Αντιμετώπιση φόλας

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. [email protected] Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

pelagia+lassie
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Re: Τι είναι η φόλα,και τι μπορείτε να κάνετε σε περίπτωση φόλας

Δημοσίευση από pelagia+lassie » 08 Ιουν 2010, 15:34

Επίσης να συμπληρώσω και εγώ κάτι,ο κτηνίατρος μας,που τυχαίνει να είναι και ξάδερφος της γιαγιάς μου,μας είπε ότι εάν κάποιο ζώο φάει φόλα...παθαίνει εσωτερική αιμοραγία(δηλαδή όλα τα όργανά του και γενικότερα το σώμα του) και υποφέρει γιατί έχει φρικτούς πόνους.Και μερικοί μερικοί δεν το καταλαβαίνουν αυτό και τα ζώα υποφέρουν!ΕΛΕΟΣ...ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΣΚΟΤΩΜΑ...ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ...ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΩΡΑΙΑ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΟΥΝ... :dv1 :dv1 :dv1

Άβαταρ μέλους

Αντωνης094
Puppy

Re: Αντιμετώπιση φόλας

Δημοσίευση από Αντωνης094 » 18 Ιουν 2010, 20:02

Καλησπερα Ηλια πολυ χρισημες οι συμβουλες σου εχω μια ερωτηση αν η φολα περιεχει γυαλια μπορουμε να κανουμε κατι εμεις πριν παμε το ζωο στον κτηνιατρο?

Άβαταρ μέλους

mgm
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Ματίλντα

Δημοσίευση από mgm » 18 Ιουν 2010, 20:25

Καλησπέρα Αντώνη,
η ερώτησή σου έχει ήδη απαντηθεί από τον Ηλία στην πρώτη σελίδα αυτού του θέματος... Τη διάβασες κι έχεις επιπλέον απορίες;
αφουγκράσου-δες-άγγιξε-μύρισε ένα ζώο... και θα σου δείξει το δρόμο

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 19 times
Been thanked: 38 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 18 Ιουν 2010, 21:00

Κατ΄ευθείαν στο γιατρό.
Απαγορεύεται να προκαλέσουμε εμετό...

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

ERMHS+NIKOS
Beagle

Δημοσίευση από ERMHS+NIKOS » 25 Ιουν 2010, 12:55

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΧΕΙ ΤΟΥ ΡΙΞΑΝΕ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΟ ΜΕ ΚΟΛΙΒΑ ΚΑΙ ΓΛΥΚΑΔΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΙΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΝΑΝΕ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΜΟΛΙΣ 8 ΜΗΝΩΝ...ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΛ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΡΟΚΙΤΕ ΓΙΑ ΦΟΛΑ...ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΗ ΑΣΧΗΜΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΙΚΟΘΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΜΕΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΝΙΟΘΟΥΝ ΟΤΙ ΚΕΓΟΝΤΕ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ ΤΟΥ ΜΙΛΟΥΣΑΜΕ 4 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΣΑΣ ΕΘΧΟΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΘΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΑΣ Ο ΕΡΜΗΣ ΣΤΑΘΙΚΕ ΤΥΧΕΡΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΕΠΙΦΙΛΑΚΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΞΕΝΟΥΣ ΠΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΠΡΟΣΕΧΩ... (bs)
Νίκο: γράφε σε παρακαλώ με πεζούς χαρακτήρες. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Άβαταρ μέλους

laikourela
Puppy

Δημοσίευση από laikourela » 18 Ιούλ 2010, 17:51

γεια σας παιδια!
διαβαζω για τις φολες και στενοχωριεμαι παρα πολυ που πεθαινουν ετσι αδικα τα ζωα!

