Περιπρωκτικά Συρίγγια

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
dejan040104
Puppy
Puppy
Όνομα: Αρης
Φύλο: Άρρεν

Περιπρωκτικά Συρίγγια

Δημοσίευσηαπό dejan040104 » 03 Μάιος 2011, 14:09

καλησπερα σε ολους.
το προβλημα υγειας που παρουσιασε ο σκυλος μου λεγετε περιπρωκτικα συριγγια. το σαββατο το βραδυ κατεβηκε ο πατερας μου να ταισει το ζευγαρι των γερμανικων ποιμενικων που εχω και με φωναξε αμεσως να κατεβω στον κηπο. κατεβηκα και ειδα τον αρσενικο να τρεχει το αιμα ποταμι απο την ουρα του. λογο ενος προβληματος υγειας ο κτηνιατρος μου δεν μπορουσε να δει το σκυλο εκεινη τη στιγμη. οποτε πηρα τον σκυλο και εφυγα για το αττικο νοσοκομειο στην παιανια που ηταν το πιο κοντινο λογο του οτι μενω λαγονησι.

εκει μου εκαναν τη διαγνωση αφου πρωτα τον κοιμησαν και τον κουρεψαν για να μπορεσουν να δουν τι ακριβως ειναι.
ο σκυλος εμεινε μεσα το βραδυ για να τον δει η χειρουργος την επομενη μερα να πει την αποψη της και αυτη.
την κυριακη λοιπον απογευμα τον πηρα σπιτι μαζι με ενα κατεβατο συνταγες για φαρμακα.

για θεραπεια μου ειπαν 2 λυσεις που θα της κανουνμε με τη σειρα. αν δεν πιασει η πρωτη θα παμε στη δευτερη.

λυση 1) καθε φορα που ο σκυλος αφοδευει του κανουμε πληση απο πισο πολυ καλα.
αντιβιωση ενα χαπι πρωι ενα βραδυ
τροφη hills w/d για να κανει μαλακα κοπρανα να μην ποναει περισσοτερο
αντιφλεγμονοδες χαπι πρωι βραδυ.
και τελος μια κρεμα που πρεπει να βαζω στις πληγες που εχει ο σκυλος.

για την λυση 1 μου ειπαν χαρακτηριστηκα οτι "καποια σκυλια αντιδρουν καλα με την αντιβιωση και αρχιζουν να κλινουν οι πληγες οποτε δεν χρειαζεται η λυση 2.

λυση 2) χαπια κυκλοσπορινης.

απο οτι εχω ψαξει η κυκλοσπορινη ειναι μια ουσια η οποια καταστελει το ανοσοποιητικο συστημα ετσι ωστε να μην αντιδρα.
τα περιπρωκτικα συριγγια δημιουργουνται απο μια λειμοξη που δημιουργητε για αγνωστους λογους στο πωπω του σκυλου και οταν το ανοσοποιητικο συστημα του σκυλου αντιδρα, αυτα σκανε σαν πληγες προσ τα εξω. οποτε δινουν την κυκλοσπορινη για να μην αντιδρα ο οργανισμος ετσι ωστε να μπορεσουν να κλεισουν οι πληγες.

ο σκυλος μου εχει τρεις πληγες. για να καταλαβετε το μεγεθος της καταστασης η μια απο αυτες τις πληγες ειναι σε μηκος περιππου 4 ποντους και σε βαθος δεν ξερω ποσο... οταν η γιατρος το σαββατο το βραδυ εβαζε το δαχτυλο της μεσα για να δει το βαθος, εμπενε ολο μεσα...

το οτι εχω τρελαθει θεωρηστε το δεδομενο.
αυτο που με τρελενει πιο πολυ ειναι οτι ο σκυλος ειναι μεγαλοσωμος και ζορικος και δεν με αφηνει να τον περιθαλψω οπως πρεπει.
απο τον πολυ πονο δεν με αφηνει να τον πληνω μετα απο καθε αφοδευση και δεν με αφηνει με τπτ να βαλω την κρεμα που ειναι οπως εχω καταλαβει ολα τα λεφτα της θεραπειας...

τον καθαρισμο τον καταφερνω μονο βαζωντας χλιαρο νερο με το αντισυπτικο σε μπουκαλι και βαζοντας το σκυλο να κατσει κατω, ετσι εχω προσβαση στον πωπω του λογο του οτι ειναι κουρεμενος απο τη γιατρο και του ριχνω απλα το νερο εκει. οπως καταλαβενετε θα επρεπε να καθαριζετε καλυτερα...

