πομερανιαν

Συζητήσεις γύρω από την εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
marianta2
Beagle
Όνομα: μαριαντα
Been thanked: 1 time

πομερανιαν

Δημοσίευση από marianta2 » 23 Αύγ 2013, 14:33

Γειααα σας! Ειμαι καινουρια στην παρεα...οι συζητησεις με εχουν βηθησει πολυ αλλα εχω ακομα αποριες!! Ψαχνω για πομερανιαν αλλα δεν μπορω να βρω εκτροφεις σε προσιτες τιμες...μιλησα με τον κοε αφου τους βρηκα μετα απο μια βδομαδα συνεχομενων τηλεφωνηματων αλλα μου ειπαν να στειλω email, εστειλα και αναρωτιεμαι ποτε θα απαντησουν, μεχρι τοτε θα μπορουσε καποιος που εχει πομερανιαν να με βοηθησει?? ευχαριστω πολυ.. bigg:
Πάντα πίστευα οτι πρέπει κάποιος να κάνει κάτι γι' αυτά...τελικά συνειδητοποιήσα οτι αυτός ο κάποιος είμαι ΕΓΩ...!

Άβαταρ μέλους

Sweetgirl
Dog Star ¤

Re: πομερανιαν

Δημοσίευση από Sweetgirl » 23 Αύγ 2013, 14:43

Πρώτον, καλωσήρθες. Δεύτερον, μπράβο σου που αποφεύγεις τα pet shop τα οποία προμηθεύονται τα σκυλιά τους μόνο από puppy mills( κάνε ένα search στο google να δεις τι είναι) ή ιδιώτες της κακιάς ώρας με προβληματικά σκυλιά κτλ. Επίσης, σκύλο παίρνουμε μόνο από Σωστό και Υπεύθυνο Εκτροφέα!Τώρα, γα να βρεις εκτροφεία θα πάρεις τηλέφωνο ή θα στείλεις email στον ΚΟΕ (Κυνολλογικός Όμιλος Ελλάδος) ζητώντας του τη λίστα με τα εκτροφεία πομερενιαν. Εδώ χρειάζεται προσοχή !!!! Ο ΚΟΕ το μόνο που κάνει είναι να δώσει την λίστα των επίσημων εκτροφέων, δηλαδή δεν εγγυείται για τον αν είναι καλοί, υπεύθυνοι και όχι απατεώνες. Εδώ λοιπόν χρειάζεται το πολύ ψάξιμο!!!! Γι' αυτό πριν αποφασίσεις πρέπει να μάθεις κάποια πράγματα.

1) Τις κληρονομικές ασθένειες που έχουν τα πομερενιαν.
2) Να μάθεις τι είναι οι εκθέσεις μορφολογίας και σε τι εξυπηρετούν ( και αν μπορείς να επισκεφθείς κάποια-έχει μία στις 5-6 Οκτωβρίου στο Ελληνικό.0
3) Να μιλήσεις με άλλους ιδιοκτήτες για να δεις αν σου ταιριάζει η φυλή( αν δεν είσαι σίγουρη ακόμα)

Τώρα, πάμε στην επιλογή εκτροφέα.

1) Να σου δείξει τα pedigree(γεννεαλογικός χάρτης σκύλου) των γονέων.
2)Ο εκτροφέας θα πρέπει να σου δείξει τις εξετάσεις των γονέων για κληρονομικές παθήσεις.
3) Να σου δείξει τις κρίσεις και τους τίτλους που έχουν πάρει οι γονείς σε εκθέσεις.
4) Να δεις το περιβάλλον στο οποίο ζουν τα σκυλιά και τα ίδια τα σκυλιά βέβαια.
5) Να δεις πόσες γέννες κάνει το χρόνο και πόσα θηλυκά έχει.
6) Να δεις αν ο εκτροφέας έχει μεράκι για τη φυλή και αν ο σκοπός του είναι να τη βελτιώσει και όχι να κάνει κουταβοπαραγωγή.

Μετά από όλα αυτά μπορείς με κάποια σιγουριά να καταλήξεις σε εκτροφέα.

Υ.Σ 1: Το pedigree είναι υποχρεωτικό να συνοδεύει τα κουτάβια, όποιος δεν σου δίνει pedigree απέρριψε τον και δεν πληρώνεται έξτρα.

Υ.Σ 2: Καλό θα ήταν να μπεις και στη σελίδα του World Dog Show 2013 και να δεις στα αποτελέσματα πομερένιαν τα οποία βραβεύτηκαν (αν δεν έχει εκτροφεά (ΚΑΛΑ) στην Ελλάδα και θες να ψάξεις στο εξωτερικό :)

Υ.Σ 3: Επίσης αν θέλεις πες μας τα ονόματα των εκτροφείων που έχεις βρει για να σο πούμε καμία γνώμη :)

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης

Δημοσίευση από MikeC » 23 Αύγ 2013, 14:52

Καλως ήρθες Μαρία!
Η επικοινωνία με τον ΚΟΕ ήταν η καλύτερη κίνηση που μπορούσες να κάνεις.
Δυστυχώς όμως από όσο ξέρω δεν υπάρχουν εκτροφείς πομεράνιαν στην Ελλάδα. Αναφέρομαι φυσικά σε πραγματικούς εκτροφείς και όχι κουτοβοεισαγωγείς ή κουταβέμπορους.

Πριν 1 χρόνο ακριβώς είχε ξανασυζητηθεί το θέμα viewtopic.php?f=94&t=25281&hilit=pomeranian
Πιστεύω να σε βοηθήσει να καταλάβεις πόσοι απατεώνες υπάρχουν - ειδικότερα μέσω internet - που θα σου φέρουν ό,τι σκυλάκι θες από όπου θες.

