ΑΔΕΣΠΟΤΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΓΕΜΑΤΗ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙΑ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. [email protected] Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
XRYSIA
Akita
Όνομα: ΧΡΥΣΑ

ΑΔΕΣΠΟΤΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΓΕΜΑΤΗ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙΑ

Δημοσίευση από XRYSIA » 31 Ιούλ 2011, 23:52

Χαιρετω τους πάντες.
Πρώτη φορά γράφω και δυστυχώς δεν είναι για κάτι ευχάριστο. Εδώ και λίγο καιρό έχει εγκατασταθεί στη γειτονιά που μένω μία αδέσποτη σκυλίτσα (κάτι σαν μικρό κυνιγόσκυλο) πολύ όμορφη.
Η περιοχή που μένω είναι πολύ αραιοκατοικημένη (άδεια οικόπεδα και χόρτα μέχρι εκεί πάνω. Δρόμοι μόνο χωμάτινοι). Επειδή αγαπάω τα ζώα και εγώ και ο σύζυγος την ταϊζαμε κάθε βράδυ που ταίζαμε και το δικό μας σκύλο. Η σκυλίτσα όμως έμεινε έγκυος και πριν 4 μέρες γέννησε 2 κουταβάκια. Κάποια στιγμή τα είδα σχεδόν στη μέση του δρόμου να κυλιούνται και να κλαίνε. Μετά ο σύζυγος τα πήρε και τα πήγε στη σκυλίτσα που είχε ξαπλώσει κάτω από μία παλιά πλατφόρμα τρακτερ. Όπως μου είπε τα δέχτηκε ευτυχώς. Μέχρι πριν 2 μέρες τα άκουγα να κλαίνε. Χθες και σήμερα τίποτα. Δυτυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να πάω εγώ κοντά να δω αν είναι καλά γιατί ο σύζυγος λόγω δουλειάς λείπει κι εγώ είμαι μόνη με ένα μωρό στο σπίτι. Τροφή στη σκυλίτσα έριχνα (σε σημείο έξω από το σπίτι) και μέχρι χθες δεν την είχα δει από κοντά. Χθες όμως τη στιγμή που θα έφευγα για κάποια δουλειά με το μωρό παρατήρισα ότι ήταν τα αυτιά της, τα πέλματά της και ο λαιμός της γεμάτα τσιμπούρια. Πήρα ένα σπρέϋ που έχω για το δικό μας σκύλο και τις έριξα αλλά δυδτυχώς δεν καθόταν κι έφυγε. Εν τω μετξύ, το μωρό άρχισε να κλαίει μέσα στο αυτοκίνητο και αναγκάστικα να την αφήσω.
Πείτε μου σας παρακαλώ τι μπορώ να κάνω.
Ο γείτονας που έχει μια έκταση με μια αποθήκη μέσα με γεωργικά μηχανήματα είχε 2 σκυλιά. Το 1 ψώφησε προχθές από τσιμπούρια χωρίς να τα έχει πάρει χαμπάρι.
1. Υπάρχει περίπτωση να επέλθει τόσο γρήγορα θάνατος από τσιμπούρια;
2. Τα μικρά μπορεί να έχουν πεθάνει;
3. Ο σύλλογος ζωόφιλων της πόλης μου μπορεί να κάνει κάτι;
4. Αν υποτεθεί ότι την πιάσω και αυτή και τα κουτάβια και τη βάλω σε κλουβί μεταφοράς μέσα στο αυτοκίνητο, υπάρχει περίπτωση να γεμίσει το αμάξι τσιμπούρια; Ρωτάω γιατί βάζω και το μωρό μέσα.
Ειληκρινά θέλω να τη βοηθήσω αλλά πως.

Άβαταρ μέλους

Frangisk
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Μιχάλης

Re: ΑΔΕΣΠΟΤΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΓΕΜΑΤΗ ΤΣΙΜΠΟΥΡΙΑ

Δημοσίευση από Frangisk » 01 Αύγ 2011, 00:58

Το πιο απλό που έχετε να κάνετε είναι να πάρετε μια αμπούλα (advantix η κάτι παρόμοιο) και αν μπορεί ο σύζυγος να την πιάσει να της τη βάλει. Θα φύγουν τα τσιμπούρια σχεδόν αμέσως. Κάντε το ίδιο και για τα μωρά.

Επίσης μετέφερα το θέμα στην ενότητα Υγεία για να σας απαντήσει πιο έγκυρα ο κύριος Ηλίας που είναι ο κτηνίατρος του φόρουμ.

Άβαταρ μέλους

Νέμο
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από Νέμο » 01 Αύγ 2011, 03:02

Μιχάλη σου έχω στείλει 4 πμ. Τα βγάζει στα εξερχόμενα και όχι στα απεσταλμένα.
Δεν έχω ιδέα αν τα πήρες.

Επισήμανση:
    Το νόημα του forum δεν είναι αυτό του ΠΜ.
   Οι απαντήσεις πρέπει να δημοσιεύονται ώστε να λαμβάνουν γνώση ΟΛΟΙ.

Τα νέα μέλη πρέπει να έχουν τουλάχιστον 35 posts για να έχουν πρόσβαση
   στη λειτουργία των προσωπικών μηνυμάτων.