δεν ξερω τι ακρβως να ρωτισω εδω περα γιατι οτι απορειες ειχα τις εχω ρωτισει ηδη. οπως φενετε θα φερνω 1 φορα τη μερα το γιατρο στο σπιτι να του κανει ναρκωση για 10 λεπτα να κανω τη δουλεια και μετα αντιδοτο για να συνερχετε γρηγορα. σημερα θα μαθω περισοτερες πληροφοριες σχετικα με αυτο. αλλον τροπο δεν βλεπω πιθανο.

αν το εχει αντιμετοπισει καποιος ας κανει το κοπο να μου δωσει τα φωτα του... ισως για κανενα κολπο για τον καθαρισμο 'η για την τοποθετηση της κρεμας.

αν ολα πανε καλα ο σκυλος επανερχετε πληρος? αν υπαρχει περιπτωση ο σκυλος μου να τυρανιεται για να καλυπτω εγω τους προσωπικους μου εγωισμους επειδη τον αγαπαω πολυ δεν θελω...
την θεραπεια θα την κανω ετσι και αλλιως γιατι οπως μου εχουν πει μεχρι τωρα ο σκυλος μετα τη θεραπεια θα ειναι ενταξει.
απλα ειμαι ανθρωπος που μαρεσει να μου λενε την αληθεια για να ξερω τι μου γινεται.

ευχαριστω πολυ για οποια βοηθεια...
πραγματικα...
:pl:

Άβαταρ μέλους
puppy.
Great Dane
Great Dane
Όνομα: Κατερίνα
Φύλο: Θήλυ

Re: Περιπρωκτίκα Συρίγγια

Δημοσίευσηαπό puppy. » 03 Μάιος 2011, 14:25

Ρώτησε τον κτηνίατρο σου πάντως καλό θα είναι να μην προχωρήσεις στην καθημερινή νάρκωση γιατί πιστεύω πως δεν θα του κάνει καλό στην υγεία του.
A HOUSΕ Is Not A HOME Without a ♥ YORKIE ♥
Εικόνα
Μπορείτε να δείτε το άλμπουμ της μικρής μου πριγκίπισσας εδώ => Η μικρή μου Χλόη

Άβαταρ μέλους
Mpoumpoukaki
Club Member
Club Member
Όνομα: Χρύσα

Δημοσίευσηαπό Mpoumpoukaki » 03 Μάιος 2011, 14:31

Καλησπερα Άρη.Ευχομαι περαστικα στον σκυλο σου.Δυστυχως δεν γνωριζω πολλα επι του θεματος για να σε βοηθησω, οποτε το καλυτερο ειναι να περιμενεις να σου απαντησει ο κτηνιατρος.
Αυτο ομως που θα σου τονισω είναι να μην βαλεις τον σκυλο σου σε διαδικασια καθημερινης ναρκωσης.

dejan040104
Puppy
Puppy

Δημοσίευσηαπό dejan040104 » 03 Μάιος 2011, 14:56

αρχικα ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας.
θα ηθελα να ρωτισω το εξης. τι επιπτωσεις μπορει να εχει η ναρκωση σε καθημερινη βαση?

ρωτισα ηδη την κτηνιατρο ενος φιλου που ειναι πολυ καλη οπως ισχυριζεται ο φιλος μου... και μου ειπε επι λεξη...
"αυτη τη στιγμη η υγεια του σκυλου κρινεται απο τον καθαρισμο και την τοποθετηση της κρεμας στις πληγες που εχουν ανοιχθει. αν ο τροπος για να γινει αυτο σωστα ειναι η ναρκωση, τοτε αυτο πρεπει να γινει. εχουν βγει πολυ καλης ποιοτητας ουσιες για ναρκωση που δεν επιρεαζουν τον οργανισμο του σκυλου καθολου".

σε τοσο σημαντικα θεματα θελω μια επιβεβαιωση αν καποιος ξερει αν ειναι σωστα αυτα περι του επιρεασμου του οργανισμου του.
παντως με το φτωχο μου το μυαλο προτυμο να μπορω να κανω σωστα τη θεραπεια με ναρκωση ( που ειναι η μονη δραστικη λυση που μου προτειναν μεχρι τωρα) παρα να χασω το dejan μου επειδη δεν του εκανα σωστα τη θεραπεια γιατι δεν με αφηνε.

ας μην ξεχναμε και το εξης πολυ σημαντικο πραγμα... αν η νοσηλεια του σκυλου γινεται σωστα, οι πληγες αρχιζουν και κλινουν που σημαινει οτι και ο πονος υποχωρει. μετα απο καποιεσ μερες δηλαδη ισως μπορω (με αφηνει) να τον καθαριζω σωστα και να του βαζω την κρεμα. οποτε ακομα και αν η ναρκωση σε καθημερινη βαση στην αρχη δεν του κανει καλο, ισως αποδιχθει το κλειδι ολης της θεραπειας.
αν υπαρχει περιπτωση να κανει ζημια και το ξερει καποιος 100% να μου το πει γιατι τοτε αλλαζει το πραγμα.

