ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ (PART I)

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

nargini
Dog Star ¤¤¤

Re: ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ!!!!

Δημοσίευση από nargini » 02 Σεπ 2008, 18:57

ΗΛΙΑΣ έγραψε:Μάλλον απίθανο...
Είναι πολύ δύσκολο να κάνεις μαλάξεις στην καρδιά στα σκυλιά, λόγω κυρίως ανατομικών αιτιών, και πιστεύω οτι περισσότερη ζημιά θα προκαλούσαμε παρά κάτι θετικό.

owo:: κ γω ειχα διαβασει οτι οταν εχει τις αισθισεις τ φισας στη μυτη κ οταν τις χασει τελειως κανεις μαλαξεις στη καρδια!!
be happy, dont worry!!
o Rex μου>> viewtopic.php?f=76&t=5385
εκπαιδευση >> http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=68 ... &sk=t&sd=a

Άβαταρ μέλους

george17167
Beagle

Re: ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ (PART I)

Δημοσίευση από george17167 » 14 Οκτ 2008, 12:49

Πολύ χρήσιμα όλα αυτά γιατί δυστυχώς κάποιοι κτηνίατροι δεν είναι καν φιλόζωοι!
Συγκεκριμένα χθες το βράδυ σε κλινική ζώων στην Αττική, έιχα πάει προληπτικά το 9μηνο maltese που έχω γιατί έπαιζε και χτύπησε ελαφρά το πίσω πόδι.Μετά από λίγο περπατούσε κανονικά και στο τηλ. η κτηνίατρός του με καθησύχασε ώστε να το δει σήμερα.Επειδή όμως ανησυχούσα πολύ πήγα στην κλινική και τώρα ακούστε:
Στο τηλ. είπαν ότι η επίσκεψη είναι 25 ευρώ + 9% Φ.Π.Α., αλλά χρέωσαν την 5λεπτη επίσκεψη 52 ευρώ.Ο κύριος που το είδε (κτηνίατρο δεν μπορώ να τον πω με τίποτα) του έβγαλε άχρηστο το πόδι και έτοιμο να χειρουργηθεί, μετά από ραντεβού με ορθοπεδικό υποτίθεται και το σκυλάκι περπατούσε κανονικότατα κι έτρεχε μπροστά του!Και προσπαθούσε να με παραπλανήσει ζωγραφίζοντας επιγονατίδες και χιαστούς σε πίνακα, λέγοντας στην ουσία ότι μπορεί να κουτσαθεί και μόνο του σε 9 μήνες, εκτός του ότι ήταν ψυχρός και δεν το χάιδεψε καθόλου.Απλώς έκανα το χαζό να δω που θα φτάσει το θράσος του, αλλά αν δε στείλουν ταχυδρομικά την απόδειξη όπως γράφουν θα τους καταγγείλω επίσημα.
Και το πιο ΣΟΒΑΡΟ είναι ότι εμφανίστηκε κυρία που χτύπησε με το αμάξι της κάποιο σκυλάκι και δεν το δέχθηκε στη κλινική!
Ας προστατευτούμε από αυτούς τους επιτήδειους που εκμεταλεύονται την αγάπη μας για τα ζώα μεταξύ μας, γιατί στην Ελλάδα κάνει ο καθένας ότι θέλει, η προστασία καταναλωτή είναι ανύπαρκτη και υπάρχουν μόνο 70 υπάλληλοι για έλεγχο, όπως είπε ο Νομάρχης Αττικής!

Άβαταρ μέλους

My Nellie
Old Member
Όνομα: Αlexandra
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από My Nellie » 14 Οκτ 2008, 13:53

Αγαπητέ George 17167,
Νομίζω ότι στην ενότητα "Καταγγείλτε το" θα πρέπει επώνυμα να καταγγείλεις την εν λόγω κλινική.
Δεν νομίζω ότι προσκρούει σε κάποιο κανονισμό του forum..... scr: scr: εφ' όσον πρόκειται για ένα παραγματικό περιστατικό, πρέπει να ενημερώνονται όλοι οι φιλόζωοι τόσο για τους ευσυνείδητους γιατρούς, όσο και τους..... αρπάχτρες και ψυχρούς επαγγελματίες.
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Άβαταρ μέλους

