6ΜΜΗΝΟΣ ΡΥΣΗ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
XLOH
Puppy

6ΜΜΗΝΟΣ ΡΥΣΗ

Δημοσίευση από XLOH » 06 Μαρ 2008, 16:30

Η Χλοη ειναι 2 ετων και ειμαστε προβληματισμενοι γιατι ενω περσι αδιαθετησε 2 φορες τωρα εχει απο το προηγουμενο πασχα να αδιαθετησει, παρολα αυτα ο χαρακτηρας της δεν εχει αλλαξει δηλαδη ειναι ακομα ζωηρη και παιχνιδιαρα. Ειναι ορμονικο το προβλημα της ή ειναι συνηθισμενο γεγονος οι αστατοι κυκλοι?

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: ΕΜΜΗΝΟΣ ΡΥΣΗ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 06 Μαρ 2008, 17:06

Φυσιολογικά τα σκυλιά εμφανίζουν οίστρο κάθε έξι μήνες.
Αν η τελευταία φορά που είχε ήταν το προηγούμενο Πάσχα τότε έχει αργήσει ελαφρώς. Δεν νομίζω παρ' όλα αυτά οτι χρειάζεται ανησυχία. Αν θέλεις μπορείς να πας σε ένα κτηνίατρο για να κάνει μία ΚΕΚΕ (κυτταρολογική εξέταση κολπικού επιχρίσματος) και να σου πει σε ποια φάση του κύκλου είσαι.
Το σκυλί είναι πολύ νεαρό σε ηλικία, οπότε δεν νομίζω η καθυστέρηση αυτή να οφείλεται σε κάτι παθολογικό. Πάντως δεν χάνεις τίποτα να επισκεφτείς έναν κτηνίατρο για να το εξετάσει από κοντά.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Rescueman
Saint Bernard

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

Δημοσίευση από Rescueman » 12 Μαρ 2008, 20:56

Δεν θα φτιάξω καινούριο θέμα γιατί ήδη υπάρχει αυτό εδώ άσχετα αν δεν αντιπροσωπεύει 100% αυτό που θέλω να ρωτήσω!!!

ΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΑΝ ΟΙ ΣΚΥΛΕΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟ Ή ΟΧΙ

Καλά τώρα πολύ θα αναρωτηθούν αυτός πλάκα μας κάνει έχει το σκυλί 3 χρόνια και τώρα αναρωτιέται αλλά τώρα έτυχε ρε παιδιά τι να κάνω!!!
1)Λοιπόν πριν από περίπου 2 βδομάδες είδα κάποιες περίεργες κινήσεις στη βόλτα μας από άλλα σκυλιά (δηλαδή να την μυρίζουν έντονα πίσω και να θέλουν να .... :oops: :oops: ) και η δική μου ενώ άλλες φορές είναι πιο χαλαρή την πρώτη φορά που έγινε ίσα ίσα την πρόλαβα και δεν άρπαξε τον αρσενικό από το λαιμό!!!
Μετά από αυτό κάθε φορά που κάποιος σκύλος ασχολιόταν λίγο παραπάνω από το κανονικό με τα ιδιαίτερα της τον αγρίεβαι!!!
2)Είδα επίσης το πιπί της να είναι πρησμένο και να έχει βγει προς τα έξω(δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε την εικόνα)
3)Επίσης ήταν και υγρό αλλά χωρίς αίμα ακόμα

Υπέθεσα λοιπόν ότι αυτό είναι η αρχή της περιόδου της!!!
Δεν ξέρω όμως τι παίζει!!!
Την ανέβασα σπίτι που κάτω από φυσιολογικές συνθήκες τώρα θα έπρεπε να τρέχω από πίσω της με σφουγγαρίστρα αλλά τίποτα!!!

Και έχω παρατηρήσει ότι το πιπί της είναι πλέον στεγνό καθόλου υγρά και έχει ξεπρηστεί ή έτσι τουλάχιστον νομίζω!!!
Τι παίζει ρε παιδιά μήπως εγώ δεν κατάλαβα σωστά ή μήπως όντως είχε περίοδο αλλά με την εξεταστική μου δεν την κατάλαβα και την πρόλαβα στο τέλος πριν γίνει το μοιραίο?? ?? ??

Please help!!
Κανένας δεν γεννιέται δολοφόνος!!!Φταίνε πάντα οι γύρω του!!!

