Συζήτηση με εκτροφέα

Συζητήσεις γύρω από την εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων.
Άβαταρ μέλους

mariosgsd
Beagle
Όνομα: Marios

Re: Συζήτηση με εκτροφέα

Δημοσίευση από mariosgsd » 03 Οκτ 2012, 23:32

Κάτι τελευταίο από μένα και τέλος εδώ εγώ.Υπάρχει τίποτα θετικό σε αυτό που βλέπετε?

Γειά σας και ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους

Pats
Dog Star ¤
Όνομα: Βασίλης

Δημοσίευση από Pats » 03 Οκτ 2012, 23:45

σορρυ εγω δε θα σε βοηθησω. διαφωνω με το να διαφημιζονται εκτροφεις εδω γενικα οπως κ καθε γεννα... Δεν ειναι προσωπικο.

Και στην τελικη αν η αστυνομια κ η υπηρεσια θελει εκπαιδευμενα σκυλια εργασιας, ας κανει μια μοναδα να εκτρεφει τα δικα της. Κ πιο ευκολο και πιο φτηνο και προορισμενο για τον σκοπο που εχει λογο η "ρατσα εργασιας".. Κι οποιος αλλος θελει ας πηγαινει να αγοραζει απο αυτους...
[url=http://pitapata.com][img]http://pdgf.pitapata.com/ySq3p2.png[/img][/url]

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 04 Οκτ 2012, 10:03

Pats έγραψε: 1) Γατι αν δεν εχεις και τα δυο δεν εισαι εκτροφεας. Απλα ζευγαρωνεις το σκυλο σου.- Που διαφωνεις σε αυτο?
Επέτρεψέ μου να διαφωνήσω.
Οταν είσαι στο ξεκίνημά σου σαν εκτροφέας και μετά από πολύ ψάξιμο και πολύ μελέτη πάνω στη φυλή σου, απευθύνεσαι σε έναν εκτροφέα που έχεις διαλέξει για να αποκτήσεις την βάση σου - την θηλυκιά σου δηλαδή.
Τη σκυλίτσα αυτή, την κατεβάζεις σε εκθέσεις μορφολογίας για να κριθεί από έμπειρους κριτές. Αν πάρει πολύ καλές κρίσεις και διακριθεί και ΑΝ είναι υγιής και δεν έχει κληρονομικές ασθένειες, ξεκινάς να κάνεις το εκτροφικό σου πλάνο. Τι σημαίνει αυτό?
Σε συνεργασία με τον μέντορά σου, ψάχνεις να βρεις τον επιβήτορα εκείνο που αφενός θα έχει αντίστοιχα προσόντα (δλδ θα έχει πάρει πολύ καλές κρίσεις και θα είναι υγιής) και αφετέρου θα έχει εκείνα τα χαρακτηριστικά που θα συμπληρώνουν τυχών "ατέλειες" της σκυλίτσας σου. Ο επιβήτορας αυτός μπορεί να είναι στο Καμερούν, στην Βολιβία, στο Μεξικό ή δεν ξέρω και γω που. Δεν αγοράζεις τον επιβήτορα. Πληρώνεις την επίβαση. Και μάλιστα πληρώνεις ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα.
Από κει και πέρα στη γέννα - είθισται - να κρατάς κουτάβια. Τα κουτάβια εκείνα - που σε συνεργασία με τον μέντορά σου (είμαστε στο ξεκίνημα ακόμα) - δείχνουν καλά σημάδια εξέλιξης. Τα κουτάβια που θα φέρουν το όνομα του νεοσυσταθέντος εκτροφείου σου. Πολλές φορές μάλιστα, στην πρώτη γέννα, κρατάνε και ολόκληρη την τοκετοομάδα, τη μελετάνε, βρίσκουν ατέλειες και προτερήματα μέχρι να βεβαιωθούν για την εξέλιξή τους πχ 8ο 9ο μήνα ίσως και παραπάνω, ανάλογα τη φυλή.
Ετσι ξεκινάς.
Αργότερα σαφώς και θα έχεις δικό σου επιβήτορα. Και θα πάρεις και άλλη θηλυκιά, πάλι με τις ίδιες προδιαγραφές, με εκθέσεις, με εξετάσεις. Και στα αρσενικά και στα θηλυκά που έχεις.

Αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις.
Pats έγραψε: Δλδ εγω αν παω να βγαλω πεντιγκρι στο δικο μου κ σε ενα ενος φιλου μου κ τα ζευγαρωσω δεν ειμαι BYB αλλα εκτροφεας?
Τι εννοείς να πας να βγάλεις πετιγκρί? Πως θα το βγάλεις το πετιγκρί?
Οταν ο μπαμπάς και η μαμά έχουν πετιγκρί και δηλώσεις τη γέννα, αποκτά και η τοκετοομάδα.
Εκ των υστέρων δεν βγάζεις πετιγκρί.
Μια διευκρίνηση: Ο εκτροφέας δεν διαφέρει από τον BYB, επειδή ζευγάρωσε 2 πετιγκρί.
Διαφέρει γιατί γνωρίζει σε βάθος τη φυλή, διαφέρει γιατί ψάχνει το ιδανικό ταίρι, διαφέρει γιατί αυτό που θέλει είναι η διατήρηση της φυλής με σωστά γονίδια, διαφέρει γιατί θα επιδιωξει να κριθούν τα σκυλιά του και να είναι απόλυτα υγιή ασχέτως αν κανένας δεν τον υποχρεώνει.
Και ξαναλέω πως η εκτροφή δεν είναι ένα επάγγελμα.
Είναι ένα πανάκριβο χόμπυ, που το όποιο χρήμα διαθέσεις θα το πάρεις πίσω σε προσωπική ικανοποίηση, συνεισφέροντας στη φυλή που έχεις επιλέξει, βλέποντας τα σκυλιά σου να διακρίνονται και να στα ζητάνε άλλοι εκτροφείς. Βάζοντας σωστά γονίδια στη "δεξαμενή", που με τη σειρά τους θα βοηθήσουν τους νέους εκτροφείς να συνεχίσουν τη σωστή εκτροφή.
Μην το απαξιώνετε.

Άβαταρ μέλους

Pats
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Pats » 04 Οκτ 2012, 10:18

Δεν εχει νοημα να το κουραζουμε αλλο νομιζω... και μετα μου λενε εμενα οτι ζω σε αλλο πλανητη και σε σκεφτομαι "ιδανικα"...

αρα οταν πηγαινει καποιος σε εκτροφεα απο δω και μπρος θα πρεπει να του ζηταει το Ε9 για να βλεπει αν κανει οντως χομπι και δεν το κανει για τα λεφτα(αφου οντως ετσι οπως το παρουσιαζουμε δεν βγαινουν)... down:

Άβαταρ μέλους

Mpoumpoukaki
Old Member
Όνομα: Χρύσα

Δημοσίευση από Mpoumpoukaki » 04 Οκτ 2012, 11:00

Από τις 5 σελίδες που υπάρχουν μέχρι τώρα.... Μιχάλη :hi

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 04 Οκτ 2012, 11:20

Pats έγραψε:Δεν εχει νοημα να το κουραζουμε αλλο νομιζω... και μετα μου λενε εμενα οτι ζω σε αλλο πλανητη και σε σκεφτομαι "ιδανικα"...
Οταν υπάρχουν παρερμηνείες και λέγονται με βεβαιότητα πράγματα που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, όπως το " Γατι αν δεν εχεις και τα δυο δεν εισαι εκτροφεας. Απλα ζευγαρωνεις το σκυλο σου" , οφείλει κάποιος να το διορθώσει και ταυτόχρονα να το εξηγήσει για να μην αιωρούνται λανθασμένες εντυπώσεις.
Αρα σαφώς έχει νόημα να γίνει συζήτηση επ αυτού. Γιατί προφανώς παρά την πληθώρα θεμάτων που υπάρχουν στο φόρουμ περι εκτροφής, κάτι έχει παρερμηνευτεί.
Pats έγραψε:αρα οταν πηγαινει καποιος σε εκτροφεα απο δω και μπρος θα πρεπει να του ζηταει το Ε9 για να βλεπει αν κανει οντως χομπι και δεν το κανει για τα λεφτα(αφου οντως ετσι οπως το παρουσιαζουμε δεν βγαινουν)... down:
Ξαναλέω πως τα χρήματα που δίνεις, μπροστά σε αυτά που θα πάρεις, είναι περισσότερα ή στην καλύτερη των περιπτώσεων τα ίδια. Πράγμα που σημαίνει πως δεν μπορείς να βασιστείς στην εκτροφή για να έχεις ένα εισόδημα που θα σε συντηρεί. Χρειάζεται να έχεις και κάποιο άλλο επάγγελμα ταυτόχρονα.
Υπό αυτή την έννοια είναι ένα χόμπυ, που το κάνεις επειδή πραγματικά το αγαπάς και νοιάζεσαι για το καλό της φυλής και ΟΧΙ για τα χρήματα. Γιατί πολύ απλά, αν κάνεις όλο το πακέτο δλδ εκθέσεις, γιατροί, εξετάσεις και πολλά πολλά άλλα που ξαναλέω ΚΑΝΕΙΣ δεν σε υποχρεώνει να κάνεις, δεν σου μένει ευρώ ούτε για αμπούλα από τη διάθεση των κουταβιών.
Πόσο δυσνόητο είναι αυτό?
Τον σωστό εκτροφέα τον κρίνεις από τα σκυλιά του, από τη διαδρομή του στο χώρο και από εκείνα τα πράγματα που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν τον υποχρεώνει να κάνει και παρόλα αυτά εκείνος τα κάνει. Για το καλό της φυλής του και μόνο.

Άβαταρ μέλους

ασσσ
Beagle
Όνομα: kostas

Δημοσίευση από ασσσ » 04 Οκτ 2012, 11:59

αυτο το προβλημα υπηρχε υπαρχει και θα υπαρχει στην Ελλαδα. δεν μπορουμε να πουμε την γνωμη μας χωρις να προσβαλλουμε τον αλλον... επιτελους,δεν ειστε παντογνωστες μερικοι,πειτε την γνωμη σας και τελος,μην το παιζετε ξερολες. :mda

ΥΓ. γιαυτο αποφευγω να συμμετασχω σε συζητησεις διαφορων φορουμ (αυτοκινητων,υγειας,σκυλιων κλπ)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Pats
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Pats » 04 Οκτ 2012, 12:02

και να μην απομωνονουμε φρασεις για να βγαλουμε το νοημα που θελουμε θα ελεγα... για αλλη μια φορα...

Άβαταρ μέλους

Jamsies
Old Member
Όνομα: Εύη.

Δημοσίευση από Jamsies » 04 Οκτ 2012, 12:16

Ποιος προσεβαλε ποιον; Κουβεντα εγινε, εγω δεν ειδα κανεναν να αποδιδει χαρακτηρισμους που θα μπορουσαν να προσβαλλουν. Εξαρταται βεβαια τι κ ποσα διαβαζει ο καθενας...

Άβαταρ μέλους

ασσσ
Beagle
Όνομα: kostas

Δημοσίευση από ασσσ » 04 Οκτ 2012, 12:50

Jamsies έγραψε:Ποιος προσεβαλε ποιον; Κουβεντα εγινε, εγω δεν ειδα κανεναν να αποδιδει χαρακτηρισμους που θα μπορουσαν να προσβαλλουν. Εξαρταται βεβαια τι κ ποσα διαβαζει ο καθενας...
ο τροπος που θα γραψω κατι προσδιδει ειρωνικο,απειλητικο,συμπονετικο ή οποιοδηποτε αλλο τονο. επισης αλλο να λες την γνωμη σου και αλλο να με μειωσεις για να επιβλειθεις. δεν αναφερομαι σε κανεναν προσωπικα γιαυτο και δεν εχω κανει παραθεση καποιο αποσπασμα. ολοι νομιζουμε οτι εχουμε δικιο,αλλιως δε θα το λεγαμε, το πως το λες εχει σημασια. δεν ξερω αν εχω γινει αντιληπτος.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί Εκτροφής”