Θηλώματα Στoματικoύ Βλεννoγόνoυ (Canine Viral Papillomas)

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 13 times
Been thanked: 33 times

Re: Θηλώματα Στoματικoύ Βλεννoγόνoυ (Canine Viral Papillomas)

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 05 Μάιος 2009, 00:11

Πολύ ευχάριστα νέα.
Θα το έχουμε υπόψιν, λοιπόν, σε ανάλογη περίπτωση που θα τύχει στο μέλλον.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

asto
Puppy

Δημοσίευση από asto » 02 Ιουν 2010, 20:11

Ποιμενικό 4 μηνών, θηλυκό, εμφάνισε δύο θηλώματα στο άνω δεξιό ούλο. Η κτηνίατρος μου είπε να περιμένουμε και αν συνεχίσουν θα δέσουμε το ένα να μαραθεί και να πέσει. Μετά θα πέσει και το άλλο. Έκανα αυτό που είπε ο φίλος, και έδωσα μισό χάπι από το zythromax των 250 για 8 μέρες και επειδή δεν είδα διαφορά στην εξέλιξή τους τα παράτησα απογοητευμένος. Μετά μια εβδομάδα όμως παρατήρησα να ξεφουσκώνει το άνω χείλος εξωτερικά. Το ανασήκωσα και ω του θαύματος, το ένα είχε εξαφανιστεί και το άλλο ήταν το μισό. Σήμερα χάθηκε και το άλλο. Το μόνο που άφησαν ήταν δυο ροζ σημάδια. Να σημειώσω πως είχαν αναπτυχθεί πολύ σε μέγεθος μεγάλου ρεβυθιού που άνοιγε σαν κουνουπίδι από πάνω. Στην εικόνα εννοώ.
Μπράβο και ευχαριστώ στο φίλο που βοήθησε. Είπα να το αναφέρω και για άλλους που τυχόν θα έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους

efraimkyr
Beagle

Δημοσίευση από efraimkyr » 24 Ιουν 2010, 14:33

Απλά να αναφέρω ότι και ο δικός μας σκύλος είχε θηλώματα. Του δώσαμε Zithromax και σε περίπου 2 εβδομάδες έφυγαν. Μάλιστα ο κτηνίατρος μας που δεν το είχε ξανακούσει, μετά από 1 μήνα μας είπε ότι είχε αναφερθεί σε ένα κτηνιατρικό συνέδριο που είχε πάει. Δεν παρατηρήσαμε καμιά παρενέργεια.

Άβαταρ μέλους

adeliadi
Puppy

Δημοσίευση από adeliadi » 24 Αύγ 2010, 14:49

Ανακαλυψα και στο δικο μου σκυλακι τα θηλωματα και ο γιατρος μουπε αφαιρεση με νυστερι αλλα δεν θελω να το κοψω.Εχει κι ενα σαν ματι καρφιτσας στην μουσουδα και πανω απο το βλεφαρο οπου διαβασα οτι ειναι δυνατον να ειναι και αυτα θηλωματα.Τα εμφανισε ενα μηνα μετα τον εμβολιασμο του.Ηθελα να ρωτησω τον webboy αν το σκυλακι του,παραμενει "καθαρο" μετα απο 15 μηνες .Επισης αν ο γιατρος απο την Τουρκικη ερευνητικη ομαδα ,αναφερθηκε σε αποτελεσματικοτητα αναλογα με την ρατσα.Αν ειναι δυνατον ,θα ηθελα το e-mail της ερευνητικης ομαδας η του γιατρου για να μου ορισει δοσολογια και να ρωτησω εξειδικευμενες αποριες γιατι δεν θελω να κανω τον ειδημονα και να πειραματιστω με τα σκυλια μου.Φοβαμαι λιγο τις παρενεργειες που αναφερονται,σε ενδεχομενη επιβαρυνση του σηκωτιου .(ΑΝ ειναι εφικτο,στειλτε μου και με pm).Εχω κι αλλο προβλημα.Το αρρωστουλι ερχοταν σε επαφη μια βδομαδα τωρα με τα δυο υγιη, κι ετσι εχω πολυ δρομο.... Aπορια που εχω να κανω στον γιατρο της ιστοσελιδας μας,σχετικα με το ποσο καιρο μετα,αν μολυνθει το σκυλι εμφανιζονται τα πρωτα θηλωματα και αν κολλανε απαραιτητα απο την στιγμη που επαιξαν με τα ιδια παιχνιδια και ηπιαν απο το ιδιο νερο.Μπορει να ειναι παρενεργεια μετα απο εμβολιασμο γιατι διαβασα και κατι τετοιο σε ξενα forums.Eυχαριστω ολους ιδιαιτερα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 24 Αύγ 2010, 19:14