μας ειχαν πεταξει κι εμας στην αυλη μας πριν περιπου 9 χρονια.. ειχαμε 2 σκυλια (το ενα πεθανε 15 ετων απο καρκινο πριν 4 μηνες) και 2 γατια.. η μια γατουλα ειχε γεννησει τοτε και μαλλον αυτο τους πειραξε.. ειδαν οτι "μαζευτηκαν" και φρικαραν.. ποτε μα ποτε δε μας ειχα κανει ΚΑΝΕΙΣ παραπονο.. αυτο λοιπον τελικα πρεπει να το φοβαστε!..
το εντυπωσιακο και ταυτοχρονα τρομακτικο ειναι οτι την πεταξαν μεσα στην αυλη μας και περιμεναν καρτερικα ολο το βραδυ να παμε για υπνο για να το κανουν!.. για κακη τους τυχη, εχω ενα ελλατωμα και βαζω πλυντηριο μεσα στη νυχτα.. κατα τις 2 λοιπον τη νυχτα εκλεισα τα φωτα να παω για υπνο.. αμεσως ακουσα το κουδουνακι της γατας, αλλα δεν εδωσα σημασια.. αυτη ηταν η ωρα που επεσε η φολα και τα ζωα ετρεξαν να φανε.. 10 λεπτα αργοτερα ανοιξα το φως, σηκωθηκα και ειπα να βαλω πλυντηριο.. βαζοντας τα ρουχα μεσα στο πλυντηριο προσεξα οτι εξω στην αυλη το ενα σκυλι ηταν ορθιο μεν αλλα "τρανταζοταν" νευρικα σα να ειχε επιληψια.. τρομαγμενη πηρα αμεσως μεσα στη νυχτα το γιατρο ο οποιος μου ειπε αμεσως οτι μας εχουν ριξει φολα και να βγω εξω να δω που ειναι τα γατια και να βαλω αμεσως ολα τα ζωακια σπιτι!.. κοκκαλωσα δεν ηξερα τι να κανω, ξυπνησα το φιλο μου βγηκαμε εξω, τα γατακια χτυπιοντουσαν το καθενα σε αλλο σημειο και σπαρταρουσαν, τους εβγαινε η ψυχη, αλλο στο υπογειο, αλλο στην αποθηκη που εχοιυμε στην αυλη.. εξω γινοταν θανατικο!.. ο π@στης" που την ειχε πεταξει προσεξα οτι ειχε ανοιχτο το φως μεσα απο τις γρυλιες και το εκλεισε οταν βγηκαμε εξω και φωναζαμε, κλαιγαμε, ολα μαζι.... τα γατακια τα μεταφεραμε στο ιατρειο νεκρα πια, η γατα ζωντανη αλλα δε σωθηκε, η αλλη μεγαλη γατα δεν ειχε προλαβει να φαει και το ενα σκυλι που ειχε φαει και ειχε σπασμους σωθηκε, ενω το αλλο δεν ειχε προλαβει να φαει.. ο γιατρος ετρεξε στο ιατρειο του με τις παντοφλες κι εκανε οτι μπορουσε.. τουλαχιστον εσωσε το σκυλο και θα του ειμαι για παντα ευγνωμων για αυτο...
τη φολα τη βρηκα την επομενη μερα που ξημερωσε.. μπιφτεκια και ψαρια με μπλε κοκκους.. ποντικοφαρμακο μου ειπε ο γιατρος.. παλι καλα που σηκωθηκα για πλυντηριο και δεν προλαβαν να τη φανε ολη, αλλιως μεχρι το πρωι δε θα ζουσε τιποτα!
μετα απ αυτο ποτε μα ΠΟΤΕ ολα αυτα τα χρονια δεν αφησα τα ζωα εξω οσο ελειπα.. εδωσα το ενα γατι που εμεινε στη μαμα μου, γιατι με τα γατια ειναι δυσκολος ο περιορισμος και ποτε δεν εφυγα ουτε για να παω σουπερμαρκετ και να αφησω το σκυλο στην αυλη..
οσο για το γειτονα, αφου περασε λιγος καιρος και μετα απο πολυ σκεψη, σκεφτηκα οτι αφου δε μπορουσα να του τη δωσω να τη φαει με τα ιδια μου τα χερια, θα εκανα κι εγω το λιγοτερο που μπορουσα να κανω.. καρτερουσα υπομονετικα λοιπον να μου δοθει η ευκαιρια... οπως κι εκεινος καρτερουσε να παω για υπνο και να σπειρει το θανατο.. ενα βραδυ που ειχα τσεκαρει οτι απλωσε φανελες και βρακια, γεμισα μια πενταλιτρη ψεκαστικη φυαλη (απ αυτες που ψεκαζουν τα φυτα) με υδροχλωρικο οξυ.. περιμενα καρετρικα να δω οτι εκλεισε το φως του.. οπως ειχε περιμενει κι αυτος εμενα λιγους μηνες πριν.. υστερα εβαλα τη φιαλη στην πλατη και κρυμενη μεσα στη νυχτα αναμεσα στα φυτα που χωριζουν τις μαντρες μας, στοχευσα στα βρακια του και αδειασα 5 λιτρα υδροχλωρικο οξυ στα φανελοσωβρακα..
σ αλλους μπορει να φανει υπερβολικο, σ αλλους η ελαχιστη εκδικηση μπροστα στο θανατο που προκαλεσε.. ενιγουει....
το πολυ απογοητευτικο ειναι οτι ενω απο αυτο το περιστατικο και μετα αρχισα μαζικες στειρωσεις και στη γειτονια προσπαθωντας να μη "μαζευονται" τα ζωα για να μην τα θανατωνουν, δεν καταφερα τιποτα.. τζιφος.. ενα χειμωνα που ετυχε να λειψω 2-3 μερες οι γατουλες που ταιζα στο δρομο βρεθηκαν φολιασμενες.. στειρωμενες γατες που δεν ενοχλουσαν κανεναν και τις ειχα στειρωσει με δικα μου εξοδα και κοπο!.. ποτε δε θα καταλαβω τι τους ενοχλει, αλλα αμα πιασω κανενα επ αυτοφορω δεν τον γλιτωνουν ουτε σαραντα κιλα υδροχλωρικο!

Άβαταρ μέλους

manolis23
Saint Bernard

Δημοσίευση από manolis23 » 10 Αύγ 2010, 13:22

Καλησπερα,εχθες προλαβα στο τσακ να μην φαει φολα ο δικος μου,την επιασα την ωρα που ειχε αρπαξει ενα κομματακι κρεας,ευτυχως δεν το εφαγε,για καλο και για κακο την παιρνω αμεσως και παω σπιτι,της εδωσα λαδι με συριγκα για να τα βγαλει και της εδωσα NORIT(ενεργο ανθρακα σε αμπουλες),δεν ειχε καμια περιεργη συμπεριφορα αλλα σημερα πηγαινει ευκοιλια,ειναι λογο της καψουλας η να παω να την κοιταξω?

ΥΓ1:Η φολα βρισκοταν στην εισοδο πανεπιστημιου Κρητης,ο τοπος πρεπει να ειναι γεματος εκει,οποτε προσοχη
ΥΓ2:Ηταν "ανθρωπος" στην εισοδο ο οποιος με ειδε να μπαινω με το σκυλο και δεν εβγαλε αχνα για φολα η κατι.Αφου δεν θες να μπαινουν μεσα σκυλια πες το,τα κακομοιρα τα αδεσποτα δεν εχουν καποιο να τα προστατευει και την πατανε me::
Εγω ειχα παει για βολτα,με το λουρι του και ολα.Τι να πω?Ελεος

Άβαταρ μέλους

γιαννης1972
Bullmastiff

Αντιμετώπιση φόλας

Δημοσίευση από γιαννης1972 » 11 Αύγ 2010, 19:13

βρηκα αυτο:
(τα εχουμε αναφερει ξανα απλα τα εχει μαζεμενα και ειναι ευκαιρια να γνωρισουμε την σελιδα)
http://www.facebook.com/notes/e-zoe-eno ... 0012577349

Άβαταρ μέλους

puppy
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από puppy » 13 Αύγ 2010, 21:10

Πολυ χρησιμο. Ευχαριστουμε!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Frangisk
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Μιχάλης

Δημοσίευση από Frangisk » 01 Σεπ 2010, 23:41

Ειναι απιστευτο ποσο μικροψυχοι και ελεεινοι ειναι μερικοι... τι να πω διαβασα ολο το θεμα απο την αρχη και εχω ανατριχιασει ολοκληρος.

Μια ερωτηση, το φιμωτρο δεν ειναι λυση αν θελουμε λιγη ελευθερια στη βολτα?
Αν τον εχουμε με κοντο λουρι κοντα μας και προσεχουμε το χωρο μπορει να προλαβει να φαει κατι και να μην τον δουμε ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”