ΠΡΗΣΜΕΝΗ ΚΟΙΛΙΑ, ΑΣΚΙΤΗΣ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
faraoulis
Beagle

ΠΡΗΣΜΕΝΗ ΚΟΙΛΙΑ, ΑΣΚΙΤΗΣ

Δημοσίευση από faraoulis » 03 Μάιος 2010, 17:36

Έχω ένα American Staffordshire terrier, 8 ετών.
Παρουσίασε βήχα συχνό και έντονο. Ο γιατρός μας σύστησε Vibramycin, Prezolon και πήρε δείγμα για αιματολογικές εξετάσεις.
Ο βήχας δεν υποχώρησε και μας σύστησε Augmentin, Prezolon kai Bisolvon.
Οι αιματολογικές βγήκαν εντάξει αλλά εντωμεταξύ η κοιλιά του σκυλούνου μου πρήστηκε πολύ.Δεν έχει χάσει την όρεξή του και μας κάνει χαρές αλλά κάθε τόσο παθαίνει κρίσεις βήχα/δύσπνοιας.
Κάλεσα το γιατρό σπίτι ο οποίος μου έδωσε χάπι για αποπαρασίτωση και είπε να περιμένουμε.
Δύο μέρες μετά τηλεφωνικά ο γιατρός μου είπε να του δώσω διουρητικά και ότι πρέπει να του κάνω υπέρηχο γιατί λέει έχει πρόβλημα στο συκώτι. Συμφωνώ με τον υπέρηχο αλλά έχω αρχίσει και ανησυχώ με την "έτοιμη" διάγνωση.
Πήρα τηλεφωνο τη δεύτερη γιατρό που έχουμε και μου είπε ότι ο σκύλος έχει ασκίτη και πρέπει να κάνουμε υπέρηχο για να δούμε τι τον προκαλεί.
Ξέχασα να πω ότι πριν δύο χρόνια κάναμε θεραπεία για καλαζάρ με zylapour αλλά δεν είχαμε άλλο πρόβλημα από τότε.
Προς το παρόν το σκυλάκι μου είναι σαν να έχει καταπιεί μία μπάλα του μπάσκετ και εγώ αναρωτιέμαι σε ποιόν γιατρό να το πάω.
Καμμία ιδέα για την πρησμένη κοιλιά?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος faraoulis την 03 Μάιος 2010, 22:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους

My Nellie
Old Member
Όνομα: Αlexandra
Been thanked: 4 times
Re: ΠΡΗΣΜΕΝΗ ΚΟΙΛΙΑ

Δημοσίευση από My Nellie » 03 Μάιος 2010, 17:48

Το υπερηχογράφημα θα σας λύσει την απορία και ο γιατρός θα ξέρει να σας κατευθύνει για την θεραπεία που θα ακολουθήσετε.
Μη το καθυστερήσετε!
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Άβαταρ μέλους

Akou
Dog Star ¤
Όνομα: Αγγελικη

Δημοσίευση από Akou » 03 Μάιος 2010, 18:03

H ΑLT και AST ήταν ενταξει?
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
faraoulis
Beagle

Δημοσίευση από faraoulis » 03 Μάιος 2010, 18:18

ALT 48
AST 31
Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά...

Λευκά 17,6
Λεμφοκύτταρα 7,6
Μεσαιοκύτταρα 1,2
Μέσος όγκος Αιμοπετάλιων 8,2
Μέσος όγκος Ερυθρών 71,5
Μέση συγκέντρωση Hgb

Μόλις διάβασα...
Alanine Aminotransferase: ALT. Liver specific in the dog and cat. Cell damage will cause elevations of A-LT due to leakage. The elevation of the enzyme correlates with the number of cells damaged. Falling levels of ALT may indicate recovery or may indicate a failing number of functional liver cells. Rapid increases in ALT may indicate an acute process, while slow increases may indicate bile duct obstruction.

Aspartate Aminotransferase: AST, an enzyme seen in the liver, heart, kidney, skeletal muscle and brain. The half life of the AST in the blood stream is much shorter than that of ALT, therefore the values of AST tend to drop more rapidly once liver function is resumed. AST elevations and ALT elevations should parallel each other in liver disease.

