αιμα κ διαροια στα κοπρανα κουταβιου (βοηθεια!!)

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.

αιμα κ διαροια στα κοπρανα κουταβιου (βοηθεια!!)

Δημοσίευσηαπό daedmoon » 08 Οκτ 2009, 00:35

Γεια χαρα σε ολους κ ευπροσδεκτες οι οποιες συμβουλες!!! (γιατι τα εχουμε παιξει)
(Συγνωμη εκ των προτερων για το τεραστιο ποστ)

Ειμαι η νανσυ και πριν 10 μερες πηραν οι γονεις μου τον Ιωνα ενα βελγικο groenendael 3 μηνων.
Το σκυλακι το πηραν απο "εκτροφεα". Δεν ξερω πολλες λεπτομερειες περι του θεματος πως τον βρηκαν τον εκτροφεα κτλ γιατι εγω μενω αθηνα και οι γονεις/αδελφος θεσσαλονικη (εγω το μικρακι το γνωρισα το σαββατοκυριακο που περασε κ ημουν μαζι του για 3 μερες).

Ο μπομπιρας οταν τους τον εδωσε ο εκτροφεας ειχε ηδη διαροια και τους ειπε να του δωσουν FLANDRIL (δεν ειμαι σιγουρη αμα το γραφω σωστα) για να φτιαξει το εντερακι του. Δεν του δωσαν γιατι τους φανηκε λιγο περιεργο και ειπαν πρωτα να τον παρακολουθησουν και να δουν. Το σκυλακι παρολα αυτα κανει διαροια.. μετα απο κανα 2 μερες παρουσιαζει αιμα στα κοπρανα. αλλες φορες λιγο και αλλες φορες περισσοτερο (οχι ομως μαυρα κοπρανα που οπως διαβασα σημαινει σοβαρη αιμοραγια στο εντερο). Τον πανε στον κτηνιατρο, ο κτηνιατρος λεει: "τι φλαντριλ??? ειναι τοξικο ".. Τους δινει κατι χαπακια για 3 μερες (δεν θυμαμαι ονομα, πληροφορια που μπορω να μαθω ομως αμα εχει σημασια) με την αιτιολογια οτι μαλλον εχει παρασιτα στο εντερακι (πραγμα συνηθες σε κουταβια) και τους λεει να του μαγειρεψουν για λιγο καιρο ρυζι με κοτοπουλο. Μετα απο 4 μερες τα σκατουλακια του ψιλοσφιγγουν και το αιμα εξαφανιζετε.

*ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ
Παρολα αυτα το σαβ/ακο παρουσιαζει ενα σημαδι στο κεφαλακι του (Τρελο ανχος καποια μελη της οικογενειας για το τι μπορει να ειναι). Τελος παντων ξανα στον κτηνιατρο προφανως λεει μυκητες απο γατα. (Μενουμε σε μονοκατοικια με κηπο, ο σκυλος προς το παρον μενει στο μπαλκονι με ολα του τα κομφορ αλλα τον κατεβαζουμε στην αυλη για τις αναγκες του, κ ναι πραγματι περιοδευουν κατι γατες που κ που). Μιας κ ο Ιωνας ειναι πολυ ζωηρος δεν ανχωνομαστε ιδιαιτερα, με την σκεψη οτι περαστικο ειναι θα περασει, κανουμε απλα τα παντα για να γινει καλα το συντομοτερο. Παιρνει κ καλλιεργεια ο γιατρος, το αποτελεσμα της οποιας θα μαθουμε την δευτερα. *

Αφου εχει σταματησει τα χαπακια για το εντερακι, τα σκατακια εχουν σφιξει αποφασιζουν οι γονεις να του ξανααρχισουν τις κροκετες τις οποιες πλεον δεν τις θελει ουτε για πλακα, ουτε να τις μοιρισει. Ξανα μανα ρυζι με κοτοπουλο αλλα κ κροκετες ανακατεμενες. Μετα απο 2-3 μερες δηλαδη χτες ξαναπαρουσιαζει λιγο αιματακι. Τα ξημερωτα κατα τις 5 κλαει, σηκωνεται η μανα παει στο μπαλκονι να τον δει.. και τον βρισκει ζαρωμενο κ το μπαλκονι γεματο με κακακια του τα οποια ειναι γεματα με αιμα. (Παρολο που τον εχουμε στο σπιτι εδω κ μονο 9 μερες, τις τελευταιες 5 δεν κανει την αναγκη του στο μπαλκονι.. αλλα ειδοποιει με τον τροπο του κ τον κατεβαζουμε κατω στην αυλη).

