Χίλια συγνώμη αλλά αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στο site με την ελληνική γλώσσα. Μέχρι να εγκαταστήσουμε καινούργιο πακέτο κάντε λίγη εξάσκηση στα αγγλικά σας. :)

Βασικός Εμβολιασμός!

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Forum rules
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Image 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Bασικός Εμβολιασμός!

Postby ΗΛΙΑΣ » 19 Mar 2008, 19:53

Συνήθως, στα κουτάβια γίνεται ένα τριπλό εμβολιακό πρόγραμμα, που ξεκινάει στις 40 ημέρες, για να ακολουθήσουν οι άλλοι δύο εμβολιασμοί ανά 25-30 ημέρες.
Τα εμβόλια, αυτά, περιλαμβάνουν τον Παρβοϊωση, τη Λοιμώδη Ηπατίτιδα, τη νόσο Carre, δύο στελέχη για τη Λεπτοσπείρωση, ενώ κατά τον τρίτο εμβολιασμό γίνεται μαζί και το αντιλυσσικό.
Αν τώρα, ο σκύλος συνυπάρχει με άλλα σκυλιά, καλό είναι να εμβολιαστεί και για τον ιό Parainfluenza, δηλαδή για το "βήχα των κυνοστασίων".
Μέχρι να ολοκληρωθεί το εμβολιακό πρόγραμμα, και αναπτύξει ο σκύλος την απαραίτητη ανοσία, καλό είναι να μην βγαίνει βόλτα, σε μέρη όπου συχνάζουν άλλα σκυλιά.
Image Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Image ΤΗΛ. 2310 950700 Image 6977 340840

cherrugro
Chihuahua

Re: Bασικός Εμβολιασμός!

Postby cherrugro » 11 Apr 2008, 12:08

ΗΛΙΑΣ wrote:
ΗΛΙΑΣ wrote:Συνήθως, στα κουτάβια γίνεται ένα τριπλό εμβολιακό πρόγραμμα, που ξεκινάει στις 40 ημέρες, για να ακολουθήσουν οι άλλοι δύο εμβολιασμοί ανά 25-30 ημέρες.
Τα εμβόλια, αυτά, περιλαμβάνουν τον Παρβοϊωση, τη Λοιμώδη Ηπατίτιδα, τη νόσο Carre, δύο στελέχη για τη Λεπτοσπείρωση, ενώ κατά τον τρίτο εμβολιασμό γίνεται μαζί και το αντιλυσσικό.
Αν τώρα, ο σκύλος συνυπάρχει με άλλα σκυλιά, καλό είναι να εμβολιαστεί και για τον ιό Parainfluenza, δηλαδή για το "βήχα των κυνοστασίων".
Μέχρι να ολοκληρωθεί το εμβολιακό πρόγραμμα, και αναπτύξει ο σκύλος την απαραίτητη ανοσία, καλό είναι να μην βγαίνει βόλτα, σε μέρη όπου συχνάζουν άλλα σκυλιά.

Εχω τρια κουταβακια ελληνικου ποιμενικου 1 1/2 μηνων. Χτες τα πηγα στο γιατρο κι ενα απ'αυτα ανακαλυψαμε οτι εχει το βηχα των κυνοστασιων. Τωρα του δινουμε αντιβιοση Augmentin αλλα θα ηθελα να μαθω περισσοτερα γι'αυτο .Τα αλλα κουταβακια δεν παρουσιαζουν συμπτοματα αλλα μπορουν να παρουσιαζουν αργοτερα, σε δυο μερες ξεκινανε κι'αυτα την αντιβιωση. Το θεμα ειναι οτι εχτες κανανε το πρωτο τους εμβολιο,μπορει αυτο να αποτελει προβλημα? Περιμενω την απαντηση σας.

sotiris14
Puppy

Postby sotiris14 » 15 Apr 2008, 15:25

εχω ενα γερμανικο ποιμενικο 3,5 μηνων. ο κτηνιατρος του εχει κανει εως τωρα (με διαφορα 15 ημερων) 3 επαναληπτικα εμβολια: nobivac dh x 2, nobivac P x 2 και nobivac Lepto x 2. μου ειπε οτι σε 15 ημερες θα κανει τα τελευταια εμβολια. εμενα παντως (σε συνδυασμο με συζητησεις που εχω κανει με αλλους κατοχους σκυλων) μου φαινονται πολλα 8 εμβολια μεσα σε ενα μηνα. ξερει κανεις ποτε να αρχισω να τον βγαζω βολτα? ο κτηνιατρος μου ειπε σε ενα μηνα περιπου... επισης εχει παρει και το χαπι για την αποπαρασιτωση + 2 σιροπια χ 1 εβδομαδα για μια διαρροια που ειχε + ασβεστιο (2 χαπια την ημερα).