Άβαταρ μέλους

Jamsies
Old Member
Όνομα: Εύη.
Re: ΠΡΗΣΜΕΝΗ ΚΟΙΛΙΑ, ΑΣΚΙΤΗΣ

Δημοσίευση από Jamsies » 03 Μάιος 2010, 23:26

ALT k AST μαζι με αλκαλικη φωσφαταση,ειναι κρισιμες παραμετροι για το συκωτι. θα σου εξηγησει ο Ηλιας φυσικα,απλα σου λεω οσα ξερω μεχρι να σου απαντησει ο ιδιος.Τα διουρητικα στα δινει για τον ασκιτη ο οποιος ειναι αρκετα σοβαρη κατασταση.Μπορει να προκληθει απο διαφορες αιτιες οπως ηπατικη βλαβη,καρδιακη βλαβη.περιτονιτιδα,λεμφοπαθεια η ακομα κ τραυματισμο. Κανε τον υπερηχο οσο πιο γρηγορα μπορεις,αυτο λογικα θα σας λυσει τις αποριες.Ευχομαι ολα καλα για το σκυλακι. Πως ειναι τωρα αληθεια?

(Δεν ειμαι γιατρος αλλα απο προσφατη δικια μου εμπειρια η ALT k AST που δειχνεις δεν ειναι ψηλες. Ειναι μεσα στα ορια του φυσιολογικου αν δεν κανω λαθος,τουλαχιστον με βαση τισ φυσιολογικες τιμες του εργαστηριου που ειχε κανει τις δικες μας εξετασεις.)

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 10 times
Been thanked: 33 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 04 Μάιος 2010, 00:11

Πόσο καιρό παίρνει τα φάρμακα το ζώο;

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
faraoulis
Beagle

Δημοσίευση από faraoulis » 04 Μάιος 2010, 09:50

Οι διάφορες αντιβιώσης κλπ είναι ένα μήνα τώρα.
Το Lasix το ξεκινήσαμε χτες όπως και ξανά το Vibramycin.
Το αγοράκι μου είναι σουπερ κεφάτο σήμερα και ξεπρήστηκε λίγο. Στις 11 έχω ραντεβού για τον υπέρηχο.
Ελπίζω...

Άβαταρ μέλους

My Nellie
Old Member
Όνομα: Αlexandra
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από My Nellie » 04 Μάιος 2010, 12:24

th:
Ό,τι κι αν είναι, από την στιγμή που θα μπει η διάγνωση, θα το αντιμετωπίσετε μαζί με τον γιατρό σας!
Εύχομαι το καλλίτερο!
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Άβαταρ μέλους

Topic author
faraoulis
Beagle

Δημοσίευση από faraoulis » 04 Μάιος 2010, 15:14

:pl: Δυστυχώς ο Φαραούλης μας έχει καρδιά.
Πήγαμε στον γιατρό με 230 παλμούς όταν ο μέσος όρος είναι κάτω από 100.
Μας είπε ότι δυστυχώς έχει κάποιους μήνες ζωής και εξαρτάται από την κράση του σκύλου.
Είμασταν άτυχοι διότι δεν έδειξε σημάδια νωρίτερα και επίσης ότι ο ένας γιατρός μας ας πούμε ότι δεν υποψιάστηκε από την αρχή τι μπορεί να είναι.
Όχι ότι θα τον γλυτώναμε απλά ίσως να αποφεύγαμε το πρήξιμο που τον ταλαιπώρησε αυτές τις μέρες.
Σε μία εβδομάδα θα τον πάμε πάλι για καρδιογράφημα γιατί η ταχυαρρυθμία που έχει είναι από τα μεγαλύτερα προβήματα.
Ενδεικτικά γράφω τη θεραπεία που μας έδωσε ο γιατρός γιά πληροφόρηση.
Lassix 40mg, 3,5 χάπια πρωί και 3,5 βράδυ
Renitec 20 mg, 1 χάπι πρωί και 1 βράδυ
Digoxin/Sandoz 0.25 mg, 1 χάπι πρωί και 1 βράδυ
Vetmedin 2.5 mg, 3 χάπια πρωί και 3 βράδυ
Δίαιτα φτωχή σε αλάτι αλλά όπως είπε ο γιατρός ας του δίνουμε και το φαγητό που του αρέσει.
Βασικό μου μέλημα είναι να περάσει καλά το σκυλάκι μας γιά όσο καιρό έχει ακόμα.

Άβαταρ μέλους

evibouboukaki
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Εύη

Δημοσίευση από evibouboukaki » 04 Μάιος 2010, 16:36

Εύχομαι το καλύτερο για το σκυλάκι σας!
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”