Συζήτηση με εκτροφέα

Συζητήσεις γύρω από την εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων.
Άβαταρ μέλους

mariosgsd
Beagle
Όνομα: Marios

Re: Εκτροφείο Εργασιακού Γερμανικού Ποιμενικού

Δημοσίευση από mariosgsd » 02 Οκτ 2012, 14:49

Μια παράκληση παρακαλώ, είναι δυνατόν όλη αυτή η συζήτηση να μεταφερθεί σε άλλο τομέα και όχι κάτω από το post μου? Για παράδειγμα στο τομέα που λέγεται ''περί εκτροφής'' ο οποίος τομέας είναι πολύ αναλυτικός στο τι πρέπει να προσέχει ο υποψήφιος ιδιοκτήτης σκύλου.Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους

Administration
Site Administrator
Όνομα: Διαχειριστής

Re: Συζήτηση με εκτροφέα

Δημοσίευση από Administration » 02 Οκτ 2012, 18:59

Η παράκληση σας έγινε δεκτή.

ΥΓ
Αφαιρέθηκε απο το αρχικό σας post η φράση «Οποιαδήποτε κριτική ευπρόσδεκτη» για ευνόητους λόγους.
OurDogs forums
Εικόνα Εικόνα

Άβαταρ μέλους

mariosgsd
Beagle
Όνομα: Marios

Δημοσίευση από mariosgsd » 02 Οκτ 2012, 23:51

MGP έγραψε:Δεν βαράω καλε mock:
Αυτο που περιγράφεις, για τα κουτάβια, δεν θα ηταν ξεκίνημα μάλλον...
Ξέρω οτι εκτροφείο μπορεί να είναι και το γκαράζ ενος σπιτιού, γιατι αυτο επιτρέπεται, ξέρω οτι οι περισσότεροι παίρνουν ενα εκτροφικό θηλυκό, γενικώς, οχι απαραίτητα για αρχή, γιατι μονο αυτο χρειάζεται. Το θέμα είναι ετσι πρεπει να είναι;
Οταν μιλάμε για εργασιακά σκυλιά και βλέπω και φάτσα κάρτα τα γάντια, τα μαστίγια κ.τ.λ. περιμένω να δω και εκταταστάσεις, διακρίσεις σε διαγωνισμούς και μια ιδιότητα αυτού που ξεκινά την εκτροφή. Γιατι αυτη η εντύπωση σχηματίζεται με ολα αυτα τα εικονικά ερεθίσματα. Κι εγω ειχα χρόνια σκυλιά, τα αγαπάω πολύ, μπορώ να πάρω ενα εκτροφικό να γίνω εκτροφέας; θα ηταν σωστό; ετσι θα βελτιώσω την ράτσα; ετσι θα βγάλω σωστά σκυλιά; και δεν εννοώ μονο σωματικά, εννοώ και στην συμπεριφορά.
Νιώθω προσωπικά την ανάγκη να δω την διαφορά, απο το να ακούω συνέχεια για κουταβοπαραγωγούς, γιατι εκει είναι το κέρδος και αυτο επιλέγουν οι περισσότεροι. Γι΄αυτο και ρώτησα κάποια πράγματα, οπως για το πλάνο μετα το ζευγάρωμα και διατύπωσα κάποια άλλα.
Και κακά τα ψέματα, οτι αγαπάς δεν μπορείς να το εμπορευτείς. Τουλάχιστον οχι σε σημείο ωστε να γίνει επάγγελμα, δηλαδή να ζεις απο αυτο.
Αγαπητή Κ.Σοφία,
Το πως θα πρέπει να είναι τα πράγματα με βάση τα κριτήρια του καθενός μας είναι μια φιλοσοφική συζήτηση με βάση την αισθητική του κάθε ατόμου. Μη περιμένετε να δείτε εγκαταστάσεις με ένα μόνο σκύλο, αν και προσωπικά έχουμε δημιουργήσει εγκαταστάσεις που κανονικά δεν θα έπρεπε με βάση της 1 σκύλας που έχουμε στο εκτροφείο μας.Διακρίσεις ( κυναθλήματα, εκθέσεις) δεν είναι απαιτούμενα ... μπορεί να θέλει κάποιος τούς σκύλους του να δουλεύουν διαφορετικά από ότι σε sport . Ο εξοπλισμός εκπαίδευσης (μανίκια κτλπ) και το είδος εκπαίδευσης αυτό που βλέπετε είναι κάτι τυπικό στις φυλές φύλαξης, πόσο μάλλον στις εργασιακές φυλές. Επίσης εκτροφή δε σημαίνει ότι πρέπει να αναλαμβάνεις και εκπαίδευση... άλλο εκπαίδευση , άλλο εκτροφή.Αυτά πάνε μαζί αλλά δεν είναι υποχρεωτικό αν και προσωπικά έχω δουλέψει πολύ με τη Zoe (τη σκύλα μου) και αυτό φαίνεται στα video στη σελίδα της. Κουταβοπαραγωγός με βάση τις δικές μου γνώσεις , και διορθώστε με αν κάνω λάθος είναι αυτός που έχει παραγωγή κουταβιών δηλαδή μιλάμε για 15 και πάνω γέννες το χρόνο.Αριθμός γεννών ο οποίος δεν του επιτρέπει να αφιερώσει τον απαιτούμενο χρόνο στο κάθε σκύλο του. Υπάρχουν και εξαιρέσεις όμως, επαγγελματίες με εγκαταστάσεις , ανθρώπινο δυναμικό, τόσο ώστε να μπορούν να αντεπεξέλθουν στο μεγάλο αριθμό των σκύλων τους.
OurDogs Admin έγραψε:Η παράκληση σας έγινε δεκτή.
ΥΓ
Αφαιρέθηκε απο το αρχικό σας post η φράση «Οποιαδήποτε κριτική ευπρόσδεκτη» για ευνόητους λόγους.
Συγγνώμη αλλά δε βλέπω ευνόητους λόγους για την φράση που αφαιρέσατε από το αρχικό μας post. Εξακολουθούμε να θεωρούμε τις ερωτήσεις και την οποιαδήποτε κριτική ευπρόσδεκτη και κίνητρο προς βελτίωση. Δεν μας έγινε κριτική ...υποθετική συζήτηση ναι. Κριτική για μένα σημαίνει ότι λέω τη γνώμη μου για αυτό που βλέπω και ξέρω. 1-2 posts αφορούσαν τη δουλειά μας, αυτό με τη δυσπλασία και την εγγύηση που δίνουμε στους σκύλους μας και αυτό για τον ελβετικό ποιμενικό που έχουμε στους τύπους τριχώματος της ιστοσελίδας μας.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 03 Οκτ 2012, 10:32

