ερωτηση....γενικου περιεχομενου..

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
ellif
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

ερωτηση....γενικου περιεχομενου..

Δημοσίευση από ellif » 09 Μάιος 2009, 00:43

θα ηθελα να ρωτησω εαν οι βιοχημικες εξετασεις εχουν τους ιδιους δεικτες στα ζωα οπως στον ανθρωπο διοτι ανακαλυψα τυχαια οτι στο αιμα εχουν..δηλ.το μηχανιμα για τα ζωα με του κτηνιατρου με τον αναλυτη που δινουν οι ανθρωποι στα μικροβιολογικα εργαστηρια..? εχω αδερφη παρασκευαστρια και μου το ειπε αυτο!

επισης θα ηθελα να ρωτησω γιατρε τι ειναι η ερχιλιωση,συμπτωματα και με τι ειδους εξετασεις το ανακαλυπτουμε?
επισης οταν εχω ενα σκυλο ή βρω καποιον και ποτε δεν εχω κανει εξετασεις γενικες σε αυτον ειτε ειναι αρσενικος ,ειτε θυληκος, τι εξετασεις επιβαλλεται προληπτικα να του κανω χωρις αυτος εξωτερικα να δειχνει κατι?

τελος εχω μια απορια.. ποια η διαφορα των βιοχημικων εξετασεων στον σκυλο απο την απλη γενικη αιματος..?
και στα ουρα τι εξετασεις μπορουμε να κανουμε και τι θα δουμε?

συγνωμη αλλα εχει φοβηθει το ματι μου με πολλα!
ευχαριστω!
τα πάντα για τα ζώα & όχι μόνο!
Ηράκλειο Κρήτης

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: ερωτηση....γενικου περιεχομενου..

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 09 Μάιος 2009, 10:47

Κάποιοι κτηνίατροι, ειδικά σε περιοχές που δεν υπάρχουν κτηνιατρικά μικροβιολογικά εργαστήρια, και που φυσικά δεν έχουν οι ίδιοι αναλυτές, χρησιμοποιούν ανθρώπινα μικροβιολογικά εργαστήρια.
Σύμφωνα με κάποιους καθηγητές, τα ανθρώπινα μικροβιολογικά δεν είναι αξιόπιστα όσον αφορά τα ζώα.
ellif έγραψε:η ερχιλιωση,συμπτωματα και με τι ειδους εξετασεις το ανακαλυπτουμε
Η ερλιχίωση είναι μια ασθένεια που μεταδίδεται στον σκύλο από τα τσιμπούρια. Προκαλεί αναιμία, αιμορραγική διάθεση και πολλά ακόμη συμπτώματα.
Με μια γενική αίματος θα φανεί οτι το ζώο έχει χαμηλό αριθμό αιμοπεταλίων και αυτό θα υποψιάσει το γιατρό. Η διάγνωση γίνεται, συνήθως, αν βρεθούν αντισώματα της νόσου στο αίμα του ζώου.
ellif έγραψε:οταν εχω ενα σκυλο ή βρω καποιον και ποτε δεν εχω κανει εξετασεις γενικες σε αυτον ειτε ειναι αρσενικος ,ειτε θυληκος, τι εξετασεις επιβαλλεται προληπτικα να του κανω χωρις αυτος εξωτερικα να δειχνει κατι?
Καλό είναι να κάνεις μια γενική αίματος, μια βιοχημική, και εξετάσεις για λεϊσμανίαση, ερλιχίωση και διροφιλαρίωση. Αν αυτά βγουν καλά, τότε το σκυλάκι είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 09 Μάιος 2009, 10:58

ellif έγραψε:η διαφορα των βιοχημικων εξετασεων στον σκυλο απο την απλη γενικη αιματος..?
Ελέγχεις διαφορετικές παραμέτρους.
Για παράδειγμα με τη γενική αίματος, ελέγχεις τον αιματοκρίτη, των αριθμό των λευκών και αρυθρών αιμοσφαιρίων, τον αριθμό των αιμοπεταλίων κτλ, λαμβάνοντας μια γενική εικόνα της υγείας του ζώου.
Με τη βιοχημική, η εξέταση είναι πιο ειδική. Ελέγχεις τη λειτουργία των οργάνων, το κάλιο, το ασβέστιο, το νάτριο, τη γλυκόζη κτλ...
ellif έγραψε:στα ουρα τι εξετασεις μπορουμε να κανουμε και τι θα δουμε?
Στα ούρα μπορείς να κάνεις ανάλυση, να ελέγξεις το ειδικό βάρος, το ίζημα, το pH, μπορείς να κάνεις καλλιέργεια κτλ.

Άβαταρ μέλους

Topic author
ellif
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ellif » 09 Μάιος 2009, 17:52

σας ευχαριστω παρα πολυ!!!
τα πάντα για τα ζώα & όχι μόνο!
Ηράκλειο Κρήτης

Άβαταρ μέλους

arzikouki
Saint Bernard

Δημοσίευση από arzikouki » 13 Σεπ 2009, 15:23

Να κανω και γω μια ερωτηση σχετικα με την ερλιχιωση,και οχι μονο..

Εμεις πηραμε τον δικο μας 2μιση μηνων περιπου,και ηταν γεματος τσιμπουρια.σε βρωμικο και επικιδνυνο χωρο(οσο ν'αφορα υγειινη και μικροβια),και βρισκοταν σε χωρο με αλλα σκυλια..

Εκτοτε,τον εχουμε..1μιση τωρα,εχει κανει τα δυο εμβολια και μενει αλλο ενα(ειχα στειλει σχετικο ποστ για τα εμβολια και μου ειχες πει Ηλια μας οτι ειμαστε οκ)
αλλα αυτο που με ανησυχησε τωρα διαβαζοντας καποια τοπικς ειναι οτι ΔΕΝ εχει κανει εξετασεις και συγκεκριμενα τεστ για τις ασθενειες που αναφερετε..ερλιχιαση,λεισμανιαση καλαζαρ κλπ..

Υπαρχει κινδυνος να εχει καποια απο αυτες τις ασθενεις κ ομως εδω και 1μιση μηνα(σχεδον 2)να μην εχει παρουσιασει κανενα συμπτωμα?

Πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερο να κανουμε καποιες εξετασεις?

Ο κτηνιατρος δε μου εχει αναφερει τπτ παντως και αυτο με προβληματιζει... scr:
Ο πραγματικος ζωοφιλος ειναι πανω απ'ολα ανθρωπιστης...

Άβαταρ μέλους

Litsaki
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Litsaki » 13 Σεπ 2009, 19:07

Και εγώ ήθελα να κάνω μια ερώτηση...με την γενική αίματος μπορεί η κτηνίατρος να καταλάβει αν το σκυλάκι μας έχει καλαζάρ, λεϊσμανίαση, ερλιχίωση και διροφιλαρίωση ή θα πρέπει να γίνουν για την κάθε περίπτωση και άλλες εξετάσεις!!!!
Να είσαι άνθρωπος ευαίσθητος μα και συνετός. Αν δεν είσαι παρά μόνο το ένα απ’ τα δύο, δεν είσαι τίποτε.
Ζ.Ζ. ΡΟΥΣΩ

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 14 Σεπ 2009, 11:01

Η γενική αίματος μπορεί να δείξει κάποιες ενδείξεις, αλλά θα πρέπει να γίνουν ειδικές εξετάσεις για την κάθε ασθένεια, προκειμένου να είμαστε σίγουροι άν το ζώο είναι θετικό ή όχι.

Καθώς είναι χρόνιες ασθένειες, μπορεί το ζώο να είναι θετικό, αλλά να αργήσει να εμφανίσει κλινικά συμπτώματα. Γι' αυτό και θα πρέπει να γίνουν εξετάσεις, για να προλάβουμε να τις αντιμετωπίσουμε πριν την εμφάνιοση συμπτωμάτων που θα κάνουν και ποιο δύσκολη τη θεραπεία.

Άβαταρ μέλους

arzikouki
Saint Bernard

Δημοσίευση από arzikouki » 14 Σεπ 2009, 11:34

Μαλιστα....Σ'ευχαριστουμε Ηλια! :hi
Ο πραγματικος ζωοφιλος ειναι πανω απ'ολα ανθρωπιστης...

Άβαταρ μέλους

Litsaki
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Litsaki » 14 Σεπ 2009, 12:01

Εικόνα
Να είσαι άνθρωπος ευαίσθητος μα και συνετός. Αν δεν είσαι παρά μόνο το ένα απ’ τα δύο, δεν είσαι τίποτε.
Ζ.Ζ. ΡΟΥΣΩ

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”