Καταπολεμηση των ψυλλων χωρις χημικα

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.

GRDANE

Re: Καταπολεμηση των ψυλλων χωρις χημικα

Δημοσίευση από GRDANE » 19 Σεπ 2007, 13:42

επειδή ο bruno παρουσίασε προβλήματα με το σπρέυ... citronella...
λεσ να μην βάλω στο μίγμα το αντίστοιχο λάδι..?
θα είναι αποδοτικό για τις σκνίπεσ μετα..? scr:

Άβαταρ μέλους

Topic author
sofiad
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sofiad » 19 Σεπ 2007, 13:59

Εχει αλεργια στην σιτρονελα η σε καποιο αλλο συστατικο που ειχε μεσα το σπρευ που του εβαλες?μπορεις να δοκιμασεις μονο σε ενα μικρο σημειο του δερματος του να δεις αν παρουσιασει τιποτα μεσα σε 24 ωρες.Δεν ξερω αν χωρις να βαλεις την σιτρονελα θα ειναι καλυμενος γιατι την χρησιμοπουν πολυ για αποθητικο κουνουπιων.
A dog teaches a boy fidelity,perseverance,and to turn around three times before lying down sm:)

GRDANE

Δημοσίευση από GRDANE » 19 Σεπ 2007, 14:29

scr:
με το που τον είχα ψεκάσει... γέμισε σπυράκια... την άλλη μέρα. :shock:
σταμάτησα το σπρέυ... και αφού ξεπεράσαμε το shock δεν ξανάβγαλε..
τώρα σε τι ακριβώς παρουσίασε αλλεργία.. αγνωστο.
θα δοκιμάσω όπως είπες... th:

Άβαταρ μέλους

ΦΟΙΒΟΣ
Saint Bernard

Δημοσίευση από ΦΟΙΒΟΣ » 08 Οκτ 2007, 11:24

Σοφια θα ξεκινησω τη συνταγη με τα ελαια διοτι με το scalibor, ξυνεται συνεχεια στο σημειο που ειναι το κολαρο.

Την συνταγη με τα λεμονια την εχω ξανακανει αλλα μαλλον εβαλα παρα πολυ και ξεραθηκε το τριχωμα :clap :clap Ασε που μου εφτασε ισα-ισα (1λιτρο νερου) με αυτη τη λογικη εσυ στην Αυρα θα ηθελες μια χυτρα...
Αν το εβαζα σε κανενα μπουκαλι τυπου Frontline λες να ηταν καλυτερα? Υπαρχει κανενα αλλο κολπακι?

Μηπως γινει το ιδιο και με τα ελαια? Επειδη εμενα ειναι μακρυτριχος λαδωσει το τριχωμα?

Άβαταρ μέλους

Topic author
sofiad
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sofiad » 08 Οκτ 2007, 11:41

ΦΟΙΒΟΣ έγραψε: Την συνταγη με τα λεμονια την εχω ξανακανει αλλα μαλλον εβαλα παρα πολυ και ξεραθηκε το τριχωμα :clap :clap Ασε που μου εφτασε ισα-ισα (1λιτρο νερου) με αυτη τη λογικη εσυ στην Αυρα θα ηθελες μια χυτρα...
Αν το εβαζα σε κανενα μπουκαλι τυπου Frontline λες να ηταν καλυτερα? Υπαρχει κανενα αλλο κολπακι?
:eek: ενα λιτρο νερου μου φτανει για την Αυρα για τουλαχιστον 10 φορες,ποσο του εβαλες?το τριχωμα οντως διχνει να ξεραινεται αλλα μολις το τριψεις λιγο με το χερι σου αμεσως μαλακωνει,αλλα εβαλες παρα πολυ.Εγω το βαζω σε ψεκαστικο μπουκαλακι που πουλαν για το σιδερωμα των ρουχων η σε βαζο και ριχνω λιγο λιγο στην χουφτα μου και κανω επαληψη στο τριχωμα.
Μηπως γινει το ιδιο και με τα ελαια? Επειδη εμενα ειναι μακρυτριχος λαδωσει το τριχωμα?
οι σταγονες των λαδιων χανονται τελειως με το ανακατεμα που κανεις (καθε φορα πριν το ψεκασμα) και εδω επισης το μειγμα που θα φτιαξεις θα κρατησει για πολλες επαναληψεις οχι μια φορα.
Γιατι τετοιο καιρο να δωσεις τοσα λεφτα να αγορασεις λαδια,τελειωνουν οι ζεστες τωρα. scr:
A dog teaches a boy fidelity,perseverance,and to turn around three times before lying down sm:)

Άβαταρ μέλους

nickswife
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nickswife » 08 Οκτ 2007, 12:18

Τα αιθέρια έλαια είναι γενικά ακριβά. Προσοχή σε όποιον τα χρησιμοποιεί, μακριά από τα συνθετικά (βλεπε body shop) που είναι και πιο φθηνα... Επίσης να χρησιμοποιείτε το 2-3 % που θα χρησιμοποιούσατε για έναν άνθρωπο.

Μερικά αιθέρια έλαια τον ενοχλούν πολύ τον δικό μου, ειδικά η citronella.
Τον "σκουπίζω" με ένα πανάκι βουτηγμένο σε νερό και ξύδι και 2-3 σταγόνες λεβάντα. Η λεβάντα είναι ακίνδυνη, ηρεμεί το σκυλί, καταπολεμά μύκητες και μικρόβια, καταπραύνει φλεγμονές και καψίματα. Δεν υπαρχει πρόβλημα αν πέσει κατευθείαν στο δέρμα του σκύλου. Την χρησιμοποιώ και στα αυτιά του...
Για σκνίπες και άλλα μαμούνια χρησιμοποιώ ευκάλυπτο.
Αν δεν του αρέσει ο ευκαλυπτος βάλτε γκρέιπ φρουτ.

Άβαταρ μέλους

Topic author
sofiad
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sofiad » 08 Οκτ 2007, 12:32

nickswife έγραψε: μακριά από τα συνθετικά (βλεπε body shop) που είναι και πιο φθηνα...
Σωστα th: Εγω τα παιρνω απο το ΛΕΩΝ τα κανει εισαγωγη και ειναι 100% καθαρα ελαια.Στην συνταγη που εδωσα στην αρχη οι ποσοτητες ειναι για σκυλια.

Άβαταρ μέλους

nickswife
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nickswife » 08 Οκτ 2007, 12:37

Κι εγώ ΛΕΩΝ παίρνω!!!

Άβαταρ μέλους

Topic author
sofiad
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sofiad » 08 Οκτ 2007, 12:41

nickswife έγραψε:Κι εγώ ΛΕΩΝ παίρνω!!!
εχει και ενα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ αρωμα γιασεμι για το σπιτι,αν δεν το εχει παρει να το παρεις δεν μπορεις να φανταστεις τι ομορφα μυριζει!!(αυτο που το καις στο νερο με την συσκευη) th:

Άβαταρ μέλους

nickswife
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nickswife » 08 Οκτ 2007, 13:50

Δυστυχώς δεν μπορώ το γιασεμί και γενικά τα αρώματα τα λουλουδένια... Καίω μόνο έλαια εσπεριδοειδών (πορτοκάλι, περγαμόντο, γκρειπ φρουτ).
Είμαι σίγουρη ότι είναι πολύ καλο!
Όσοι έχουν κατοικίδια, θα πρέπει να το σκεφτούν πριν χρησιμοποιήσουν τα χημικά αρώματα (βλεπε Glade και άλλα) για το σπίτι... Είναι καρκινογόνα...
Έλαια και πάλι έλαια!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”