Missa
Dog Star ¤

Postby Missa » 29 Jun 2008, 22:06

Τελικα τι γινετε με τα εμβολια του σκυλου???? Η κτηνιατρος μου ειπε οτι μετα το 2ο εμβολιο μπορω να την φερω σε επαφη με αλλα ζωα αλλα δεν μπορω να την παω βολτα. εσεις εδω λετε οτι ουτε το ενα ουτε το αλλο επιτρεπεται.. Σημερα εφοσον εχει κανει το δευτερο εμβολιο την εφερα σε επαφη με αλλα σκυλια.. Δεν επρεπε? Ο "βήχα των κυνοστασίων" τι ακριβως ειναι??? και πως το καταλαβαινεις?
Βάσω

aretouli
Bullmastiff

Postby aretouli » 01 Jul 2008, 11:29

ο Φοιβάκος έχει κάνει τα πρώτα εμβόλια και στις 18/7 θα κάνει τα δεύτερα. ο ντοκ μου είπε ότι μπορώ να τον βγάλω βόλτα μετά τα 2α εμβόλια. τώρα διαβάζω αυτά και ομολογώ ότι δεν ξέρω τι ισχύει scr:
any idea?!
Ο Μπομπορίκος είναι γιορκσάϊρ-πεκινουά,κρητικός,αγγελούδι στο σπίτι,φωνακλάς στις βόλτες.
Ο Φοίβος είναι ο αδερφός του, γκόλντεν ριτρίβερ, ατακτούλης στο σπίτι,αγγελούδι στις βόλτες.

Image Image
Image

Missa
Dog Star ¤

Postby Missa » 01 Jul 2008, 13:16

aretouli wrote:ο Φοιβάκος έχει κάνει τα πρώτα εμβόλια και στις 18/7 θα κάνει τα δεύτερα. ο ντοκ μου είπε ότι μπορώ να τον βγάλω βόλτα μετά τα 2α εμβόλια. τώρα διαβάζω αυτά και ομολογώ ότι δεν ξέρω τι ισχύει scr:
any idea?!

κι εγω τις ιδιες αποριες με σενα εχω.. αλλα μου λεει ο ενας γιατρος και αλλα ο αλλος... και δυστυχως κανεις δεν μας απανταει.. :cry:
Βάσω

Marga
Club Member

Postby Marga » 01 Jul 2008, 13:26

το καλυτερο ειναι να περιμενετε να ολοκληρωθει ο πρωτος κυκλος εμβολιων κ μετα να αρχισετε τις βολτες.
Μπορουν τα μικρα σας να ρχονται σε επαφη με αλλα σκυλια, αρκει να ναι εμβολιασμενα/αποπαρασιτωμενα.

Ενας (απ οσο εχω διαβασει) απο τους μεγαλυτερους κινδυνους της βολτας ειναι η λεπτοσπειρωση. Ενα ανεμβολιαστο ζωο με τα ουρα του μπορει να αποβαλλει λεπτοσπειρες κατι που μεταδιδεται αρκετα ευκολα απο σκυλο σε σκυλο. Οποτε τα κουταβια πρεπει να ολοκληρωνουν τα εμβολια τους, ωστε στη βολτα να μην εχουν προβημα μυριζοντας πχ ουρα αλλων σκυλων.

Nicole
Club Member

Postby Nicole » 01 Jul 2008, 13:27

Μετά το δεύτερο εμβόλιο μπορεί να βγει έξω. Καλό όμως θα είναι να περιμένετε 1-2 μέρες μέχρι να ενεργήσει το εμβόλιο....Εγώ δεν μπόρεσα να περιμένω πάντως :mrgreen: !
Image
*Your dog barks! You tell him to stop. Your Dog Barks! You Tell Him To Stop. YOUR DOG BARKS! YOU TELL HIM TO STOP. Congratulations! You and your dog are now barking together!!!

Missa
Dog Star ¤

Postby Missa » 01 Jul 2008, 14:00

Nicole και Magda σας ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας!!! Το μωρο μου εχει κανει και τα 2α εμβολια και σε 20 μερες περιπου θα κανει το 3ο. Η γιατρος μου ειπε οτι μπορει να ερθει σε επαφη με αλλα ζωα αλλα δεν κανει να την παω βολτα.. Ενας αλλος γιατρος μου ειπε οτι κανει να την παω βολτα αλλα δεν κανει να ερθει σε επαφη με αλλα ζωα... Τελικα τι γινετε??? Και φυσικα υπηρχε και η τριτη αποψη να μην κανει τιποτα απο τα 2 μεχρι να γινουν και τα 3 εμβολια.. (b> (b> (b> τι να κανω τωρα??? scr:
Βάσω

Marga
Club Member

Postby Marga » 01 Jul 2008, 14:16

εγω θα λεγα να μη τη βγαλεις βολτα.
μ αλλα σκυλακια(εμβολιασμενα) ας παιξει

Return to “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”