Moderator: Bobgol    

Άβαταρ μέλους

Topic author
XRYSIA
Akita

Δημοσίευση από XRYSIA » 01 Αύγ 2011, 10:13

Ευχαριστώ...άν είναι τόσο απλό εννοείται ότι θα γίνει άμεσα αυτό. Νόμιζα όμως πρέπει να αφαιρεθούν ένα ένα με τσιμπιδάκι από κτηνίατρο.
Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξή της.

Άβαταρ μέλους

Topic author
XRYSIA
Akita

Δημοσίευση από XRYSIA » 02 Αύγ 2011, 16:35

Τα μωράκια δυστυχώς δεν νομίζω να ζούνε. Γυρίζοντας από τη δουλειά είδα τη σκυλίτσα να κάθεται κάτω από ένα αυτοκίνητο. Χθες έψαξα μήπως τα εντοπίσω κάπου αλλά μάταια. Πάντως σήμερα πήρα την αμπούλα (Frontline) και θα προσπαθήσω να την βάλω λίγο αργότερα που θα δροσίσει λίγο για να μην την φορτίσω ψυχολογικά. Είναι και η ώρα που την ταϊζω κιόλας οπότε πιστεύω να την καλοπιάσω και να καθίσει.

Άβαταρ μέλους

Topic author
XRYSIA
Akita

Δημοσίευση από XRYSIA » 08 Αύγ 2011, 10:35

Απλή ενημέρωση.....
Η σκυλίτσα (Σουσού έτσι την λέω) είναι καθαρή πλέον από τσιμπούρια. Κοιμέται δίπλα στο σπίτι αν και τις περισσότερες ώρες βολτάρει αλλού.
Επικοινώνησα και με ΣΩΜΑΤΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗΣ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ και μου είπαν κάποια πράγματα που μπορώ να κάνω.
Να δούμε πως θα εξελιχθεί η ιστορία της Σουσού.

Άβαταρ μέλους

Topic author
XRYSIA
Akita

Δημοσίευση από XRYSIA » 11 Αύγ 2011, 14:39

Να 'μαι πάλι....ερώτηση στους έχοντες γνώση της ράτσας...
με το ψάξε-ψάξε στο φορουμ.....μήπως αυτή τελικά είναι Vizsla (έτσι μου φαίνεται;;;;
Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Ρωτάω μήπως έτσι γίνει ποιό εύκολη η υιοθεσία της αν προσθέσω αγγελία.
Θα προσπαθήσω να τη βγάλω φωτο και όρθια για να τη δείτε καλύτερα, αν και όταν με βλέπει πέφτει κάτω και κουνάει την ουρά.

ΥΓ. Χθες το βράδυ την είδα να τρέχει με μια...κότα... (αν είδα καλά γιατί ήταν και βράδυ)... στο στόμα.

Άβαταρ μέλους

Snapshot
Bullmastiff

Δημοσίευση από Snapshot » 11 Αύγ 2011, 16:56

XRYSIA έγραψε: ΥΓ. Χθες το βράδυ την είδα να τρέχει με μια...κότα... (αν είδα καλά γιατί ήταν και βράδυ)... στο στόμα.
όμορφη είναι
προσοχή μην της ρίξει κανείς φόλα αν πάρουν πρέφα πως τρώει κότες

Άβαταρ μέλους

mgm
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Ματίλντα

Δημοσίευση από mgm » 11 Αύγ 2011, 17:11

Μουργίτσα είναι κι αυτό το λέω χαϊδευτικά και με όλη την αγάπη μου για τους μούργους!
Η συμβουλή μου.. απέφυγε ν' αναφέρεις στην αγγελία της κυνηγετική φυλή, έστω και ως ημίαιμο. Θα ενδιαφερθούν κυνηγοί και θα κινδυνέψει να βρεθεί παρατημένη σε κανένα βουνό... Τουλάχιστον δίπλα σας έχει μια στοιχειώδη φροντίδα!
αφουγκράσου-δες-άγγιξε-μύρισε ένα ζώο... και θα σου δείξει το δρόμο

Άβαταρ μέλους

Topic author
XRYSIA
Akita

Δημοσίευση από XRYSIA » 12 Αύγ 2011, 10:14

mgm έγραψε:Η συμβουλή μου.. απέφυγε ν' αναφέρεις στην αγγελία της κυνηγετική φυλή, έστω και ως ημίαιμο. Θα ενδιαφερθούν κυνηγοί και θα κινδυνέψει να βρεθεί παρατημένη σε κανένα βουνό... Τουλάχιστον δίπλα σας έχει μια στοιχειώδη φροντίδα!
Να σου πω την αλήθεια το σκέφτηκα κι εγώ αυτό.
Αλλά αν δεν υπάρξει κανένας ενδιαγερόμενος το θα απογίνει το χειμώνα;
Σκεφτόμουν να βάλω (αν παραμείνει κοντά στο σπίτι) το σπιτάκι του Brego (δεν το θέλει πλέον) στο διπλανό οικόπεδο που δεν είναι φραγμένο.
Τουλάχιστον να έχει να τρυπώσει κάπου.
Όσο για τις φόλες..δε νομίζω να τις ρίξει κανένας από τη γειτονιά γιατί όλοι έχουν σκυλιά. Τώρα αν φάει πουθενά αλλού, γιατί τριγυρνάει, τι να πω...μακάρυ να μην συμβεί.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”