ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ CUSHING?

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
siboulis
Chihuahua
Chihuahua

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ CUSHING?

Δημοσίευσηαπό siboulis » 16 Δεκ. 2009, 14:22

Καλησπερα!ειχα ξαναγραψει για μια δερματοπαθεια που ειχε ταλαιπωρησει τον σκυλακο μου (μυκητιαση δερματοφυτου μου ειπαν)εκανα θεραπεια με sporanox,εξετασεις αιματος κ ιστολογικες.ο γιατρος μου ειπε οτι το προβλημα αυτο μπορει να δημιουργηθηκε απο κατι ορμονικο(κατα την εμπειρια του κουσικ ειπε στον συναδελφο αλλα οταν ρωτησα τι ειναι αυτο με αγνοησε)οι εξ. αιματος δειξανε ανεβασμενες τιμες λογω του sporanox,αρα τι τις καναμε?κ οι ιστολογικες ενω τα αποτελεσματα θα τα ειχαμε σε 2βδομαδες περασε ενας μηνας κ ακομα δεν τα χουμε παρει.τωρα ο σκυλακος μου εχει εναν ατροφικο ορχει κ ενας κρεμασμενο.ο γιατρος μου ειπε να κανω εξετασεις για θυροειδη αλλα πρεπει παραλληλα να σκεφτω να του κανω στειρωση(ο σκυλος ειναι 13 χρονων κ λιγο παραπανω ευσωμουλης αλλα σε υγιεινη διατροφη για να γινει fitness!!!)γιατι αυτο το ορμονικο μπορει να προερχεται απο αυτη την δυσμορφια των ορχεων.κ γω εχω μπερδευτει,τι ειναι το κουσικ?γινεται σκυλι 13 χρονων να παρει ναρκωση κ να αντεξει η θα μεινει στο τραπεζι(φτου φτου μακρια απο μας)?τι σχεση μπορει να εχει η μυκιτιαση ο θυροειδης κ οι ορχεις του?συγνωμη για την εκταση ανυπομονω για την απαντηση σας.εγω θα παρω τις εξετασεις κ θα παω κ σενα 2 γιατρο.εχω δωσει 200€ για αιμα+ιστολογικες κ ο γιατρος μου ζηταει αλλα 170€ για τ3 τ4 αντισωματα κτλ.τι να κανω φοβαμαι για το σκυλι μου

Άβαταρ μέλους
ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Κτηνίατρος
Επικοινωνία:

Re: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ CUSHING ?

Δημοσίευσηαπό ΗΛΙΑΣ » 16 Δεκ. 2009, 16:47

Η cushing είναι μια ενδοκρινοπάθεια κατά την οποία υπερλειτουργούν, μη φυσιολογικά, τα επινεφρίδια, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολύ υψηλές συγκεντρώσεις κορτιζόλης στον οργανισμό.
Έχει πολλά συμπτώματα, μεταξύ των οποίων είναι και δερματικά, είναι και η ατροφία όρχεων και γι' αυτό μπορεί να το υποπτεύεται ο γιατρός σας.
Υπάρχουν συγκεκριμένες εξετάσεις που μπορούν να επιβεβαιώσουν το σύνδρομο cushing. Μία από αυτές είναι ο υπέρηχος, αρκεί βέβαια να έχει πείρα ο γιατρός που θα τον κάνει, αλλά και κάποιες άλλες ορμονικές δοκιμές.
Εικόνα Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840

siboulis
Chihuahua
Chihuahua

Δημοσίευσηαπό siboulis » 21 Δεκ. 2009, 15:32

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση κ την διόρθωση σας.αν σας ειναι ευκολο θα ήθελα να μου πειτε λίγο πιο συγκεκριμένα ποιές εξετάσεις θα μου προτείνατε για να διάγνωστεί η νόσος cusing.θα ήθελα να μην ταλαιπωρηθεί το σκυλακι μου τώρα στα γεράματα,13 ετών.αλήθεια θέλω να ξέρω πονάει?μπορει να ειναι λογος θανάτου το σύνδρομο αυτό?ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σας

Άβαταρ μέλους
ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Κτηνίατρος
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ΗΛΙΑΣ » 21 Δεκ. 2009, 17:07

Μπορεί να οδηγήσει και στο θάνατο, αλλά όχι άμεσα.
Νομίζω οτι ο υπέρηχος είναι και εύκολη και αξιόπιστη μέθοδος διάγνωσης.

ninetta3170
Akita
Akita
Επικοινωνία:

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ CUSHING ?

