Δικαίωμα αναπαραγωγής

Συζητήσεις γύρω από την εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
galanoss
Puppy
Όνομα: giannis

Δικαίωμα αναπαραγωγής

Δημοσίευση από galanoss » 05 Μαρ 2015, 18:31

Σας χαιρετώ όλους θερμά.
Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και γράφτηκα μετά από 1 μήνα ψαξίματος για την αγορά ενός καθαρόαιμου κουταβιού Μαλτέζ.
Έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω με κάποιους "εκτροφείς" στην Ελλάδα αλλά δυστυχώς όχι και πολύ σοβαρούς που απ΄ότι έχω διαβάσει και σε κάθε φόρουμ, δεν υπάρχει κάποιος αξιόλογος στη χώρα μας. Μόνο μια εκτροφέα έχω ξεχωρίσει από Ελλάδα που έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια αλλά δυστυχώς εκείνη δεν έχει απαντήσει στα μηνύματά μου αλλά ούτε και στο τηλέφωνο έπειτα από αρκετές προσπάθειες οπότε σταμάτησα και να επιμένω.

Άρχισα λοιπόν το ψάξιμο σε Ευρώπη και ήδη έχω επικοινωνήσει με κάποιους εκτροφείς χωρίς όμως πάλι να γνωρίζω αν είναι πράγματι αξιόπιστοι.

Μια κυρία από Ρουμανία μου είπε 1400€ για αρσενικό και 1600€ για θηλυκό κουτάβι + τα έξοδα αποστολής, Κορεάτικη γραμμή αίματος και pedigree + microchip, ελεγμένη υγεία και αποπαρασιτωμένα. Φαντάζομαι η τιμή είναι φυιολογική για καθαρόαιμο κουτάβι.
Μια άλλη κυρία από Πολωνία μου είπε πως πρέπει να της πω αν θέλω δικαίωμα αναπαραγωγής για το κουτάβι ή όχι. Δίνει όλα τα παραπάνω που δίνει και η πρώτη εκτροφέας μόνο που δίνει δύο τιμές για αρσενικό κουτάβι ανάλογα με την απόφασή μου. 700€ χωρίς δικαίωμα αναπαραγωγής, 1500€ με το δικαίωμα και εγώ αναρωτιέμαι τί μπορεί αυτό να σημαίνει; ???
Περιμένουν και οι δύο απάντηση για να στείλουν τα συμβόλαια αλλά είμαι λιγάκι μπερδεμένος. Έχω χρόνο για ψάξιμο και δε θέλω να είμαι βιαστικός την απόφασή μου αφού και το χρηματικό ποσό δεν είναι ευτελές(οχι πως είχα λιγότερα στο μυαλό μου) και θέλω ο νέος μικρός μου φίλος να είναι υγιής για όλο το υπόλοιπο της ζωής του εκ γονιδίων ταυτόχρονα με τη δική μου φροντίδα.

Θα εκτιμούσα πολύ αν κάποιοι από εσάς με την εμπειρία τους μπορούν να με βοηθήσουν κατευθύνοντάς με σε κάποιον αξιόλογο εκτροφέα στην Ευρώπη ή ακόμη καλύτερα αν μπορούσα να επικοινωνήσω με κάποιον από εσάς που έχει πάρει σκυλί από αξιόπιστο εκτροφέα του εξωτερικού.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και περιμένω απάντησή σας.
Με εκτίμηση σε όλα τα μέλη, Galanoss

Καλώς ήρθατε mar: http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=43&t=26884 :)

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times
Re: Δικαίωμα αναπαραγωγής

Δημοσίευση από Bogbol » 05 Μαρ 2015, 20:20

Ο ίδιος ακριβώς χώρος που δημοσιεύσατε εμπεριέχει πολλές από τις απορίες σας. :arrow: http://ourdogs.gr/ad/viewforum.php?f=133
Καλείστε να διαβάσετε τα προηγούμενα δημοσιεύματα ώστε να συνεχίσουμε τη συζήτηση.

Ευχαριστώ
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Club Member
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 05 Μαρ 2015, 22:48

Δεν γνωριζω για το ''δικαιωμα αναπαραγωγης'' , αυτο που θα σου ελεγα να κοιταξεις επισης πολυ καλα ειναι οι γραμμες απο Κορεα που αναφερεις...Ψαξτο καλα γιατι υπαρχουν αντικρουομενες αποψεις.
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 07 Μαρ 2015, 23:10

Καλησπέρα!

