ΣΥΧΝΟΟΥΡΙΑ ΣΚΥΛΟΥ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
desp
Dog Star ¤

ΣΥΧΝΟΟΥΡΙΑ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από desp » 18 Αύγ 2009, 18:17

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΕΚΑΧΡΟΝΗ ΣΚΥΛΙΤΣΑ ΜΟΥ. ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΕΝΤΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΧΝΟΥΡΙΑΣ. ΟΥΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ (ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΗΣΥΧΑΖΕΙ) ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΟΥΡΩΝ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑΓΟΝΕΣ. ΤΑ ΟΥΡΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΙΜΑ. ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ. Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΑΡΧΙΚΑ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΥΣΤΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΔΩΣΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ AUGMENTIN ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΗΡΕ ΓΙΑ ΠΕΝΤΕ ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΕΚΑΝΕ ΔΥΟ ΑΝΤΙΒΙΩΤΙΚΕΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΟΝΟΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΦΑΡΜΑΚΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΧΝΟΥΡΙΑ?
"Είναι ο φίλος σου, ο σύντροφος σου, ο προστάτης σου, ο σκύλος σου. θα είναι δικός σου, πιστός μέχρι τον τελευταίο χτύπο της καρδιάς του. Του το οφείλεις να είσαι αντάξιος αυτής της λατρείας και αφοσίωσης"

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Re: ΣΥΧΝΟΟΥΡΙΑ ΣΚΥΛΟΥ

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 19 Αύγ 2009, 10:46

Αν είναι ουρολοίμωξη τότε 5 μέρες αντιβίωση δεν αρκεί, καθώς απαιτείται πολύ μεγαλύτερο διάστημα.
Κάνατε μήπως κάποια βιοχημική εξέταση ή καλλιέργεια ούρων;

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
desp
Dog Star ¤

Δημοσίευση από desp » 20 Αύγ 2009, 01:37

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΥΡΩΝ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΣ ΘΕΩΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΡΟΛΟΙΜΩΞΗ ΑΛΛΑ ΑΝΕΡΧΟΜΕΝΗ ΑΚΡΑΤΕΙΑ ΟΥΡΩΝ. ΜΟΥ

ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ AUGMENTIN ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΑΠΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΕΙ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΓΧΩΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΔΙΝΩ ΣΤΟ ΣΚΥΛΑΚΙ ΜΟΥ ΑΝΤΙΒΙΩΤΙΚΑ ΣΤΑ ΤΥΦΛΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΤΟΙΚΩ ΣΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΤΩΝ ΟΡΓΑΝΟΜΕΝΩΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΩΝ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΗ ΝΑ ΠΑΩ ΟΠΟΥ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΑΝ ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΚΑΘΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΟΥΡΗΣΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΑΤΕΙΑ ΟΥΡΩΝ?
ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΙΔΟΣ ΛΟΙΜΩΞΗΣ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΡΩΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΤΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!
"Είναι ο φίλος σου, ο σύντροφος σου, ο προστάτης σου, ο σκύλος σου. θα είναι δικός σου, πιστός μέχρι τον τελευταίο χτύπο της καρδιάς του. Του το οφείλεις να είσαι αντάξιος αυτής της λατρείας και αφοσίωσης"

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 20 Αύγ 2009, 19:31

Αν ένα σκυλάκι κάθεται να ουρήσει, αλλά δεν βγάζει παρά μικρές ποσότητες τότε αυτό δεν είναι ακράτεια ούρων. Το σύμπτωμα αυτό λέγεται έπειξη για ούρηση. Η κατάσταση αυτή μαζί με τη συχνουρία ή τη στραγγουρία (κάθεται συχνά να ουρήση αλλά βγάζει σταγόνες) είναι συμπτώματα ουρολοίμωξης. Ίσως θα μπορούσαμε να σκεφτούμε και την ουρολιθίαση.
Σε κάθε περίπτωση, νομίζω οτι θα πρέπει να κάνετε περισσότερες εξετάσεις.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Topic author
desp
Dog Star ¤

Δημοσίευση από desp » 21 Αύγ 2009, 22:19

Καλησπέρα και πάλι! Σήμερα βγάλαμε στο σκυλάκι μου ακτινογραφία στην κοιλιακή χώρα όπου διαπιστώσαμε ότι υπάρχει μία πολύ μεγάλη πέτρα στην ουροδόχο κύστη. Η γενική αίματος βγήκε καλή και τη Δευτέρα περιμένω τα αποτελέσματα από την εξέταση αίματος για ύπαρξη διαβήτη. Αυτή την εβδομάδα θα κανονίσουμε με τον κτηνίατρο την επέμβαση για την αφαίρεση της. Πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά!

Άβαταρ μέλους

terezie
Dog Star ¤

Δημοσίευση από terezie » 21 Αύγ 2009, 22:21

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! Περαστικά σας και περιμένουμε νέα σας!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
desp
Dog Star ¤

Δημοσίευση από desp » 02 Σεπ 2009, 17:11

Καλησπέρα! Πριν μια εβδομάδα κάναμε την επέμβαση στη σκυλίτσα μας. Ο γιατρός αφαίρεσε μια μεγάλη και πολλές μικρές πέτρες από την ουροδόχο κύστη. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά και ησύχασα γιατί είχα πολύ άγχος με όλη αυτή τη διαδικασία. Το σκυλάκι μου έχει αναρρώσει πολύ καλά και τώρα περιμένουμε τα αποτελέσματα για να μάθουμε τη σύσταση της πέτρας, έτσι ώστε να ακολουθήσουμε και τη κατάλληλη δίαιτα. Πριν λίγο καιρό δεν είχα ιδέα για την ουρολιθίαση στους σκύλους και τώρα από τη τόση έρευνα και μελέτη κοντεύω να πάρω πτυχίο! Εύχομαι να είναι τα σκυλάκια μου γερά να μη χρειαστεί να περάσω ξανά τέτοια αγωνία!

Άβαταρ μέλους

evibouboukaki
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Εύη

Δημοσίευση από evibouboukaki » 02 Σεπ 2009, 22:11

Σιδερένια η κούκλα σου!!! ~wv ~wv ~wv
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
desp
Dog Star ¤

Δημοσίευση από desp » 03 Σεπ 2009, 23:25

Σ'ευχαριστώ evιbouboukaki να είσαι καλά!

Άβαταρ μέλους

aggeliki
Dog Star ¤

Δημοσίευση από aggeliki » 22 Σεπ 2009, 18:31

εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με το 11 χρονο κανις που υιοθετησα,μονο που μερικες φορες βγαζει και αιμα(δηλαδην ειναι πολυ κοκκινωπα τα ουρα),πηρε 7 μερες baytril,αλλα συνεχιζεται η κατασταση,δεν ειναι στειρωμενο και τωρα ανακαλυψα οτι ειναι σε οιστρο μπορει το αιμα και η συχνοουρια με λιγες σταγονεςνα οφειλεται εκει??
μιλησα με τον κτηνιατρο και ειπε οτι οταν θα το στειρωσω θα δει αν εχει και πετρες,ειναι αρκετο αυτο ή πρεπει να ανησυχησω?να του πω να δει για πετρες σε νεφρα,κυστη και τι αλλο? ευχαριστω!
ΜΗΝ ΜΕ ΚΟΙΤΑΣ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΖΩΑ ΠΟΥ ΥΠΟΦΕΡΟΥΝ
Εικόνα Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”