Άβαταρ μέλους
dexatz
Dog Star ¤¤¤
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Δέσποινα

Δημοσίευσηαπό dexatz » 03 Μάιος 2011, 15:10

dejan040104 έγραψε:τι επιπτωσεις μπορει να εχει η ναρκωση σε καθημερινη βαση?

Αυτό είναι καλύτερα να στο απαντήσει ο κτηνίατρος του φορουμ. Έχω όμως κι εγώ την εντύπωση οτι δεν κάνει να ναρκώνεται ο σκύλος συνέχεια.
Στην θέση σου θα δοκίμαζα να τον βάλω ανάμεσα στο πόδια μου για να ησυχάσει και να του περιποιηθώ την πληγή. Το εφάρμοζα παλιότερα για να κάνω εμβόλια στα σκυλάκια μας.
ΕικόναΕικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Mpoumpoukaki
Club Member
Club Member
Όνομα: Χρύσα

Δημοσίευσηαπό Mpoumpoukaki » 03 Μάιος 2011, 15:15

Η νάρκωση σαν διαδικασία εμπεριέχει μεγάλο ρίσκο και δεν γίνεται για ψύλλου πήδημα. Εάν μπορείτε να εξαντλήσετε άλλες μεθόδους εναλλακτικές κάντε το πριν φτάσετε στην λυση της καθημερινης νάρκωσης.
Τοπικη αναισθησια δεν γινεται? (εκτος αν εχει τους ιδιους κινδυνους και αυτη)
Κατι αλλο που ξεχασα να σε ρωτησω πριν ειναι η ηλικια του σκυλου σου και εαν εγιναν εξετασεις πριν.

dejan040104
Puppy
Puppy

Δημοσίευσηαπό dejan040104 » 03 Μάιος 2011, 15:20

να προσθεσω ακομα οτι η ουσια κυκλοσπορινη που οπως ειχα γραψει παραπανω καταστελει το ανοσοποιητικο συστημα του σκυλου εχει επιπτωσεις...
στην ουσια ειναι πολυ πιθανο καταστελωντας το ανοσοποιητικο συστημα του σκυλου για να κλεισουν τα περιπρωκτικα συριγγια, ο σκυλος να παθει οτιδιποτε αλλο. με αλλα λογια ο οργανισμος του γινεται ξαφνικα ευαισθητος στα παντα.

η συγκεκριμενη ουσια δινεται και σε ανθρωπους που πασχουν απο καρκινο για να σταματισει να εξαπλωνεται...

μου ειπαν να τον κανω να κατσει με καθε τροπο. την πρωτη μερα τον κρατουσαμε 2 ατομα. εγω και ο πατερας μου που ο σκυλος μας αγαπαει πολυ. πιστεψτε με απο τον πονο που ενιωθε ο σκυλος καταλαβα οτι θα μου κοψει κανενα χερι. απο τον πονο που νιωθει γινεται ανεξελενκτος. ειμαι 27 χρονων και απο τα 5 μου ειχα παντα σκυλο. σε γενικες γραμμες ξερω να χειριζομαι ειδικα τη συγκεκριμενη ρατσα (γερμανικος ποιμενικος), βεβαια οχι σε τοσο δυσκολες καταστασεις. να τον δεσω χειροποδαρα να μην κουνιεται καθολου? μπορω. αλλα ο σκυλος θα παθει ψυχολογικα... οποτε να μου λειπει.

εχω απελπιστει γιατι περα απο τη ναρκωση δεν βλεπω αλλη λυση που να φτιαξω αυτο το πραγμα και να μην δημιουργησω αλλο κουσουρι στο σκυλο.

dejan040104
Puppy
Puppy

Δημοσίευσηαπό dejan040104 » 03 Μάιος 2011, 15:24

η ημερομηνια γεννισης του ειναι στο ονομα που βλεπετε στο φορουμ. 04/01/04. ειναι 7 χρονων δηλαδη. τελευταια φορα αιματολογικες εξετασεις εγιναν πριν 3 μηνες και ηταν υγιεστατος.

dejan040104
Puppy
Puppy

Re: Περιπρωκτικά Συρίγγια

Δημοσίευσηαπό dejan040104 » 03 Μάιος 2011, 15:31

στις 5.15 εχω ραντεβου με τον γιατρο του ο οποιος ηταν αρρωστος τη μερα που εκδιλωθηκε το προβλημα και ακομα δεν τον εχει δει. εχει αντιμετοπησει αρκετες φορες αυτο το προβλημα σε αλλους σκυλους οπως μου ειπε και θα βρουμε λυση... θα ρωτησω και αυτον για τον επιρεασμο που μπορει να εχει απο τη ναρκωση.
θα εκτιμουσα παραπολυ την αποψη του γιατρου του φορουμ που την περιμενω.