Δεν είναι όλοι οι καθαρόαιμοι σκύλοι άξιοι αναπαραγωγής.
Πρέπει να είναι πρωτίστως υγιείς (σωματικά και πνευματικά) και ταυτόχρονα να ανταποκρίνονται όσο το δυνατό στο πρότυπο της φυλής τους.
Αυτός είναι και ο λόγος διαχωρισμού σε pet και show quality. Για αυτόν ακριβώς τον λόγο ονομάζεται και "επιλεκτική" εκτροφή.

Κουτάβια που έχουν κάποιες μορφολογικές ατέλειες (βάσει προτύπου) δίδονται ως πετ.
Κουτάβια που δείχνουν καλά σημάδια εξέλιξης, μένουν με τον εκτροφέα τους μέχρι να υπάρξει μια κάποια βεβαιότητα, ώστε να επιλέξει εκείνο που συγκεντρώνει τα περισσότερα καλά χαρακτηριστικά.

Αλλωστε για αυτό το ένα και μοναδικό έκανε την γέννα.

Αν υπάρχει και άλλο κουτάβι που να συγκεντρώνει εξίσου καλά χαρακτηριστικά, δίδεται ως show quality σε οικογένειες που θα εκτιμήσουν την αξία του και θα ασχοληθούν με τις εκθέσεις μορφολογίας.

Επίσης αξίζει να σημειωθεί πως σε μια γέννα μπορεί και κανένα κουτάβι να μην είναι όπως το φαντάζεται ο εκτροφέας του, όσο μελετημένη και να είναι.

Τα ΠΕΤ σκυλάκια είναι εκείνα που απασχολούν τον περισσότερο κόσμο και είναι εκείνα που έχουν μορφολογικά ελαττώματα πολύ μικρής σημασίας για τον απλό κόσμο, αλλά ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ για την γενετική δεξαμενή και την ίδια την φυλή, συνεπώς για κανένα λόγο δεν πρέπει να μπουν στην αναπαραγωγή.
Από κει προκύπτουν και τα περίφημα "breeding rights".

Υπάρχουν πολλοί τρόποι να διασφαλιστεί πως ένα πετ ΔΕΝ θα μπει στην αναπαραγωγή με τον πιο σίγουρο και αποτελεσματικό την στείρωση. Αλλά επειδή σχεδόν κανένας "νέος" και άπειρος ιδιοκτήτης δεν θα δεχτεί να πάρει ένα στειρωμένο κουτάβι, υπάρχουν και άλλοι τρόπο, όπως τα συμβόλαια, τα σφραγισμένα pedigree ή ακόμα και το να μην πάρει ΚΑΝ ο ιδιοκτήτης το pedigree του σκύλου στα χέρια του.

Ψάξτε το καλά και μην κάνετε βεβιασμένες κινήσεις.
Διαβάστε για την φυλή και ψάξτε να βρείτε όχι τον οικονομικότερο εκτροφέα, αλλά εκείνον που πραγματικά νοιάζεται για τα σκυλιά του, γνωρίζει για ασθένειες που είναι επιρρεπής η φυλή και κάνει όσες εξετάσεις υπάρχουν, μετέχει σε εκθέσεις μορφολογίας και πρωτίστως κάνει γέννες για ΠΑΡΤΥ ΤΟΥ και γιατί έχει την λόξα, την τρέλα και όχι για να βγάλει χρήμα.

Άβαταρ μέλους

Topic author
galanoss
Puppy
Όνομα: giannis

Δημοσίευση από galanoss » 02 Απρ 2015, 19:43

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και νομίζω πως ιδιαίτερα η απάντηση του MikeC με κάλυψε πλήρως σε κάθε απορία.
Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο σε Ευρώπη και αρκετή επικοινωνία μέσω e-mail με διάφορους εκτροφείς, άλλους σοβαρούς και άλλους όχι ιδιαίτερα κρίνοντας από τα μηνύματα, κατάφερα τελικά να επικοινωνήσω με ίσως την μοναδική σοβαρή εκτροφέα Μαλτέζ στην Ελλάδα η οποία κάνει επιλεκτική εκτροφή και "έκλεισα" ένα κουτάβι από την επόμενη γέννα αν σταθώ τυχερός με το γένος των κουταβιών.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και θα είμαι πάντα σε επαφή διαβάζοντας το φόρουμ για οποιαδήποτε πληροφορία που σίγουρα θα χρειαστώ στο μέλλον!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί Εκτροφής”