Αιφνιδιος θανατος

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.

Αιφνιδιος θανατος

Δημοσίευσηαπό erecozi » 26 Σεπ 2010, 17:49

Καταρχην θα ηθελα να σας ευχαριστησω προκαταβολικα για τις οποιες απαντησεις μου δωσετε !Ειμαι(ημουν) κατοχος ενος θυληκου μαλαμουτ αλασκας 11 ετων 42 κιλων
Την πεμπτη το βραδυ στις 23-09 της εδωσα μετα απο προτροπη του κτηνιατρου 4 χαπια για προληπτικη αποπαρασιτωση .
Την παρασκευη το σκυλι αρχισε να κανει εμετο και να εχει ενα συνεχες λαχανιασμα αλλα ηταν χαρουμενο και δεν εδειχνε αλλα σημαδια ασθενειας .

Το σαββατο το πρωι η κατασταση επιδυνωθηκε δραματικα ,το λαχανιασμα ηταν πολυ πιο εντονο εκανε εμετο ακομα και το νερο που επινε οποτε καλεσα τον κτηνιατρο στο σπιτι ο οποιος μετα απο ερωτηση μου αν αυτο προκλη8ηκε απο τα χαπια απαντησε οτι ειναι μαλλον απιθανο και οτι ειχε προβλημα με την καρδια της . Της χορηγησε ενεσιμα ισχυρο αντιεμετικο, ζαντακ για το στομαχι , καποιο φαρμακο για την καρδια και βιταμινες και μου ειπε να τισ δωσω Lasix για την καρδια ! Μετα απο ολα αυτα το σκυλι συνεχισε το λαχανιασμα με τον ιδιο εντονο ρυθμο και τελικα μετα απο 9 ωρες πεθανε !

Θα ηθελα να ξερω αν τα χαπια για τα παρασιτα μπορει να εχουν τοσο εντονες παρενεργειες και αν οντως το σκυλι ειχε προβλημα με την καρδια του, μπορει να ηταν τοσο κρυφο που να μην το παρει χαμπαρι ο ιδιος γιατρος που το εξετασε πριν απο 1 μηνα ??
Μην νομιζετε οτι ψαχνω καποιον να κατηγορησω για τον θανατο του αλλα ειναι για το <<ΓΑ@@ΤΟ>> αν με καταλαβαινετε γιατι ηταν ενας σκυλος παντα χαρουμενος και παντα κινητικος !

Σας ευχαριστω !
Να συμπληρωσω σαν ιστορικο οτι εκανε εγχειριση αφαιρεσης μητρας το 2006 λογω πυομητρας .
Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us
Άβαταρ μέλους
erecozi
Topic Author
Puppy
Δημοσιευσεις: 5
(View: Όλες /Στο topic)

- ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ -

Αυτό το θέμα έχει 13 απαντήσεις

Πρέπει να είστε μέλος ή να εγγραφείτε για να δείτε τις απαντήσεις του θέματος.

Εγγραφη    Συνδεση

• Παραπλησια θεματα
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot], Google [Bot], marianta2, SmadonOne και 26 επισκέπτες