Θηλώματα Στoματικoύ Βλεννoγόνoυ (Canine Viral Papillomas)

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
webboy
Beagle

Θηλώματα Στoματικoύ Βλεννoγόνoυ (Canine Viral Papillomas)

Δημοσίευση από webboy » 17 Απρ 2009, 02:58

Καλησπέρα κ. Ηλία

Έχω έναν 7μήνο διασταυρωμένο αρσενικό σκύλο ο οποίος πάσχει από Canine Viral Papillomas.Μέχρι χθές παρατήρησα τουλαχιστών 7 μικρά διασκορπισμένα πρός τα μέσα και 2 μεσαία ( όσο το μισό ένος ρεβυθιού) θηλώματα τα οποία βρίσκονται κατώ από το δεξιό και αριστερό άνω πλάγιο χείλος του σκύλου μου. Μίλησα με το κτηνίατρο μου και είπε ότι μέσα σε 3-4 μήνες θα εξαφανιστούν από μόνα τους, ότι δεν χρειάζεται κάποια ιατροφαρμακευτική θεραπεία και δεν υπαρχει αυτή τη στιγμή κάποια συγκεκριμένη θεραπεία. Σε τελική φάση μου είπε ότι εάν το θέλω μπορεί να τα πάρει με εγχείρηση ή να εφαρμώσει ενδοφλέβια θεραπεία Vinkristin το οποίο είναι χρονοβόρα και μερικώς αποτελεσματική. Έψαξα παντού στο Ίντερνετ και δεν βρήκα κατι ιδιαίτερο παρά μόνο κάτι συτάσεις για φυσικές ταμπλέτες που ενισχύουν το ανοσοποιητικό σύστημα του σκύλου. Μόνο σε μια συγκεκριμένη σελίδα ενημερώθηκα πως κάποιοι φοιτητές Κτηνιατρικής στη Τουρκία ( http://www.druglib.com/abstract/ya/yagc ... 80723.html ) ανακάλυψαν ότι το συστατικό Azithromycin εξαφανίζει τελείως αυτά τα θηλώματα μέσα σε 2 εβδομάδες και ότι η μέθοδος αυτή εφραμόζεται επίσημα από το 2008 και στην Αμερική. Στην Έλλαδα το Azithromycin υπάρχει σε μορφή φαρμάκου υπό ονομάσια ZYTHROMAX άλλα προορίζεται για ανθρώπους. Παρόλο αυτα βρήκα site το οποίο το προτείνει και για τους σκύλος (http://www.petplace.com/drug-library/az ... page1.aspx). Είμαι πραγματικά απελπισμένος με την κατάσταση αυτή και δεν ξέρω τι να κάνω.

Απορίες:

Έαν μπορούμε να δώσουμε το ZYTHROMAX και για σκύλος;
Σε τι δόσεις πρέπει χορηγηθεί;
Μήπως υπάρχει κάποιο άλλο ειδικό φάρμακο για την θεραπεία των θηλωμάτων στην Ελλάδα;
Έστω και κάποιο φάρμακό η συμπλήρωμα διατροφής που να ενισχύει όμως πραγματικά το ανοσοποιητικό σύστημα του σκύλου;
Σαν έμπειρος ιατρός τι μπορείτε να μου προτείνεται να κάνω;

Σας ευχαριστώ θερμά
Δεν είμαι ράτσα...αλλά έχω ωραία φάτσα...
Εικόνα

Αυτό το θέμα έχει 44 απαντήσεις

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος για να δείτε τις υπόλοιπες απαντήσεις.

Εγγραφή Σύνδεση

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες