ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ (PART I)

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Loukia
Dog Star ¤¤¤¤

Re: ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ!!!!

Δημοσίευση από Loukia » 16 Ιούλ 2008, 15:48

Εγκαύματα σε πατούσες (από καυτή άμμο/άσφαλτο κλπ).

Για να ανακουφίσουμε το ζώο και να φύγει ο ερεθισμός με πρόχειρα μέσα και επιτυχία, κάνουμε 3-4 φορές επάλοιψη με:
1. Με τοματοπολτό. 'Οχι αυτό με τα κομματάκια ντομάτας μέσα, αυτό που είναι σαν πάστα ντομάτας. Το καλύτερο σπιτικό αντιφλογιστικό!
ή 2. Κρέμα με βάση τη βαζελίνη (τύπου vaseline intensive care)
ή 3. Μια οποιαδήποτε κρέμα προσώπου.

Ο ντοματοπολτός είναι η πιο "βρώμικη" επιλογή, αλλά καλό θα έιναι να κάνουμε με αυτόν τουλάχιστον την πρώτη επάλοιψη.

Άβαταρ μέλους

Poppy
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Poppy » 16 Ιούλ 2008, 15:51

Eυχαριστούμε πολύ κυρία μου για την πολύτιμη ενημέρωση!
Είσαστε εκπληκτική!

πππ

Άβαταρ μέλους

Topic author
Loukia
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από Loukia » 16 Ιούλ 2008, 15:56

Απλά τσουρουφλίσαμε τα πατούσια μας χθες... :sad:

Άβαταρ μέλους

Poppy
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Poppy » 16 Ιούλ 2008, 15:59

Loukia έγραψε:Απλά τσουρουφλίσαμε τα πατούσια μας χθες... :sad:
To φαντάστηκα βρε τρελομάνα ότι κάτι θα πάθατε! Για να το ψάχνεις εσύ τόσο εντατικά...
Αλήθεια, πως περάσατε;

Άβαταρ μέλους

Topic author
Loukia
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από Loukia » 16 Ιούλ 2008, 16:09

Αν και off topic, περάσαμε πολύ ωραία. Όλες οι απόπειρες για μπάνιο στη θάλασσα απέτυχαν παταγωδώς. Ούτε τις πατούσες της δεν έβρεξε η γουρούνα, άδικα σηκωνόμουνα από το χάραμα και έτρεχα στις παραλίες. Ο μποξερίνος μας έκανε κάτι αψυχολόγητες τρελοβουτιές και μετά έσκαψε μια τρύπα εκεί που σκάει το κύμα, ξάπλωσε και απολάμβανε το κύμα που του ερχότανε στη μούρη! Είχε πολύ πλάκα! :s:

Στο αμάξι είχα στρώσει στο κάθισμα από παλιά ένα ασημόπανο (αυτά που είναι για τον ήλιο). Χθες, μόλις μπήκε η καημένη μεσα, άρχισε να χοροπηδάει σαν αναστενάρισσα! (είχε ανάψει αυτό από τον ήλιο :pl: ) Την άρπαξα και την έβαλα να πατήσει σε μια γούρνα με νερό που είχε και κάτι κουτιά από μπογιές. Τα πατούσια της δροσίστηκαν, αλλα τα πόδια της είναι πλέον ένα ωραίο μωβάκι! :cl
Κοινώς είμαστε για τα πανηγύρια! :cl:

Άβαταρ μέλους

Poppy
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Poppy » 16 Ιούλ 2008, 16:11

xχαχααχαχα! Μια χαρούλα σας βρίσκω! Αντε, κάντε κανένα "ντρριιιιιιν" να βρεθούμε!

Άβαταρ μέλους

monte
Dog Star ¤

Δημοσίευση από monte » 16 Ιούλ 2008, 16:12

Loukia έγραψε:Αν και off topic, περάσαμε πολύ ωραία. Όλες οι απόπειρες για μπάνιο στη θάλασσα απέτυχαν παταγωδώς. Ούτε τις πατούσες της δεν έβρεξε η γουρούνα, άδικα σηκωνόμουνα από το χάραμα και έτρεχα στις παραλίες. Ο μποξερίνος μας έκανε κάτι αψυχολόγητες τρελοβουτιές και μετά έσκαψε μια τρύπα εκεί που σκάει το κύμα, ξάπλωσε και απολάμβανε το κύμα που του ερχότανε στη μούρη! Είχε πολύ πλάκα! :s:

Στο αμάξι είχα στρώσει στο κάθισμα από παλιά ένα ασημόπανο (αυτά που είναι για τον ήλιο). Χθες, μόλις μπήκε η καημένη μεσα, άρχισε να χοροπηδάει σαν αναστενάρισσα! (είχε ανάψει αυτό από τον ήλιο :pl: ) Την άρπαξα και την έβαλα να πατήσει σε μια γούρνα με νερό που είχε και κάτι κουτιά από μπογιές. Τα πατούσια της δροσίστηκαν, αλλα τα πόδια της είναι πλέον ένα ωραίο μωβάκι! :cl
Κοινώς είμαστε για τα πανηγύρια! :cl:
Αναστασία μπορείς να βγάλεις μια φωτό την πατούσα να τη δω? Ζητάω πολλά? sm:) sm:) sm:)
If there is no God for thee
Then there is no God for me.

Άβαταρ μέλους

Topic author
Loukia
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από Loukia » 16 Ιούλ 2008, 17:56

monte έγραψε:Αναστασία μπορείς να βγάλεις μια φωτό την πατούσα να τη δω? Ζητάω πολλά? sm:) sm:) sm:)
Πολλά δε ζητάς αλλά τα ζητάς αργά. Με τη σάλτσα και μια κρέμα ημέρας με υψηλό δείκτη προστασίας, δεν έχουν πια τίποτα τα πατουσάκια μας. Χθες το μεσημέρι μας τσουρουφλίστηκαν, μέχρι το βράδυ ήταν μια χαρά.

Άβαταρ μέλους

Nicole
Old Member

Δημοσίευση από Nicole » 16 Ιούλ 2008, 18:07

Poppy έγραψε:Αντε, κάντε κανένα "ντρριιιιιιν" να βρεθούμε!

Που θα βρεθήτε?...Στο θέτρο Δάσους (νομίζω έτσι το λένε) εκεί στις Συκές που πήγατε την άλλη φορά?...Αν ναι το ΣΚ μπορεί να είμαι Θεσσσαλονίκη στην θεία μου στις Συκές, αν είναι μπορεί να έρθω και εγώ.

Άβαταρ μέλους

Poppy
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Poppy » 16 Ιούλ 2008, 19:27

Nicole έγραψε:Που θα βρεθήτε?...Στο θέτρο Δάσους (νομίζω έτσι το λένε) εκεί στις Συκές που πήγατε την άλλη φορά?...Αν ναι το ΣΚ μπορεί να είμαι Θεσσσαλονίκη στην θεία μου στις Συκές, αν είναι μπορεί να έρθω και εγώ.
Δεν είναι το θέατρο "Δάσους", το "Μάνος Κατράκης" είναι (για να μη μπερδευτει κανεις...). Αν βρεθούμε θα σε ενημερώσουμε τάχιστα. Στείλε Pm το τεηλεφωνάκι σου αν θέλεις

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”