Δικαίωμα αναπαραγωγής

Συζητήσεις γύρω από την εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
galanoss
Puppy
Όνομα: giannis

Δικαίωμα αναπαραγωγής

Δημοσίευση από galanoss » 05 Μαρ 2015, 18:31

Σας χαιρετώ όλους θερμά.
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και γράφτηκα μετά από 1 μήνα ψαξίματος για την αγορά ενός καθαρόαιμου κουταβιού Μαλτέζ.
Έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω με κάποιους "εκτροφείς" στην Ελλάδα αλλά δυστυχώς όχι και πολύ σοβαρούς που απ΄ότι έχω διαβάσει και σε κάθε φόρουμ, δεν υπάρχει κάποιος αξιόλογος στη χώρα μας. Μόνο μια εκτροφέα έχω ξεχωρίσει από Ελλάδα που έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια αλλά δυστυχώς εκείνη δεν έχει απαντήσει στα μηνύματά μου αλλά ούτε και στο τηλέφωνο έπειτα από αρκετές προσπάθειες οπότε σταμάτησα και να επιμένω.

Άρχισα λοιπόν το ψάξιμο σε Ευρώπη και ήδη έχω επικοινωνήσει με κάποιους εκτροφείς χωρίς όμως πάλι να γνωρίζω αν είναι πράγματι αξιόπιστοι.

Μια κυρία από Ρουμανία μου είπε 1400€ για αρσενικό και 1600€ για θηλυκό κουτάβι + τα έξοδα αποστολής, Κορεάτικη γραμμή αίματος και pedigree + microchip, ελεγμένη υγεία και αποπαρασιτωμένα. Φαντάζομαι η τιμή είναι φυιολογική για καθαρόαιμο κουτάβι.
Μια άλλη κυρία από Πολωνία μου είπε πως πρέπει να της πω αν θέλω δικαίωμα αναπαραγωγής για το κουτάβι ή όχι. Δίνει όλα τα παραπάνω που δίνει και η πρώτη εκτροφέας μόνο που δίνει δύο τιμές για αρσενικό κουτάβι ανάλογα με την απόφασή μου. 700€ χωρίς δικαίωμα αναπαραγωγής, 1500€ με το δικαίωμα και εγώ αναρωτιέμαι τί μπορεί αυτό να σημαίνει; ???
Περιμένουν και οι δύο απάντηση για να στείλουν τα συμβόλαια αλλά είμαι λιγάκι μπερδεμένος. Έχω χρόνο για ψάξιμο και δε θέλω να είμαι βιαστικός την απόφασή μου αφού και το χρηματικό ποσό δεν είναι ευτελές(οχι πως είχα λιγότερα στο μυαλό μου) και θέλω ο νέος μικρός μου φίλος να είναι υγιής για όλο το υπόλοιπο της ζωής του εκ γονιδίων ταυτόχρονα με τη δική μου φροντίδα.

Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιοι από εσάς με την εμπειρία τους μπορούν να με βοηθήσουν κατευθύνοντάς με σε κάποιον αξιόλογο εκτροφέα στην Ευρώπη ή ακόμη καλύτερα αν μπορούσα να επικοινωνήσω με κάποιον από εσάς που έχει πάρει σκυλί από αξιόπιστο εκτροφέα του εξωτερικού.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και περιμένω απάντησή σας.
Με εκτίμηση σε όλα τα μέλη, Galanoss

Καλώς ήρθατε mar: http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=43&t=26884 :)

Αυτό το θέμα έχει 4 απαντήσεις

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος για να δείτε τις υπόλοιπες απαντήσεις.

Εγγραφή Σύνδεση

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί Εκτροφής”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης