Περιπρωκτικά Συρίγγια

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.

Περιπρωκτικά Συρίγγια

Δημοσίευσηαπό dejan040104 » 03 Μαΐου 2011, 14:09

καλησπερα σε ολους.
το προβλημα υγειας που παρουσιασε ο σκυλος μου λεγετε περιπρωκτικα συριγγια. το σαββατο το βραδυ κατεβηκε ο πατερας μου να ταισει το ζευγαρι των γερμανικων ποιμενικων που εχω και με φωναξε αμεσως να κατεβω στον κηπο. κατεβηκα και ειδα τον αρσενικο να τρεχει το αιμα ποταμι απο την ουρα του. λογο ενος προβληματος υγειας ο κτηνιατρος μου δεν μπορουσε να δει το σκυλο εκεινη τη στιγμη. οποτε πηρα τον σκυλο και εφυγα για το αττικο νοσοκομειο στην παιανια που ηταν το πιο κοντινο λογο του οτι μενω λαγονησι.

εκει μου εκαναν τη διαγνωση αφου πρωτα τον κοιμησαν και τον κουρεψαν για να μπορεσουν να δουν τι ακριβως ειναι.
ο σκυλος εμεινε μεσα το βραδυ για να τον δει η χειρουργος την επομενη μερα να πει την αποψη της και αυτη.
την κυριακη λοιπον απογευμα τον πηρα σπιτι μαζι με ενα κατεβατο συνταγες για φαρμακα.

για θεραπεια μου ειπαν 2 λυσεις που θα της κανουνμε με τη σειρα. αν δεν πιασει η πρωτη θα παμε στη δευτερη.

λυση 1) καθε φορα που ο σκυλος αφοδευει του κανουμε πληση απο πισο πολυ καλα.
αντιβιωση ενα χαπι πρωι ενα βραδυ
τροφη hills w/d για να κανει μαλακα κοπρανα να μην ποναει περισσοτερο
αντιφλεγμονοδες χαπι πρωι βραδυ.
και τελος μια κρεμα που πρεπει να βαζω στις πληγες που εχει ο σκυλος.

για την λυση 1 μου ειπαν χαρακτηριστηκα οτι "καποια σκυλια αντιδρουν καλα με την αντιβιωση και αρχιζουν να κλινουν οι πληγες οποτε δεν χρειαζεται η λυση 2.

λυση 2) χαπια κυκλοσπορινης.

απο οτι εχω ψαξει η κυκλοσπορινη ειναι μια ουσια η οποια καταστελει το ανοσοποιητικο συστημα ετσι ωστε να μην αντιδρα.
τα περιπρωκτικα συριγγια δημιουργουνται απο μια λειμοξη που δημιουργητε για αγνωστους λογους στο πωπω του σκυλου και οταν το ανοσοποιητικο συστημα του σκυλου αντιδρα, αυτα σκανε σαν πληγες προσ τα εξω. οποτε δινουν την κυκλοσπορινη για να μην αντιδρα ο οργανισμος ετσι ωστε να μπορεσουν να κλεισουν οι πληγες.

ο σκυλος μου εχει τρεις πληγες. για να καταλαβετε το μεγεθος της καταστασης η μια απο αυτες τις πληγες ειναι σε μηκος περιππου 4 ποντους και σε βαθος δεν ξερω ποσο... οταν η γιατρος το σαββατο το βραδυ εβαζε το δαχτυλο της μεσα για να δει το βαθος, εμπενε ολο μεσα...

το οτι εχω τρελαθει θεωρηστε το δεδομενο.
αυτο που με τρελενει πιο πολυ ειναι οτι ο σκυλος ειναι μεγαλοσωμος και ζορικος και δεν με αφηνει να τον περιθαλψω οπως πρεπει.
απο τον πολυ πονο δεν με αφηνει να τον πληνω μετα απο καθε αφοδευση και δεν με αφηνει με τπτ να βαλω την κρεμα που ειναι οπως εχω καταλαβει ολα τα λεφτα της θεραπειας...

τον καθαρισμο τον καταφερνω μονο βαζωντας χλιαρο νερο με το αντισυπτικο σε μπουκαλι και βαζοντας το σκυλο να κατσει κατω, ετσι εχω προσβαση στον πωπω του λογο του οτι ειναι κουρεμενος απο τη γιατρο και του ριχνω απλα το νερο εκει. οπως καταλαβενετε θα επρεπε να καθαριζετε καλυτερα...

δεν ξερω τι ακρβως να ρωτισω εδω περα γιατι οτι απορειες ειχα τις εχω ρωτισει ηδη. οπως φενετε θα φερνω 1 φορα τη μερα το γιατρο στο σπιτι να του κανει ναρκωση για 10 λεπτα να κανω τη δουλεια και μετα αντιδοτο για να συνερχετε γρηγορα. σημερα θα μαθω περισοτερες πληροφοριες σχετικα με αυτο. αλλον τροπο δεν βλεπω πιθανο.

αν το εχει αντιμετοπισει καποιος ας κανει το κοπο να μου δωσει τα φωτα του... ισως για κανενα κολπο για τον καθαρισμο 'η για την τοποθετηση της κρεμας.

αν ολα πανε καλα ο σκυλος επανερχετε πληρος? αν υπαρχει περιπτωση ο σκυλος μου να τυρανιεται για να καλυπτω εγω τους προσωπικους μου εγωισμους επειδη τον αγαπαω πολυ δεν θελω...
την θεραπεια θα την κανω ετσι και αλλιως γιατι οπως μου εχουν πει μεχρι τωρα ο σκυλος μετα τη θεραπεια θα ειναι ενταξει.
απλα ειμαι ανθρωπος που μαρεσει να μου λενε την αληθεια για να ξερω τι μου γινεται.

ευχαριστω πολυ για οποια βοηθεια...
πραγματικα...
:pl:
Άβαταρ μέλους
dejan040104
Topic Author
Puppy
Δημοσιευσεις: 6
(View: Όλες /Στο topic)
Όνομα: Αρης
Φύλο: Άρρεν

- ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ -

Αυτό το θέμα έχει 15 απαντήσεις

Πρέπει να είστε μέλος ή να εγγραφείτε για να δείτε τις απαντήσεις του θέματος.

Εγγραφη    Συνδεση

Επιστροφή στο ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Baidu [Spider], darius88, spikou και 82 επισκέπτες