αυξημενη κρεατινινη

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Alex77
Puppy

αυξημενη κρεατινινη

Δημοσίευση από Alex77 » 08 Ιουν 2010, 22:50

Αυριο η σκυλιτσα μου θα παει για στειρωση.. Μια Πιτμπουλινα 2 ετων και κατι... Εκανα τις εξετασεις αιματος που επρεπε πριν την ναρκωση και ολα οκ εκτος απο τον δειχτη κρεατινινης που ειναι λιγο ανεβασμενος για την ηλικια της οπως μου ειπε ο γιατρος. Τιμη ακριβως δεν μου ειπε. Αυριο που θα παω απο εκει μου ειπε οτι θα συζητησουμε για την διατροφη της. Μεχρι σημερα τρωει μοναχα ξηρα τροφη Royal Canin MAX Adult. Ειναι 27 κιλα και δεν χανει βαρος. Προσπαθησα να της κανω διαιτα πριν την στειρωση αλλα βαρος δεν εχασε. Αυριο ο γιατρος μου ειπε οτι θα παρει και δειγμα ουρων ετσι ωστε να κανει τις εξετασεις που απαιτουνται ωστε να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα.
Πρεπει επισης να προσθεσω οτι πριν 2μιση μηνες μου παρουσιασε το φαινομενο της ψευδοκυησης και μετα απο συσταση του γιατρου της εδωσα 2 μπουκαλακια galastop για να σταματησει το γαλα.
Εξετασεις για καλαζαρ εχουμε κανει και ηταν αρνητικες.
Τι λετε και εσεις? Ειναι επικινδυνη μια τετοια κατασταση? Τι μπορει να συμβει μελλοντικα ή αμεσα? Μπορει να διορθωθει η κατασταση?
Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 10 times
Been thanked: 33 times

Re: αυξημενη κρεατινινη

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 09 Ιουν 2010, 11:10

Δεν βλέπω κάτι το ιδιαίτερα ανησυχητικό...

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
Alex77
Puppy

Δημοσίευση από Alex77 » 10 Ιουν 2010, 10:01

ο δειχτης της κρεατινινης ειναι στο 1.26 με οριο το 1.40. απλα ο γιατρος μου ειπε οτι στην ηλικια της θα προτιμουσε να ηταν κατω απο 1. Αυριο θα εχω και τα αποτελεσματα απο το δειγμα ουρων οποτε θα ενημερωσω..
Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 10 Ιουν 2010, 10:33

Δεν έχετε κανένα πρόβλημα...

Άβαταρ μέλους

Topic author
Alex77
Puppy

Δημοσίευση από Alex77 » 10 Ιουν 2010, 10:37

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση..

Άβαταρ μέλους

Topic author
Alex77
Puppy

Δημοσίευση από Alex77 » 10 Ιουν 2010, 23:42

Επικοινωνησα με τον κτηνιατρο μου σημερα και μου ειπε οτι τα αποτελεσματα των εξετασεων (ουρα) δεν ειναι και τοσο καλα. Λεπτομερειες δεν μου ειπε. Θα παω αυριο απο εκει να το συζητησουμε. Παντως θα κανουμε εξετασεις για ερλιχιωση την οποια και φοβαται και για καλαζαρ που δεν φοβαται τοσο. Δειχνει μου ειπε κατι να τρεχει με τα νεφρα και πρεπει να το ψαξουμε. Για καλαζαρ εχω κανει εξετασεις το Δεκεμβριο και ηταν αρνητικες. Για ερλιχιωση δεν εχω κανει. Ανυσηχω πολυ.
Επισης ο κτηνιατρος μου ειπε οτι παραξενευτηκε γιατι κατα την διαρκεια του χειρουργιου (στειρωσης) με το παραμικρο αγγιγμα ματωνε πολυ ευκολα. Αυτο τον θορυβησε. Βεβαια να τονισω οτι σε λιγοτερο απο 10 μερες περιμενα να αδιαθετησει. Δεν ξερω αν παιζει κανενα ρολο αυτο απλα το αναφερω.
Αν δεν ειναι ερλιχιωση τι αλλο θα μπορουσε να ειναι και ποσο σοβαρο θα μπορουσε να ειναι για την υγεια της σκυλιτσας μου?

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 11 Ιουν 2010, 22:02

Αν το σκυλάκι είχε μπει στον πρόιστρο τότε οι αυξημένες αιμορραγίες είναι φυσιολογικές, αφού κατά την περίοδο κάτι τέτοιο είναι αναμενόμενο.
Πάντως, όπως και να έχει, οι εξετάσεις δεν βλάπτουν και καλό είναι να τις κάνετε για να είστε σίγουροι.

Άβαταρ μέλους

Topic author
Alex77
Puppy

Δημοσίευση από Alex77 » 11 Ιουν 2010, 22:20

Μολις γυρισα απο τον κτηνιατρο και τα νεα εχουν ως εξης: Διαγνωστηκε ερλιχια με δειχτη 1/400. Μολις τελειωσουμε με την αντιβιωση για την στειρωση θα αρχισουμε θεραπεια.
Απο τα ουρα τα αποτελεσματα εδειξαν τον δειχτη ΕΒ 1005. Ειναι η συγκεντρωση ή η αραιωση των ουρων νομιζω. Σιγουρα Ηλια εσυ θα ξερεις καλυτερα. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι το φυσιολογικο θα ηταν πανω απο 1025. Απο αυτη την ενδειξη σε συνδιασμο με τον υψηλο δειχτη Νατριου (160,00 mmoI/L) και της κρεατινινης στο 1.26 μου εξηγησε οτι βεβαιωθηκε οτι υπαρχει προβλημα στα νεφρα. Μου ειπε οτι κλινικα το σκυλι δειχνει πολυ καλα και οτι δεν θα εχω καποιο προβλημα αρκει να προσεχω την διατροφη της. Θα παρουμε την HILLS k/d. Φυσικα αμπουλες και τα λοιπα εννοουνται.
Ολες οι δραστηριοτητες της σκυλας μου θα γινονται κανονικα. Δεν θα αλλαξει κατι στην καθημερινοτητα μας απλα προσοχη.
Στα γεραματα της λογικα ομως θα παρουσιασει νεφρικη ανεπαρκεια.
Ποια η γνωμη σου Ηλια?

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”