Χρυσιζων Σταφυλοκοκκος!

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.

Χρυσιζων Σταφυλοκοκκος!

Δημοσίευσηαπό Tselis » 25 Οκτ 2011, 13:32

Εχθες το απογευμα μου χτυπησε την πορτα η διαχειριστρια και ειχαμε την εξης συζητηση:
Αρχικα με ρωτησε αν τα σκυλια ειναι εμβολιασμενα.
Απαντησα πως τα σκυλια εμβολιαζονται τακτικα και παιρνουν και τα χαπια τους για τον εχινοκοκκο και ο,τι προβλεπει ο νομος το κανουμε,και πως αν ηθελε -μολονοτι δεν ειμαι υποχρεωμενος να το κανω- ειμαι διατεθιμενος να της δειξω και τα βιβλιαρια για να το διαπιστωσει και μονη της. αλλα δεν ηθελε. μου ειπε ομως οτι τρια παιδακια στην πολυκατοικια αρρωστησαν, τα δυο απο χρυσιζων σταφυλοκκο και το ενα απο πνευμονιοκοκκο, και πως οι γιατροι τους ειπαν οτι το κολλησαν απο τα σκυλια μου! μου ειπε επισης οτι επειδη τα σκυλια ειναι εμβολιασμενα και φαινεται οτι ειναι καθαρα και σε καλη κατασταση οτι εχουν ανοσια στον σταφυλοκοκκο και ειναι φορεις και τον μεταφερουν στο ασανσερ και τις σκαλες και ετσι κολλησαν τα παιδια τους.

το δικο της παιδι εκανε και βακτηριαιμια και ισα ισα το προλαβαν να μην τους πεθανει, απο την πεμπτη ειναι στην εντατικη. επειδη μονο να φανταστω μπορω το τι περνανε αυτη τη στιγμη και το ποσο πανικοβλημενοι ειναι, τους καταλαβαινω και δεν αντιδρασα ασχημα, αλλα προσπαθησα να τους εξηγησω οτι: τα ζωα μου ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να εχουν προσβληθει απο σταφυλοκοκκο (την ιδια στιγμη τα πηρα και τα 2 και τα πηγα σε 2 διαφορετικους κτηνιατρους οι οποιοι μου ειπαν ακριβως τα ιδια πραγματα!!). οτι το εμβολιακο τους προγραμμα περιλαμβανει προστασια απο αρρωστιες οπως η μορβα κλπ, ΟΧΙ βακτηριακες λοιμωξεις, δεν ξερω καν αν υπαρχουν εμβολια κατα των βακτηριων! επισης οτι ο σταφυλοκοκκος ειναι πολυ κοινος, ολοι τον εχουμε πανω μας, βρισκεται στο χωμα στα χορτα σχεδον παντου, και δεν τον μεταφερουν μονο τα ζωα.

Το πρωτο παιδακι που μολυνθηκε εγινε αρχες Σεπτεμβριου, ξεκινησε απο τσιμπημα κουνουπιου. δηλαδη ειναι παραλογο που ειπα οτι προφανως το παιδι ειτε απο χωματα απο το παιχνιδι ειτε απο οπουδηποτε αλλου ειχε σταφυλοκοκκο στα νυχια του, και ξυνοντας το σημειο που τσιμπηθηκε μολυνθηκε απο σταφυλοκοκκο? οχι, η κυρια ειναι σιγουρη επειδη της το ειπε καποιος γιατρος οτι ΜΟΝΟ απο προβατα και σκυλους μπορει να το κολλησε!! μαλιστα, αφου το λεει.... :wll στην κατασταση που βρισκονται δεν μπορει να γινει συζητηση για διασπορα μικροβιων, πως γινεται και πως μπορει να φτασει το μικροβιο μεσα στο σπιτι τους..
επειδη καταλαβαινω οτι ειναι γονεις και ανησυχουν πολυ, προσφερθηκα να μην ξαναβαλω τα σκυλια στο ασανσερ,και να χρησιμοποιω τις σκαλες. το επομενο ειναι να μοιρασω για ενα διαστημα τα σκυλια στη μανα μου και σε εναν φιλο. αλλα δεν ειμαι και υποχρεωμενος να κανω κατι απο ολα αυτα. ζητησα απο τους γιατρους να κανουν εξετασεις ωστε να εχω κατι στα χερια μου που να δειχνει οτι ειναι καθαρα. και οι 2 μου ειπαν οτι: αιματολογικες εξετασεις ΔΕΝ εχει νοημα να κανουμε, αν ειχε περασει στο αιμα ωστε να βρεθει κατι, τα σκυλια θα νοσουσαν, πυρετους ανορεξια αδυναμια κλπ, κοινως θα ηταν σαν κουνουπιδια! ουρολογικες δεν εχει νοημα να κανουμε, γιατι αν ειχε κατι να βρεθει στα ουρα μαλλον θα εκαναν ουρολοιμωξεις και δεν εχουν. το δερμα τους ειναι υγιεστατο, δεν υπαρχουν πυοθηλακητιδες, δεν εχουν φαγουρες κλπ!

Θελω να ρωτησω λοιπον τον Ηλια, αν εχει νοημα να τις κανω τις εξετασεις ακομα κι αν δεν δειξουν κατι.
και αν υπαρχει κατι αλλο που να κανω, τι ειναι αυτο?

ρωτησα την μια κυρια, αν πιστευει οτι ειναι πιθανο, να μπηκε ο μικρος στο ασανσερ, και να εκατσε τριχα απο το σκυλια ακριβως πανω στην πληγη του, και ετσι να κολλησε. και μου ειπε οτι ειναι σιγουρη οτι ετσι εγινε! ε, εγω τι να πω τωρα!!! εν τω μεταξυ μου λεει στο τελος και το εξης: και στον πρωτο οροφο το κοριτσακι αρρωστησε! και οταν τι ρωτησα απο τι, μου ειπε "πνευμονιοκοκκο"!!!
της λεω, συγγνωμη, σεβομαι την κατασταση σας και το τι περνατε, αλλα ολα αυτα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σας τα ειπε γιατρος! ακους εκει πνευμονιοκοκκος απο σκυλια!!! τωρα καλουμαι να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας, και να ανταπεξελθω σε ενα κυνηγι μαγισσων που εχει ξεκινησει. γιατι μου ειπαν και με νοημα οτι θα κανουν οτι χρειαστει ωστε να βρουνε λυση. σημειωτεον, η διαχειριστρια το τελευταιο εξαμηνο μου εχει πει 4-5 φορες οτι εχει αλλεργια στα σκυλια και δεν μπορει κλπ κλπ...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Tselis
Topic Author
Dog Star ¤
Δημοσιευσεις: 1473
(View: Όλες /Στο topic)
Όνομα: Στέλιος
Φύλο: Άρρεν

- ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ -

Αυτό το θέμα έχει 13 απαντήσεις

Πρέπει να είστε μέλος ή να εγγραφείτε για να δείτε τις απαντήσεις του θέματος.

Εγγραφη    Συνδεση

Επιστροφή στο ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: ector26, Roula30 και 24 επισκέπτες