man30
Retired

Δημοσίευση από man30 » 14 Οκτ 2008, 14:02

george17167 έγραψε:Πολύ χρήσιμα όλα αυτά γιατί δυστυχώς κάποιοι κτηνίατροι δεν είναι καν φιλόζωοι!
Συγκεκριμένα χθες το βράδυ σε κλινική ζώων στην Αττική, έιχα πάει προληπτικά το 9μηνο maltese που έχω γιατί έπαιζε και χτύπησε ελαφρά το πίσω πόδι.Μετά από λίγο περπατούσε κανονικά και στο τηλ. η κτηνίατρός του με καθησύχασε ώστε να το δει σήμερα.Επειδή όμως ανησυχούσα πολύ πήγα στην κλινική και τώρα ακούστε:
Στο τηλ. είπαν ότι η επίσκεψη είναι 25 ευρώ + 9% Φ.Π.Α., αλλά χρέωσαν την 5λεπτη επίσκεψη 52 ευρώ.Ο κύριος που το είδε (κτηνίατρο δεν μπορώ να τον πω με τίποτα) του έβγαλε άχρηστο το πόδι και έτοιμο να χειρουργηθεί, μετά από ραντεβού με ορθοπεδικό υποτίθεται και το σκυλάκι περπατούσε κανονικότατα κι έτρεχε μπροστά του!Και προσπαθούσε να με παραπλανήσει ζωγραφίζοντας επιγονατίδες και χιαστούς σε πίνακα, λέγοντας στην ουσία ότι μπορεί να κουτσαθεί και μόνο του σε 9 μήνες, εκτός του ότι ήταν ψυχρός και δεν το χάιδεψε καθόλου.Απλώς έκανα το χαζό να δω που θα φτάσει το θράσος του, αλλά αν δε στείλουν ταχυδρομικά την απόδειξη όπως γράφουν θα τους καταγγείλω επίσημα.
Και το πιο ΣΟΒΑΡΟ είναι ότι εμφανίστηκε κυρία που χτύπησε με το αμάξι της κάποιο σκυλάκι και δεν το δέχθηκε στη κλινική!
Ας προστατευτούμε από αυτούς τους επιτήδειους που εκμεταλεύονται την αγάπη μας για τα ζώα μεταξύ μας, γιατί στην Ελλάδα κάνει ο καθένας ότι θέλει, η προστασία καταναλωτή είναι ανύπαρκτη και υπάρχουν μόνο 70 υπάλληλοι για έλεγχο, όπως είπε ο Νομάρχης Αττικής!
:lol: Αδιανόητο!!! :nop: :nop: Αλλά επιδή βλέπω ότι μένεις πατήσια, και επιδή είναι off topic θες να μου στείλεις με Π.Μ. το όνομα του γιατρού σε παρακαλώ??? :hi

Άβαταρ μέλους

george17167
Beagle

Δημοσίευση από george17167 » 14 Οκτ 2008, 20:08

My Nellie έγραψε:Αγαπητέ George 17167,
Νομίζω ότι στην ενότητα "Καταγγείλτε το" θα πρέπει επώνυμα να καταγγείλεις την εν λόγω κλινική.
Δεν νομίζω ότι προσκρούει σε κάποιο κανονισμό του forum..... scr: scr: εφ' όσον πρόκειται για ένα παραγματικό περιστατικό, πρέπει να ενημερώνονται όλοι οι φιλόζωοι τόσο για τους ευσυνείδητους γιατρούς, όσο και τους..... αρπάχτρες και ψυχρούς επαγγελματίες.
Δεν καταγγέλω ακόμα ονόματα γιατί μπορεί να θεωρηθεί δυσφήμηση επιχείρησης!
Έχω όμως εξοργιστεί αφάνταστα.Πριν από λίγο γύρισα από τη κτηνίατρο που το παρακολουθεί και δεν του βρήκε απολύτως τίποτα!Ούτε καν ένα αντιφλεγμονώδες δεν του έδωσε και το σκυλάκι απόψε τρέχει κανονικά.Απορώ το θράσος αυτού του άχετου χασάπη χθες που για τα λεφτά θα μου το έκαναν αν'απηρο με το χειρουργείο!Θα τους πάρω όμως τηλέφωνο στην κλινική να δώ τι εξήγηση θα μου δώσουν και θα πράξω ανάλογα.

Άβαταρ μέλους

man30
Retired

Δημοσίευση από man30 » 14 Οκτ 2008, 20:09

:lol: πές μου το όνομα σε Π.Μ. αν θές γιατί έχω την εντύπωση ότι ξέρω για πια κλινική πρόκειτε!!! th:

Άβαταρ μέλους

sebastian
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από sebastian » 14 Οκτ 2008, 21:00

γνώμη μου είναι να ανακοινωθεί η κλινική για να ξέρουμε που ΔΕΝ θα πάμε,αλλά από την άλλη μήπως ήταν ΜΟΝΟ αυτός ο γιατρός ``χασαπης`` και όχι όλοι η κλινική να χαρακτηριστεί από έναν μ@........
"..ότι δεν συνέβει ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.."

Άβαταρ μέλους

man30
Retired

Δημοσίευση από man30 » 14 Οκτ 2008, 21:02

Αν μιλάμε για την ίδια δεν το συζητάμε.... είναι όλη η κλινική έτσι!!! th:

Άβαταρ μέλους

DRNIKOLAS
Puppy

Δημοσίευση από DRNIKOLAS » 09 Αύγ 2009, 10:12

EINAI I PROTI FORA POY MPENO EDO MESA KAI PRAGMATIKA XARIKA GIA AYTOYS TOYS ANTHROPOYS POY AGAPOYN TA ZOA KAI EXONTAS ASXOLITHI EXOYN APOKOMISEI ARKETES GNOSEIS..... ALLA..... TO SPOYDEOTERO KSEROYN NA TIS MIRAZONTE KAI AYTO DIXNEI OTI AKOMA IPARXOYN "DASKALI NA VGAZOYN MATHITADES"
MPRAVO SE OLOYS KAI KALI DINAMI GIA TIN SINEXEIA! th:

Άβαταρ μέλους

Abzorber
Puppy

Δημοσίευση από Abzorber » 21 Μάιος 2010, 22:55

Καλησπέρα σας. είμαι καινούριος στο φόρουμ σας και θα ήθελα να κάνω μόνο μια ερώτηση.. η κοπέλα μου έχει ένα πολύ γλυκό σκυλάκι, την σαρλότ! Εδώ και μια εβδομάδα περίπου την είχε δαγκώσει ένα τσιμπούρι και την πήγε στον ιατρό σήμερα και της είπε ότι έχει μια ασθένεια και μπορεί να πεθάνει! δεν θυμάμαι το όνομα της ασθενίας αλλά είπε ο ιατρός ότι μπορεί να πεθάνει σε μια εβδομάδα :( Aν γνωρίζετε κάτι σχετικά με αυτό θα ήθελα πολύ να μου πείτε!!! ευχαριστώ πολύ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”