6ΜΜΗΝΟΣ ΡΥΣΗ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. [email protected] Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

akrivi_red
Bullmastiff
Όνομα: Aκριβή
Been thanked: 1 time

Re: 6ΜΜΗΝΟΣ ΡΥΣΗ

Δημοσίευση από akrivi_red » 25 Ιαν 2015, 13:49

Roxy55 έγραψε:Καλημέρα,σήμερα το κοριτσάκι μου έγινε γυναίκα,είχε βέβαια και τα σημάδια τις προηγούμενες ημέρες,πρησμένο πιπί,γλύψιμο.Σήμερα είδα τις πρώτες σταγόνες.Είμαι πολύ χαρούμενος λες και έκανα για πρώτη φορά έρωτα.χαχαχα.Αυτά!!!!!
Καλημέρα, καλά σφουγκαρισματα χαζοπατέρα!

Εικόνα Posted via Mobile
"Το χαμόγελο είναι ίσως, η μοναδική απόδειξη της ανθρώπινης ελευθερίας" Ζακ Πρεβέρ

Άβαταρ μέλους

Roxy55
Beagle
Όνομα: Βασίλης

Δημοσίευση από Roxy55 » 26 Ιαν 2015, 09:03

Σ'ευχαριστώ Ακριβή.Ρε παιδιά,σήμερα σε κάποια της έτρεξαν μερικά αιματάκια και κατευθείαν πήγε και τα έγλυψε,να το φοβάμαι αυτό ή είναι φυσιολογικό;(να σημειώσω πως είναι η πρώτη της φορά και δεν ξέρω πολλά πράγματα για τη συμπεριφορά της σκύλας κατά την περίοδο).Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους

akrivi_red
Bullmastiff
Όνομα: Aκριβή
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από akrivi_red » 26 Ιαν 2015, 10:01

Μην αγχώνεσαι, φυσικά κ είναι. Μην ξεχνάς πως τα ζώα, αποφεύγουν να αφήνουν ίχνη, προς αποφυγή κινδύνου. Φαντάσου να άφηνε ίχνη αίματος στον δρόμο για τη φωλιά...! Είναι πολύ προσεκτική η μικρή σου!

Εικόνα Posted via Mobile
"Το χαμόγελο είναι ίσως, η μοναδική απόδειξη της ανθρώπινης ελευθερίας" Ζακ Πρεβέρ

Άβαταρ μέλους

Roxy55
Beagle

Δημοσίευση από Roxy55 » 26 Ιαν 2015, 10:16

Ακριβή σ'ευχαριστώ για την απάντηση σου,απ'ότι φαίνεται δεν θα πιάσει η ευχή σου<<καλά σφουγγαρίσματα>>.χαχαχαχα. Είναι νοικοκυρά το κορίτσι μου,τα καθαρίζει από μόνη της.χαχαχαχα

Άβαταρ μέλους

Roxy55
Beagle

Δημοσίευση από Roxy55 » 27 Ιαν 2015, 09:00

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω τον ΓΙΑΤΡΟ κατά κύριο λόγο,επειδή της δίνω κάτι χάπια για τις αρθρώσεις(απ'ότι ξέρω δεν επιτρέπονται οι ονομασίες)μήπως θα έπρεπε να της τα σταματήσω κατά την διάρκεια της περιόδου;και τα ξεκινήσουμε πάλι όταν τελειώσει;

Άβαταρ μέλους

rouliskan
Puppy
Όνομα: nikos

Δημοσίευση από rouliskan » 25 Ιούλ 2015, 09:30

k h dikia mou molis eblepe skylo agrieeye ,prwth fora thn eida toso agria!!

Συνιστάτε η χρήση της ελληνικής γλώσσας, καθώς και η ανάγνωση των κανονισμών λειτουργίας.

Άβαταρ μέλους

jenny_acc
Bullmastiff

Δημοσίευση από jenny_acc » 27 Ιούλ 2015, 09:47

Καλημέρα ,χθες και σημερα συμβαίνει κάτι περίεργο.Είμαστε τώρα στη 3η εβδομάδα περιόδου και είναι η πρώτη της φορά. Χθες το βράδυ και τώρα το πρωί γλύφει μανιωδώς το πιπί της και σαν να το δαγκώνει κιόλας. Βγάλει κραυγούλες σαν να κλαίει και δε με αφήνει να πλησιάσω το σημείο,ούτε καν να τη χαιδέψω δε θέλει ,μου επιτίθεται να δαγκώσει. Το κοίταξα αλλά δε βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα (δεν είναι κόκκινο το σημείο ή κάτι περίεργο). Είναι φυσιολογικό αυτό που κάνει?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Club Member
Όνομα: ΛΙΑ

Δημοσίευση από kouvaraki » 27 Ιούλ 2015, 23:26

Καλησπέρα! Οταν λες 3η εβδομάδα, εννοείς από την πρώτη ημέρα του αίματος?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

jenny_acc
Bullmastiff

Δημοσίευση από jenny_acc » 28 Ιούλ 2015, 13:15

ναι από την 1η ,μέρα του αίματος εννοώ. να πω ότι δεν το κάνει συνέχεια βέβαια, γύρω στο 5' και μετά δεν το πειράζει άλλο.χθες το βράδυ το ξαναέκανε πριν κοιμηθούμε.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Stella_ral
Akita
Όνομα: Στελλα

Δημοσίευση από Stella_ral » 12 Ιουν 2016, 11:22

Καλημερα σας! Χθες αδιαθετησε πρώτη φορά ... (Τουλάχιστον χθες είδα αίμα) πριν 2 εβδομάδες είχε πρηστεί το πιπί της και το έγλειφε συνέχεια .. Σε 8 μερες γινόμαστε 9 μηνών ! Χθες το βράδυ ήρθε εξω απο το σπίτι αρσενικό και έκλαιγε ... Το ίδιο και η δικιά μου ... Άνοιξα την πόρτα και τρελάθηκε τον ήθελε ... Εκει τρελάθηκα και εγω ... Την έκλεισα μέσα ... Δεν έχει καθόλου όρεξη σήμερα , με το ζόρι έφαγε και κάθεται απομονωμένη στα σκαλοπάτια ... Δεν την ενδιαφέρει τιποτα... Ένα άλλο που με ανυσηχει ειναι οτι πιστεύω πως της ήρθε νωρίς για μεγαλόσωμο .. Η ανάπτυξη τους σταματάει μετά την περίοδο; Να την ζορίζω λίγο να φάει η οχι; Ξαι σε τι φάση του οίστρου μπορεί να βρίσκεται ;; (Μαμά σε πανικό)!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”