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Re: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 13 Μαρ 2008, 10:10

Στρατή, το όλο θέμα κρατάει περίπου 2 εβδομάδες με 20 ημέρες.
Οι πρώτες 7-10 μέρες αποτελούν τον πρόοιστρο. Κατα τον πρόοιστρο θα δεις το αιδοίο πιο "φουσκωμένο" από το κανονικό, συνήθως θα έχει οροαιμορραγικό έκκριμα, τα αρσενικά θα σας παίρνουν από πίσω (bs) , αλλά σε καμία περίπτωση η δικιά σου δεν θα τους κάτσει. Ίσα ίσα με το που την πλησιάζουν θα τους επιτίθεται.
Τις επόμενες 7-10 ημέρες είναι ο οίστρος. Κατά τον οίστρο αίμα συνήθως δεν βλέπουμε. Μπορεί, όμως, και να υπάρχει. Όταν πλησιάζει αρσενικό η δικιά σου θα είναι πιο "φιλική¨, θα κάθεται και χαρακτηριστικά θα σηκώνει την ουρά. Προσοχή γιατί σε αυτη την περίοδο, επαφή σημαίνει πιθανότατα και εγκυμοσύνη.
Μετά το τέλος του οίστρου, το σκυλί ηρεμεί και τα αρσενικά γίνονται αδιάφορα. Αρχίζει ο δίοιστρος και για 6-8 μήνες θα είσαι ήσυχος.... :wink:

Άβαταρ μέλους

Rescueman
Saint Bernard

Δημοσίευση από Rescueman » 13 Μαρ 2008, 14:26

Ναι όλα αυτά τα ήξερα(όχι βέβαια με τις ορολογίες που είπες) αλλά η απάντηση στην ερώτηση μου ήρθε!!!
Σήμερα έχει αίμα οπότε τέλος το άγχος και για τις επόμενες 20 μέρες όπως είπε μέσα η Ήρα!!!

Thnks Ηλία!

Άβαταρ μέλους

Nicole
Old Member

Δημοσίευση από Nicole » 13 Μαρ 2008, 15:19

Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Η Lucy είχε αίμα για πρώτη φορά στις 26/2 μέχρι σήμερα που είναι 12/3 έχουν περάσει 15 μέρες, στις 18/3 θα έχουν περάσει 20 μέρες (φαντάζομαι ότι θα της έχει σταματήσει).
Στην συνάτηση που θα γίνει στις 22/3 θα μπορέσω να την φέρω ή θα δημιουργηθεί πρόβλημα με τα αρσενικά σκυλιά?

Άβαταρ μέλους

DENISE
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από DENISE » 13 Μαρ 2008, 15:27

Απορία!!!!!!!!!!!!
Η μικρή μου είχε την πρώτη της εμμηνο ρύση τον Ιούλιο του 2007 σε ηλικία 10 μηνών, ξέρω οτι κανονικά πρέπει να έχει κάθε 6 μήνες. Τώρα είναι 18 μηνών και δεν έχει αδιαθετήσει ακόμα. Απο χτες βλέπω βέβαια οτι γλύφεται συνέχεια και σκέφτομαι μήπως είναι να αδιαθετήσει. Είναι φυσιολογικό να καθυστερεί έτσι ή πρέπει να ανησυχήσω :?: :?: :?:
Δήμητρα

Άβαταρ μέλους

Rescueman
Saint Bernard

Δημοσίευση από Rescueman » 13 Μαρ 2008, 16:04

ΗΛΙΑΣ έγραψε:Στρατή, το όλο θέμα κρατάει περίπου 2 εβδομάδες με 20 ημέρες.
Μετά το τέλος του οίστρου, το σκυλί ηρεμεί και τα αρσενικά γίνονται αδιάφορα. Αρχίζει ο δίοιστρος και για 6-8 μήνες θα είσαι ήσυχος.... :wink:
Πιστεύω ότι αυτό απαντάει στην ερώτηση σου!!
Nicole έγραψε:Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι.

Η Lucy είχε αίμα για πρώτη φορά στις 26/2 μέχρι σήμερα που είναι 12/3 έχουν περάσει 15 μέρες, στις 18/3 θα έχουν περάσει 20 μέρες (φαντάζομαι ότι θα της έχει σταματήσει).
Στην συνάτηση που θα γίνει στις 22/3 θα μπορέσω να την φέρω ή θα δημιουργηθεί πρόβλημα με τα αρσενικά σκυλιά?
Εγώ πάντως θα την έφερνα!!
Θα έχει περάσει ένας μήνας!!!

Άβαταρ μέλους

Nicole
Old Member

Δημοσίευση από Nicole » 13 Μαρ 2008, 16:20

Rescueman έγραψε:Θα έχει περάσει ένας μήνας!!!
Εννοείς ότι θα έχει περάσει ένας μήνας από τότε που της ήρθε η περίοδος. Έτσι?

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 13 Μαρ 2008, 16:35

Δε θα υπάρχει πρόβλημα Nicole.

Δήμητρα, δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Σύντομα θα της έρθει περίοδος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”