Δημοσίευσηαπό ninetta3170 » 02 Μαρ. 2010, 01:47

dear siboulis,
η περίπου 14χρονη σκυλίτσα μου διαγνώστηκε πρόσφατα με αυτή τη νόσο. είχε αρκετά από τα συμπτώματα εδώ και πάνω από 6 μήνες.
δυστυχώς, η κτηνίατρος που την παρακολουθεί απείχε για ένα διάστημα λόγω εγκυμοσύνης και απευθυνόμενη σε άλλο γιατρό δεν του ανέφερα ΟΛΕΣ τις αλλαγές που έχουν συμβεί στη σκυλίτσα μου τον τελευταιο καιρό (αποδίδοντάς τες από μόνη μου σε..."γεράματα") με αποτέλεσμα να τον κάνω να οδηγηθεί σε λάθος διάγνωση.
ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ τώρα ΣΙΓΟΥΡΑ ότι πάσχει από τη συγκεκριμένη νόσο μετά από την τελευταία εξέταση που της έκανα ως εξής:
νηστική έδωσε πρώτα πρωινά ούρα και έκανε μια αιμοληψία. αμέσως μετά η γιατρός της έκανε ένεση μια κάποιο τύπο κορτιζόνης.
2η αιμοληψία σε 4 ώρες από την 1η και άλλη μια (3η) αιμοληψία σε άλλες 4 ώρες.
ξεκινήσαμε αμέσως αγωγή με Vetoryl. σε 10 μέρες θα επαναλάβει κάποιες εξετάσεις και μετά από λίγες βδομάδες πάλι εξετάσεις.
αυτή τη στιγμή είμαστε στην 5η μέρα της αγωγής. παρενέργειες: ελάχιστες και όχι σοβαρές.
αλλάξαμε ΕΝΤΕΛΩΣ διατροφή: απαγορεύεται παντελώς το αλάτι και τρώει ειδική τροφή (νομίζω για νεφροπαθείς).
διάβασα πάρα πολύ για τη συγκεκριμένη ασθένεια, ξέρω για το συγκεκριμένο φάρμακο από πού συμφέρει να το προμηθευτείς και πώς (μην τολμήσεις από ελλάδα - είναι πολύ ακριβό) και είμαι στη διάθεσή σου να βοηθήσω όπως μπορώ.
μίλησα με πολλούς γιατρούς. ένας εξ αυτών μου είπε ότι κουράρει σκυλί με τέτοια ασθένεια που ζει καλά εδώ και 5 χρόνια από την εκδήλωσή της.
υ.γ.: υπερηχογράφημα που είχαμε κάνει αρχές οκτωβρίου δεν είχε δείξει τίποτε ύποπτο.
ninetta3170
http://www.facebook.com/pages/SOS-ADESPOTA-VRILISSION-SOS-/131501031987?ref=mf

katerina-eva
Puppy
Puppy
Όνομα: katerina
Φύλο: Θήλυ

βοηθεια για συνδρομο κουσινγκ

Δημοσίευσηαπό katerina-eva » 20 Μάιος 2013, 23:07

Θα ηθελα αν καποιος εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα με το σκυλακι του να με βοηθησει. Ο κτηνιατρος μου εχει συστησει το vetoryl το οποιο εχει καποιες παρενεργειες ..γνωριζω σχεδον τα παντα γι αυτο το συνδρομο ομως δεν γνωριζω τα αποτελεσματα και την αποτελεσματικοτητα της θεραπειας .Θα ημουν ευγνωμων αν καποιος γνωριζει κατι για την εξελιξη της ασθενειας και την πιθανη συντηριση γιατι ειναι λιγο σπανια παθηση και μη θεραπευσιμη επισης ο κτηνιατρος μου δεν εχει αντιμετωπισει περιστατικα κ δεν γνωριζει την πιθανη εξελιξη του φαρμακου.Σας παρακαλω οποιος εχει αντιμετωπισει το προβλημα ας με βοηθησει

katerina-eva
Puppy
Puppy
Όνομα: katerina

Δημοσίευσηαπό katerina-eva » 20 Μάιος 2013, 23:36

αγαπητη μου ninetta3170 αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα και ξεκιναω και εγω με vetoryl αυριο πρωτη μερα ηθελα να μου πεις αν μπορεις αν τελικα πηγαν ολα καλα και τι με περιμενει γιατι εχω τρελαθει

Xeniakats
Puppy
Puppy
Όνομα: Xenia

Δημοσίευσηαπό Xeniakats » 04 Δεκ. 2013, 23:50

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να με βοηθήσετε με κάποιες πληροφορίες που μπορεί να έχετε. Ο σκυλάκοα μου διαγνώστηκε με coushing κ ξεκινησε θεραπεία με τα vetoryl των 120mg εδώ κ 3 ημέρες. Θα ήθελα να μάθω ποιές είναι και αν υπάρχουν παρενέργειες απο το συγκεκριμένο φάρμακο γιατί τη δεύτερη μέρα που το πήρε έκανε εμετό κ τη τρίτη έτρεμε. Περιμένω απάντησή σας και σας ευχαριστώ πολύ

Άβαταρ μέλους
ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Κτηνίατρος
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό ΗΛΙΑΣ » 06 Δεκ. 2013, 21:03

Είναι μέσα στις παρενέργειες που μπορεί να περιμένετε.
Θα πρέπει να συζητήσετε με το γιατρό σας για την αντιμετώπισή τους...
Δεν είναι εύκολη η αγωγή για το σύνδρομο cushing.

τασια
Puppy
Puppy
Όνομα: ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

Δημοσίευσηαπό τασια » 09 Μαρ. 2014, 07:56

Pigame se allon ktiniatro, axiologisetaklinika simptomata kai tis exetaseis pou eixame kanei prin apo 2,5 mines kai proxwriseprwta se kainouries aimatologikes, bioximikes. Ta apotelesmatatiskortizolis kai tis fwsfatasis sin tis glikozis itan 12,29 ,503 kai 757 antistoixws. Proxwrise se low dose dexamethasone test opouvgike thetiko kai proxthes masproteine therapeia me Vetoryl 10 mg.Logw tisperiplokotitasme to diaviti tha kopsoume tin kathekapsoula, sto 4 sto farmakeio fisika, kai tha dinoume prwi vradi apo mia ton 2,5 diladi.Den sas anefera oti to skilaki masstis 10 tou Dekemvri pou xekinise i peripeteia tou itan 6,9 kila kai simera einai 5,1. Eseis ti gnwmi exetekirie Ilia??

Συγνωμη για τα greeklish ξεχαστηκα!!

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: leleni και 16 επισκέπτες