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και τη βοηθεια σας.

Θα σας πει τη γνώμη του κι ο κτηνίατρος μας σύντομα

dejan040104
Puppy
Puppy

Re: Περιπρωκτικά Συρίγγια

Δημοσίευσηαπό dejan040104 » 04 Μάιος 2011, 14:34

Παμε με τον Dejan λοιπον χθες στον γιατρο ο οποιος οταν μηλισαμε στο τηλ του ειπα να ερθει αυτος σπιτι να τον δει καλυτερα για να μην ταλεπορω το σκυλο και μου λεει " τα λυκοσκυλα στο χωρο τους ειναι πολυ κυριαρχικα, φερτον καλυτερα εδω γιατι στο σπιτι σου δεν θα μας αφησει να κανουμε δουλεια..." , και εγινε το εξης απιστευτο. ανεβασαμε το σκυλο στο ειδικο παγκο για να δει το προβλημα και να κανει τον απαρετητο καθαρισμο και τοποθετηση της κρεμας. μου λεει ο γιατρος κρατα τον λιγο να τον φτιαξουμε. γιατρε του λεω ειναι ζορικος θα μας δυσκολεψει πολυ... μου λεει κρατα τον και μπορει να μην μας δυσκολεψει καθολου.. λοιπον ο σκυλος καθισε κανονικα χωρις πολλα πολλα και εμεινα καγκελο.

απο χθες λοιπον κανω τον καθαρισμο μονος μου και του βαζω και την κρεμα. "τσιναει" λιγο στην αρχη με το που τον ακουμπαω στη περιοχη που εχει τις πληγες αλλα κρατοντας σταθερα το χερι μου εκει χωρις πιεση καταλαβενει οτι δεν θα τον πονεσω και ετσι ηρεμει. εχω βρει την υγεια μου αφου μπορω να τον περιθαλψω οπως πρεπει... ουτε ναρκωσεις ουτε τιποτα! μου εφυγε ενα μεγαλο βαρος!

ο γιατρος λοιπον που τον κοιταξε μου ειπε οτι εχει δει και χειροτερα αλλα η κατασταση του ειναι δυσκολη. επισης μου ειπε οτι η γνωμη του ειναι οτι περα απο την αντιβιωση, τον καθαρισμο, το αντιφλεγμωνοδες, την κρεμα και την τροφη xxxxxxxx w/d που περιλαμβανει η αρχικη θεραπεια (λυση 1 που ειχα γραψει παραπανω) πρεπει να του ξεκινησω απο τωρα τα χαπια κυκλοσπορινης.
στην κλινικη που περιθαλψαν τον dejan, μου ειπαν οτι επιδη σε καποιες περιπτωσεις ο οργανισμος αντιδρα σωστα με την λυση 1 δεν χρειαζεται να παμε στην κυκλοσπορινη που ειναι ανοσοκατασταλτικη ουσια (οποτε εχει και παρενεργειες). αν δεν αντιδρασει καλα τοτε δεν μενει αλλη λυση και παμε εκει.

ο γιατρος της περιοχης μου λεει οτι δεν θα γινει τιποτα χωρις κυκλοσπορινη.

Κυριε Ηλια θα ηθελα την γνωμη σας πανω σ'αυτο.
οπως το βλεπω εγω, πιστευω οτι αξιζει το κοπο να δωσουμε μια ευκαιρια μηπως ο οργανισμος του σκυλου αντιδρασει σωστα χωρις την κυκλοσπορινη που εχει παρενεργειες.

και η δευτερη ερωτηση μου ειναι αν αυτα τα συριγγια οταν κλεισουν (πανε δηλαδη ολα καλα με τη θεραπεια ητε με την λυση 1 ητε με τη λυση 2), ο σκυλος θα ειναι 100% καλα?

στην κλινηκη μου ειπαν 100% ο σκυλος θα ειναι καλα. ενω ο γιατρος μου μου λεει οτι ο σκυλος δεν θα γινει 100% καλα απλα τ συριγγια θα κλησουν και δεν ποναει τοσο πολυ κατα την αφοδευση.

οπως καταλαβενετε σε καποια πραγματα περνω διαφορετικες απαντησεις. οποτε θα ηθελα τη βοηθεια σας.

ευχαριστω εκ των προτερων!

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: maderos, victoras21, Γεράσιμος και 18 επισκέπτες