Δεν είναι απαραίτητο να εμφανίσουν θηλώματα και τα άλλα σκυλιά, όπως και δεν πιστεύω οτι έχουν να κάνουν με τον εμβολιασμό.
Τα θηλώματα αυτοϊούνται και αν κάνετε υπομονή θα περάσουν και από μόνα τους...

Άβαταρ μέλους

onlyblue
Puppy

Δημοσίευση από onlyblue » 24 Σεπ 2010, 12:44

Η σκυλίτσα μας η Ήρα είχε εμφανίσει θηλώματα ένα στο εξωτερικό χείλος και πάρα πολλά μέσα στο εσωτερικό μάγουλο (σαν μικρά σπυράκια).

Δώσαμε το φάρμακο στην αναλογία 10ml ανά κιλό για 10 μέρες. Είμαστε τώρα στις 12 μέρες και δεν έχουν εξαφανιστεί. Αντίθετος τα μικρά που ήταν στο εσωτερικό μάγουλο μεγάλωσαν.

Αποστέλλω τις φωτογραφίες που έβγαλα. Μπορείτε να με συμβουλεύσετε αν μπορώ να κάνω κάτι;
Photo_092410_001.jpg
Photo__003.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 25 Σεπ 2010, 10:36

Υπομονή θα πρέπει να κάνετε.
Ποιο φάρμακο δώσατε;

Άβαταρ μέλους

onlyblue
Puppy

Δημοσίευση από onlyblue » 25 Σεπ 2010, 15:25

Zithromax

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 27 Σεπ 2010, 13:12

Πρέπει να δώσεις χρόνο στη θεραπευτική αγωγή.
Για πιο γρήγορα αποτελέσματα θα μπορούσες να κάνεις κρυοθεραπεία, laser (δεν ξέρω πόσο εύκολα θα μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο), ή με χειρουργική αφαίρεση...

Άβαταρ μέλους

onlyblue
Puppy

Δημοσίευση από onlyblue » 27 Σεπ 2010, 16:26

ΗΛΙΑΣ έγραψε:Πρέπει να δώσεις χρόνο στη θεραπευτική αγωγή.
Για πόσο χρόνο λέμε; Έχω προσέξει ότι συνεχίζουν να εμφανίζονται νέα θηλώματα.

ΗΛΙΑΣ έγραψε:Για πιο γρήγορα αποτελέσματα θα μπορούσες να κάνεις κρυοθεραπεία, laser (δεν ξέρω πόσο εύκολα θα μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο), ή με χειρουργική αφαίρεση...
Την Παρασκευή προχωρήσαμε στην αφαίρεση τριών, θηλωμάτων. Βασικά αφαιρέσαμε κάποια που πιστεύαμε ότι εμπόδιζαν την Ήρα από το να φάει, γιατί μέσα σε ένα μήνα είχε χάσει βάρος.

Μπορείτε να προσδιορίσετε το αν αφαιρεθούν θα έχουμε «γρήγορα αποτελέσματα». Να προσπαθήσουμε να αφαιρέσουμε και άλλα;

Ηλία σε ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”