Ερώτηση για Pedigree

Συζητήσεις γύρω από την εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

maraki200007
Saint Bernard
Όνομα: Μαρία
Επικοινωνία:

Re: Ερώτηση για Pedigree

Δημοσίευση από maraki200007 » 27 Φεβ 2013, 15:09

Όλα καλά το πήρα κανονικά αφού το χιλιοτσέκαρα τηλεφωνώντας στον ΚΟΕ. (bs) Τους έπρηξα τους ανθρώπους είμαι σίγουρη :rry . Θα πάμε και στην έκθεση του ΟΚΑ τώρα όποτε θα χρειαστώ άμεσα τις πολύτιμες συμβουλές σας bigg:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Ηλιας Α
Akita
Όνομα: Ηλιας

Δημοσίευση από Ηλιας Α » 27 Φεβ 2013, 16:13

MikeC έγραψε:Τυπικά σκύλος χωρίς πετιγκρί είναι ημίαιμος.
Καθαρόαιμος είναι ο σκύλος που προέρχεται από "καθαρά αίματα", από καθαρόαιμους προγόνους δλδ της ίδιας φυλής χωρίς προσμίξεις άλλων φυλών. Ο μόνος τρόπος να το διασφαλίσεις αυτό είναι μέσω του πετιγκρί, το οποίο βγαίνει από τον Κυνολογικό Ομιλο της χώρας που γεννιέται.
Για αυτό είναι απαραίτητο το πετιγκρί στις εκθέσεις μορφολογίας.
Μετέχουν καθαρόαιμα σκυλιά και σκοπός αυτών των εκθέσεων είναι η μορφολογική αξιολόγηση των μελλοντικών γεννητόρων βάσει του προτύπου της φυλής που εκπροσωπούν. Σκύλων δηλαδή που κρίνονται ως άξιοι μορφολογικά να περάσουν τα γονίδιά τους στις επόμενες γεννιές. Σαφώς αυτό είναι μόνο μια παράμετρος για το αν ένας σκύλος αξίζει να μπει στην αναπαραγωγική διαδικασία. Τα άλλα 2 είναι η υγεία και ο χαρακτήρας.

Για να έδινε γνήσιο πετιγκρί το πετ σοπ, θα έπρεπε τα πετιγκρί των γονιών του σκύλου σου να ήταν δηλωμένα στον ΚΟΕ (να είχε γίνει EXPORT δλδ από τη χώρα προέλευσής τους) και κατεπέκταση να είχε γίνει export και το pedigree του σκύλου σου.... Πράγμα το οποίο δεν γίνεται σε καμιά περίπτωση....

Pedigree από pet shop είναι ή πλαστά ή προσχέδια βιβλιοπωλείου που αναγράφεται επάνω το όνομα του μπαμπά(Κούκης), το όνομα της μαμάς (Φλώρα), το φύλο του σκύλου και η υποτιθέμενη ημερομηνία γέννησης - γιατί ποιος ξέρει πότε γεννήθηκε το δύσμοιρο...
Αυτή είναι η πραγματικότητα ΔΥΣΤΥΧΩΣ!

Πρακτικά είναι το σκυλάκι μας που λατρεύουμε και η αγάπη μας δεν είναι συνάρτηση της καθαροαιμίας του.
Να το προσέχεις, να το αγαπάς και να ζήσετε μαζί για πολλά πολλά χρόνια!

αυτος πρεπει να ειναι ο σκοπος μας.

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 27 Φεβ 2013, 20:34

maraki200007 έγραψε:Όλα καλά το πήρα κανονικά αφού το χιλιοτσέκαρα τηλεφωνώντας στον ΚΟΕ. (bs) Τους έπρηξα τους ανθρώπους είμαι σίγουρη :rry . Θα πάμε και στην έκθεση του ΟΚΑ τώρα όποτε θα χρειαστώ άμεσα τις πολύτιμες συμβουλές σας bigg:
Μπράβο, αυτά είναι ευχάριστα νέα!
Ο,τι απορίες έχετε για τις εκθέσεις, τον χειρισμό, το στήσιμο, τους κριτές, τι γίνεται κλπ, πολύ ευχαρίστως να τις συζητήσουμε
viewtopic.php?f=37&t=34967

Άβαταρ μέλους

maraki200007
Saint Bernard
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maraki200007 » 27 Φεβ 2013, 20:43

Για να μην βγαίνω εκτός topic θα πω ένα ευχαριστώ πολύ Μιχάλη και ότι απορία έχω θα σας ρωτήσω στο κατάλληλο αγαπητοί συμForumites bigg:
Και θα συμφωνήσω με τον Ηλία ότι τελικά το μόνο που έχει μεγάλη σημασία είναι να δώσουμε όσο περισσότερη αγάπη μπορούμε στα πλασματάκια αυτά που έχουμε δίπλα μας γιατί και αυτά μας την δίνουν άπλετη wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
valekgr
Akita
Όνομα: Διονύσης
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από valekgr » 28 Φεβ 2013, 19:54

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις αν και καθυστερημένα γιατί είχα δουλειές,
δεν ειπα για σενα τίποτα μαρακι ίσα ίσα έδωσες καλή απαντηση, και τεκμηριωμένη!

Απλά η απάντηση της στέφανυ ήταν απαράδεκτη, αν βαριόταν να κάνει reply, ας μήν πετούσε τις εξυπνάδες τηλεφωνήτη, γιατί δεν έθεσα το πρόβλημα μου σε δημόσιο υπάλληλο, αλλά σε φόρουμ για να πάρω τις απο πάνω πολύ καλές απαντήσεις!

Άβαταρ μέλους

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Akita
Όνομα: ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Δημοσίευση από ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ » 03 Μαρ 2013, 17:19

το pedigree δίνετε δωρεάν μόνο 20 ευρώ είναι το παράβολο. Εγώ που έφερα το σκύλο μου από Σερβία πλήρωσα 20 ευρώ για το Pedigree. Όταν τον πήρα ήταν ήδη δηλωμένη η γέννα από τον εκτροφέα. Απλά η εκτροφέας μου είπε εάν δεν το θέλω τώρα το pedigree μπορώ να το πάρω όποτε θέλω αρκεί να στείλω το έτημα μου στον κυνολογικό όμιλο της Σερβίας και με 20 ευρώ θα μου το δώσουν. Εγώ βέβαια το πήρα. Αλλά πιστεύω ότι εάν είναι εκτροφείο ο σκύλος σου έχει PEDIGREE, δηλώθηκε η γέννα απλά δεν εκδόθηκε. Απευθύνσου στον άνθρωπο που σου τον έφερε εκτός αν δεν είναι γνήσιο.

Άβαταρ μέλους

-Frida-
Beagle

Δημοσίευση από -Frida- » 19 Μάιος 2013, 22:53

Λοιπόν παιδιά έχω να κάνω και εγώ μία ερώτηση σχετικά με το pedigree.... :help Αν σου δώσουν pedigree σημαίνει ότι ο σκύλος είναι καθαρόαιμος και υγιείς σωστά? Αλλά εγώ έχω διαβάσει κάπου ότι υπάρχουν άνθρωποι που σου δίνουν pedigree αλλά δεν είναι αληθινά(ή κάτι τέτοιο) είναι αλήθεια???

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 19 Μάιος 2013, 23:57

To pedigree είναι απόδειξη της καθαροαιμίας του σκύλου.
Δεν διασφαλίζει ούτε την μορφολογία, ούτε και την υγεία του.

Υπεύθυνος για την έκδοση pedigree στη χώρα μας είναι ο Κυνολογικός Όμιλος Ελλάδας μέλος της FCI.
Αν λοιπόν η γέννα έχει δηλωθεί στον ΚΟΕ, το σκυλάκι σου έχει το πετιγκρί του όπως επίσης το ΒΕΚ του και τον αριθμό microchip.
Αυτά και μόνο σου διασφαλίζουν την γνησιότητα ενός ελληνικού πετιγκρί.

Πλαστά αποδεικνύονται τις περισσότερες φορές πεντιγκρι που δίνουν πετ σοπ και κουταβέμποροι - αν ζητηθούν.
Αυτά είναι παλιόχαρτα τα οποία τυπώνονται κατά παραγγελία εκ των υστέρων και ουδεμία σχέση έχουν με τα πραγματικά στοιχεία του σκύλου.
Καμία ταυτοποίηση και καμία σφραγίδα επίσημου φορέα.

Κανένας ΣΟΒΑΡΟΣ εκτροφέας δεν θα σου δώσει ποτέ πλαστό πεντιγκρί γιατί εξακριβώνεται εύκολα η γνησιότητά του με ένα απλό τηλεφώνημα στον ΚΟΕ...

Άβαταρ μέλους

-Frida-
Beagle

Δημοσίευση από -Frida- » 20 Μάιος 2013, 00:00

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!!! (bs)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί Εκτροφής”