Τρελη στενοχωρια ρε παιδια. Τι μπορει να σημαινουν ολα αυτα.. Τα ποστ των περισσοτερων με κουταβια ειναι γεματα χαρα, κ εμεις τα εχουμε παιξει απο το ανχος και την στενοχωρια.
ΤΙ μπορει να ειναι ολα αυτα? Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι πολυ σοβαρο? Θα φτιαξει η κατασταση, μηπως εχει δισανεξια σε κατι?
Οι γονεις σημερα πηραν τηλεφωνο και τον εκτροφεα και τον κτηνιατρο να τους ρωτησουν τι ειναι ολα αυτα? Και οι δυο φυσικα βγαλαν την ουρα τους απ'εξω, ο μεν εκτροφεας λεγοντας οτι φταιει ο κτηνιατρος "τι ξερουν αυτοι" κ αμα το χαλασατε το σκυλακι εσεις φταιτε.. ο δε κτηνιατρος ειρωνας λεγοντας "εχει χαρη που εχω ορεξη και σου μιλαω, και ας μην αγοραζες σκυλι". (Σοβαροι ανθρωποι οι γονεις που ψαχνουν να βρουν την αιτια κ την λυση της).

Τελοςπαντων για να τελειωνω, γιατι σιγουρα σας κουρασα κ ελπιζω πραγματι να υπαρχει καποιος που διαβασε ως εδω, πηραν αλλον κτηνιατρο, η οποια αρχισε κατι ενεσεις (immodium etc) κ που καθησυχασε τους γονεις οτι φταει η προσαρμογη και οτι θα γινει καλα. ΕΙπε επισης οτι μαλλον υπαρχει κατι στην αυλη που του προκαλει δυσανεξια κ να τον κρατησουν για ενα μηνα, οσο θα κρατησει κ η θεραπεια στο μπαλκονι. (Υποτιθεται οτι ο Ιωνας θα ειναι σκυλι για εξω, εκτος απο συντροφια τον πηραν κ για "προστασια", γι αυτο κ η επιλογη της συγκεκριμενης ρατσας).

Οσο χαζο και να ακουστει, εγω απο την αθηνα κ η μανα θεσσαλονική, αλλα σημερα κλαιγαμε και οι 2 και ειμαι σιγουρη κ ο τι ο αδελφος ετρεμε απο την στενοχωρια του ολη μερα.

Please πειτε τις σκεψεις σας κ τις εμπειριες αν εχετε (που ελπιζω οχι), μπορει να ειναι κατι σοβαρο? Πως παραπανω μπορουμε να τον βοηθησουμε τον μικρουλη??????

Ευχαριστω εκ των προτερων, χιλια συγνωμη για το τεραστιο ποστ!!
Αλλα ειχα πραγματι αναγκη να μιλησω αρκετα λεπτομεριακα με ανθρωπους που συμερριζονται την αγωνια, το ανχος, το φοβο κ τη στεναχωρια. Ο μπομπιρας ειναι το παιδακι μας ειναι μελος της οικογενειας πλεον κ δυστυχως δεν ξερουμε πως να τον βοηθησουμε να μην υποφερει κ να γινει καλα. :((
Άβαταρ μέλους
daedmoon
Topic Author
Chihuahua
Δημοσιευσεις: 9
(View: Όλες /Στο topic)

- ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ -

Αυτό το θέμα έχει 12 απαντήσεις

Πρέπει να είστε μέλος ή να εγγραφείτε για να δείτε τις απαντήσεις του θέματος.

Εγγραφη    Συνδεση

• Παραπλησια θεματα
    ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
    ΠΡΟΒΟΛΕΣ
    ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ

Επιστροφή στο ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Baidu [Spider], Yahoo [Bot] και 27 επισκέπτες