Η μόνη λύση είναι αφού μάθεις για την φυλή και τις ιδιαιτερότητές της, το πρότυπό της κλπ, να ψάξεις να βρεις έναν σωστό και έντιμο εκτροφέα του εξωτερικού που θα τον εμπιστευτείς.

Ελπίζω να βοήθησα.

Άβαταρ μέλους

Topic author
marianta2
Beagle

Δημοσίευση από marianta2 » 23 Αύγ 2013, 15:05

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.... Sweetgirl ξερω τι γινεται στα pet shop και φυσικα τα αποφευγω!
Η αληθεια ειναι οτι με οσους εχω μιλησει κανεις δεν δινει pedigree. Ολοι ζητανε μεχρι και 200 ευρω παραπανω..
Εχω μιλησει με xxxxxxxx, koutavi.gr, ooooooooo, με καποιο στις σερρες και την λαρισα! και με καποιο απο την κυπρο μιλαω τακτικα μεσω fb.

MikeC σ ευχαριστω ναι ειδα το θεμα που μου προτεινεις..εξωτερικο?? μονο κυπρο εχω μιλησει οπως ανεφερα και μου φαινεται εμπιστο ατομο αλλα δεν ξερω γιατι θα προτιμουσα να δω το κουταβι πρωτα απο κοντα και μετα να το παρω..ασε που ειναι πιο ακριβα...αλλα εχεις κατι υποψιν?? ευχαριστω και παλι
Πάντα πίστευα οτι πρέπει κάποιος να κάνει κάτι γι' αυτά...τελικά συνειδητοποιήσα οτι αυτός ο κάποιος είμαι ΕΓΩ...!

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης

Δημοσίευση από MikeC » 23 Αύγ 2013, 15:19

Ολοι αυτοί που αναφέρεις δυστυχώς ΔΕΝ είναι εκτροφείς. Είναι κουταβέμποροι και είναι ακριβώς το ίδιο με τα petshop.
Εγώ δεν έχω να προτείνω κάτι, γιατί δεν έχω ασχοληθεί με την συγκεκριμένη φυλή, δεν θυμάμαι να έχω δει κιόλας σε έκθεση κάποιο ???

Αν έχεις "κολλήσει" με την συγκεκριμένη φυλή, το εξωτερικό είναι μονόδρομος. Σαφώς όμως πρώτα θα πρέπει να βρεις τον εκτροφέα και αν τον βρεις θα πρέπει να πας από κει, να μιλήσετε, να ξέρει και εκείνος που δίνει το κουτάβι του.

Άβαταρ μέλους

Sweetgirl
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Sweetgirl » 23 Αύγ 2013, 15:21

Marianta όλοι είναι παπιμιλλαδες ή εισαγωγεις . Θα σου πρότεινα να περιμένεις και να έρθεις στην εκθεση στις 5-6 οκτωβρίου σίγουρα θα υπάρχουν ιδιοκτήτες με πομ. Ακόμα Μπες στο κοε και λέει κατάταξη 2012 άνοιξε τη λίστα και δες μήπως υπάρχει πομερενιαν και να δεις το εκτροφειο του :)

Άβαταρ μέλους

Topic author
marianta2
Beagle

Δημοσίευση από marianta2 » 23 Αύγ 2013, 15:26

Στο εξωτερικο ομως δεν πρεπει να παω εκει να το δω απο κοντα?? Για ιδιωτη να μην κοιταξω?? ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους

Topic author
marianta2
Beagle

Δημοσίευση από marianta2 » 23 Αύγ 2013, 15:27

Πως μπορω να βρω εκτροφεις στο εξωτερικο??

Άβαταρ μέλους

Sweetgirl
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Sweetgirl » 23 Αύγ 2013, 15:32

marianta2 έγραψε:Στο εξωτερικο ομως δεν πρεπει να παω εκει να το δω απο κοντα?? Για ιδιωτη να μην κοιταξω?? ευχαριστω!
Με τπτ!!!

Άβαταρ μέλους

Sweetgirl
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Sweetgirl » 23 Αύγ 2013, 15:39

marianta2 έγραψε:Πως μπορω να βρω εκτροφεις στο εξωτερικο??
Κοίτα στο εξωτερικό είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. Θα πρέπει να βρεις ένα εκτροφέα που να τον εμπιστεύτεις. Μέλος σε άλλο φόρουμ βρήκε εκτροφειο ελβετικου ποιμενικου στη Γαλλία έκλεισε κουταβι και μιλούσε με τον εκτροφέα μέσω Skype - email . Ο Εκτροφεας του έστειλε φωτογραφίες του εκτροφείου-pedigree- εξετάσεων και όταν έγινε η γέννα και το κουταβι έγινε 2 μηνών το μέλος αυτο πήγε στη Γαλλία είδε σκυλια -εκτροφειο και πήρε το κουταβι, αλλα πρώτα είχε κάνει όλα αυτα που σε έχω γράψει στο πρώτο ποστ μου. Έμαθε για τη φυλη, για τις κληρονομικες παθήσεις, ποια είναι τα τοπ εκτροφεια κτλ και μετά αποφάσισε και αποφάσισε σωστά. Το ίδιο πρέπει να κανεις κι εσυ και ο οποιοσδήποτε ώστε να μην πέσει κορόιδο ! Εκτροφεια του εξωτερικού μπορείς να βρεις μέσω του eurobreeders.com ( λίστα στην οποία ο καθένας κατοχυρώνει το εκτροφειο του- άρα δεν υπάρχει καμία εγγύηση προς την αξιοπιστία του εκτροφέα ) και μέσα απο τα αποτελεσματα τού world dog show :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί Εκτροφής”