Χίλια συγνώμη αλλά αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στο site με την ελληνική γλώσσα. Μέχρι να εγκαταστήσουμε καινούργιο πακέτο κάντε λίγη εξάσκηση στα αγγλικά σας. :)

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Forum rules
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Image 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
ΓΚΕΡΝΤΑ
Puppy
Puppy

ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ

Postby ΓΚΕΡΝΤΑ » 08 Mar 2010, 13:48

Εχω ενα θηλυκο χασκι 8 ετων.δεν το ειχα στειρωσει ,ουτε ειχε ζευγαρωσει ποτε και το μαιο εμφανισε προβλημα πυομητρας και ετσι του εκανα στειρωση.μετα εμφανιστηκε ενας ογκος στο στηθος ο οποιος αποδειχθηκε καλοηθης οταν τον αφαιρεσαμε.το νοεμβριο το σκυλακι μου μετα απο εξεταση ουρων που του καναμε εμφανισε υψηλο ζαχαρο και παρα το γεγονος οτι του χορηγησαμε ειδικη ξηρα τροφη για διαβητικα σκυλια για 2 εβδομαδες το ζαχαρο δεν επεσε, οποτε του χορηγησαμε ινσουλινη.τον τελευταιο καιρο ο κτηνιατρος μου αποφασισε να αλλαξουμε ινσουλινη και να του χορηγουμε μια που ειναι 24ωρη και χρησιμοποιειται σε ανθρωπους γιατι η προηγουμενη που χρησιμοποιουσα και ηταν κι αυτη για ανθρωπους δεν ηταν αποτελεσματικη γιατι ειτε δεν θα κατεβαζε το ζαχαρο ειτε προκαλουσε υπογλυκαιμιες.γνωριζει κανεις αν αυτου του τυπου η ινσουλινη την οποια χορηγω ανα 12 ωρες και αφου εχω μετρησει το ζαχαρο με το ειδικο μηχανημα με το αιμα μπορει να προκαλεσει υπογλυκαιμια????εχει κανεις αντιμετωπισει παρομοιο περιστατικο?????το ζαχαρο που εμφανισε το σκυλακι μου εχει σχεση με τις προηγουμενες επεμβασεις?????το παρακολουθει πολυ καλος κτηνιατρος αλλα θελω να συζητησω και με αλλα ατομα που βιωνουν την ιδια κατασταση ~wv

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Κτηνίατρος

Re: ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΣΤΟ ΣΚΥΛΟ

Postby ΗΛΙΑΣ » 08 Mar 2010, 17:26

Όχι ο διαβήτης δεν έχει σχέση με τις επεμβάσεις που κάνατε.
Ο έλεγχος του διαβήτη θέλει λίγη μελέτη ώστε να βρείτε την κατάλληλη δόση και τύπο ινσουλίνης που να ρυθμίζει σωστά τη γλυκόζη στο αίμα του ζώου.
Θέλει λίγο χρόνο αυτή η διαδικασία.
Αν ο κτηνίατρος είναι καλός όπως λες, τότε θα πρέπει να τον εμπιστευτείς και να ακολουθήσεις τις οδηγίες του.
Image Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Image ΤΗΛ. 2310 950700 Image 6977 340840

KATERINA_KAR
Great Dane
Great Dane

Postby KATERINA_KAR » 08 Mar 2010, 21:50

ειχε και μενα η σκυλιτσα μου ζαχαρο παρολο που ηταν και στειρωμενη εδω και χρονια ,ειναι δυσκολο το εζησα 10 μηνες ειδικη τροφη, παντα στην ωρα την ενδουλινη καμπυλες ζαχαρου κτλ κτλ
Σου ευχομαι απο τα βαθη της ψυχη μου ολα να πανε καλα
Bianca θα είσαι πάντα στη καρδιά μου

desp
Great Dane
Great Dane

Postby desp » 08 Mar 2010, 22:35

Περαστικά στο σκυλάκι σου Γεωργία! ~wv
"Είναι ο φίλος σου, ο σύντροφος σου, ο προστάτης σου, ο σκύλος σου. θα είναι δικός σου, πιστός μέχρι τον τελευταίο χτύπο της καρδιάς του. Του το οφείλεις να είσαι αντάξιος αυτής της λατρείας και αφοσίωσης"

Return to “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”