τον εμβολιασμο το σκεφτηκα και γω να μη του κανω....το σκυλακι ειναι μεσα στο σπιτι και εχει καλυτερη φροντιδα και απο παιδι....μετα απο καθε βολτα πλενουμε τα ποδαρακια της...αλλα ποτε δεν ξερεις.....την αγαπαω τοσο πολυ και θελω το καλυτερο για εκεινη....σιγουρα ομως καποιος ειδικος θα μας πει τι ειναι καλυτερο....και παλι σας ευχαριστω για το χρονο σας.......

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Κτηνίατρος

Postby ΗΛΙΑΣ » 17 Feb 2012, 10:56

Η δικιά μου άποψη είναι οτι σαφώς και θα πρέπει να εμβολιάσεις το ζώο.
Δεν αποκλείεται να έχουμε αλλεργική αντίδραση μετά από έναν εμβολιασμό, αλλά είναι μάλλον απίθανο να την προκαλέσουν δύο διαφορετικά εμβόλια. Και διαφορετικά λέγοντας, εννοώ από διαφορετικές εταιρείες.
Οι ασθένειες για τις οποίες εμβολιάζονται τα σκυλιά είναι πάρα πολυ σοβαρές και συχνά μπορεί να οδηγήσουν και στο θάνατο του ζώου.
Όσον αφορά τη στείρωση, η αναισθησία έχει πάντα ένα ρίσκο και κανένας δε θα σου εγγυηθεί 100% οτι όλα θα πάνε καλά. Το ρίσκο, όμως είναι μικρό και σίγουρα δεν έχει καμία σχέση με τις αλλεργικές αντιδράσεις που προαναφέρατε...
Image Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Image ΤΗΛ. 2310 950700 Image 6977 340840

eleannaki
Banned
Banned

Postby eleannaki » 17 Feb 2012, 15:06

καλησπερα,δεν γνωριζω να σου απαντησω οσον αφορα την αλλεργια,αλλα σιγουρα ποτε δεν πρεπει να σταματησουμε τον εμβολιασμο,διοτι το σκυλακι μασ κινδυνευει απο διαφορες ασ8ενειες..Αν θελεις ομως την συμβουλη μου πηγαινε σε εναν αλλο κτηνιατρο. Αν το σκυλακι σου ειναι στα χερια του εισαι σιγουρος,ειναι καταπληκτικος!

mitsi
Dog Star ¤¤¤
Dog Star ¤¤¤

Postby mitsi » 17 Feb 2012, 16:30

Υπαρχουν και αλλοι κτηνιατροι..... εγω προσωπικα εχω ασχημη εμπειρία απο τον συγκεκριμένο.
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....
Εσύ γιατί θες ρατσάτο????

lilith22
Chihuahua
Chihuahua

Postby lilith22 » 17 Feb 2012, 21:27

Και γω ειμαι υπερ του εμβολισμου....αλλα δεν μπορω καθε φορα που το πηγαινω για εμβολιο να τρεμω μηπως δεν αντεξει....οσο για την στειρωση η ανησυχια δεν ειναι τοσο μεγαλη για την αναισθησια απ οτι μου ειπαν οσο για τα αντιβιωτικα που χορηγουντε....τα εμβολια ειναι απο διαφορετικη εταιρια....και δημιουργησαν και τα δυο αναφυλακτικο σοκ...τα τελευταια σε χειροτερη μορφη ηταν τελειως αναισθητο....μονο που το ξαναναφερω και το σκεφτομαι σε τι κατασταση ηταν το μωρο μου κοντευω να παθω εγω σοκ!!! ρωτησα αν υπαρχουν καποιες εξετασεις που μπορω να κανω για δω τι το πειραζει...και η απαντηση ηταν μονο δοκιμαζοντας τα.....και αν τη βγαλει εχει καλως.....σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας...και συντομα θα βαλω και φωτογραφια της μικρης μου!!!σημειωση...και οι δυο κτηνιατροι που πηγα ειναι ευγενεστατοι και αγαπουν πολυ τα ζωα...αλλα θεωρω οτι δεν αρκει μονο αυτο...ισως θα πρεπει να ψαξω να βρω καποιον εξειδικευμενο σε τετοια θεματα...αν εχετε καποιον να μου προτεινετε.....

eleannaki
Banned
Banned

Postby eleannaki » 17 Feb 2012, 21:37

πραγματικα 8εωρω οτι ο Κεστης ειναι καταπληκτικοσ κτηνιατρος και απ οσο ξερω ειναι εξειδικευμενος και στισ αλλεργιες και αυτο επειδη,ειχα μιλησει με μια κυρια στην αναμονη του ιατρειου η οποια ειχε προβλημα με αλλεργειες με το σκυλακι της και την ειχε βοηθησει πολυ . Αν θελεις τηλεφωνησε του ρωτα και κρινε αν σου εμπνεει εμπιστοσυνη και πραξε αναλογως.Εμενα προσωπικα με εχει βοηθησει πολυ σε σοβαρο προβλημα υγειας,που ειχε ενα σκυλακι μου! mitsi, τι εμπειρια(αν επιτρεπεται) εγω τον εμπιστευομαι απολυτα και μαλιστα μετα απο πολυ ψαξιμο.πραγματικα,δεν εχω στο μυαλο μου καποιον αλλον,σε οσουσ αλλουσ εχω παει στο παρελθον δεν εμεινα ικανοποιημενη και δεν τουσ συστηνω για κανενα λογο.

nantia86
Dog Star ¤¤¤
Dog Star ¤¤¤

Postby nantia86 » 17 Feb 2012, 21:52

Χωρις να τον ξερω μονη μου δεν εχω παει ποτε,δε ξερω αν ταιριαζει ακριβως στην περιπτωση σου,μου τον εχει αναφερει ατομο που ειχε σοβαρο προβλημα αλλεργιας και ειχε παει.Μου ειπε οτι εξειδικευεται στις αλλεργιες,ειναι πολυ καλος αλλα ακριβος.Λεγεται Παπαδογιαννακης Μανωλης στον Αλιμο.
Ψαξτον και στο ιντερνετ,μιλα και μαζι του να δεις αν μπορει να βοηθησει.

Return to “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”