Σε εκθέσεις μορφολογίας μετέχετε?
Ρωτάω γιατί βλέπω στο site σας έναν διαχωρισμό ανάμεσα σε "εκθεσιακές" και "εργασιακές" γραμμές.
Τα εργασιακά δεν μετέχουν σε εκθέσεις και αν όχι για ποιο λόγο?

Άβαταρ μέλους

Topic author
MGP
Old Member
Όνομα: Sofia

Δημοσίευση από MGP » 03 Οκτ 2012, 10:40

Οτι απαιτούνται ελάχιστα το γνωρίζω, γι΄αυτο και εχουμε γεμίσει με σκυλιά με διάφορα προβλήματα.
Οσον αφορά την συμμετοχή στα κυναθλήματα, θεωρώ οτι είναι απαραίτητη οταν μιλάμε για εργασιακά σκυλιά και θέλουμε να πουλήσουμε κι ετσι... ειδάλως στην μισή τιμή σαν pet...

Τωρα το τι θα το κάνει ο αλλος το κουτάβι του είναι άλλη υπόθεση, δεν σημαίνει οτι επειδή οι γονείς εχουν διακρίσεις σε κυναθλήματα θα ακολουθήσει την ιδια πορεία. Οι γονείς ομως οφείλουν να δείξουν τον χαρακτήρα τους μεσα απο αυτες τις συμμετοχές, γιατι αυτο είναι το ζητούμενο κάποιου που θα αγοράσει απο εσένα. Ο χαρακτήρας του σκύλου να είναι αυτος που προβλέπει το πρώτυπο και που μπορεί να φέρει σε πέρας τετοιες μορφες εκπαίδευσης-πρόκλησης.

Αν δεν είναι εκπαίδευση για κυναθλήματα αυτο που είδα στις φωτό, αλλα φύλαξης, να σου πω οτι είσαι πολύ λάθος, γιατι το σκυλί δεν μαθαίνει να ορμάει στο χέρι που εχει το οπλο, αλλα στο γάντι το ιδιο και μαθαίνει και να τις τρώει, οχι όπως θα τις φάει αν ερθει αντιμέτωπο με εναν κακοποιό (αν κάνει και κάτι εκεινη την στιγμή).
Αν το μόνο που εχει κάποιος είναι μια σκύλα δεν μπορεί να γίνει εκτροφέας, οχι τουλάχιστον απο αυτους που συμβάλλουν στο καλό της ράτσας, αλλα μπορεί να γίνει απλά ενας έμπορας. Κουταβοπαραγωγός, δεν είναι μονο αυτος με τις 15 γέννες, είναι κι αυτος που ζευγαρώνει σε κάθε οιστρο την σκύλα του, που δεν φροντίζει για το σωστό μεγάλωμα των κουταβιών στα κρίσιμα στάδια ζωής τους, που δεν ασχολείται με το που θα πάνε τα κουτάβια και πως θα ζουν (πχ τα στελνει οπουδήποτε) κ.τ.λ κ.τ.λ κοινώς που απλά εμπορεύεται...

Όλα αυτα δεν θα επρεπε να θεωρούνται φιλοσοφική συζήτηση, αλλα τα αυτονόητα.
Αν δεν εχεις γνώσεις γυρω απο το σκύλο, βαθύτερες, τοσο για την φυσιολογία του, οσο και για την ψυχολογία και την εκπαίδευση του, τι σε διαχωρίζει με τον οποιοδήποτε που ζευγαρώνει για κέρδος; Και μην μου πεις το εκτροφικό σκυλί, γιατι αυτο μπορεί να το πάρει ο καθένας, ειδικά αν δεν εχει ήδη διακρίσεις που είναι και πιο φθηνό.

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από MikeC » 03 Οκτ 2012, 12:01

MGP έγραψε: Αν το μόνο που εχει κάποιος είναι μια σκύλα δεν μπορεί να γίνει εκτροφέας, οχι τουλάχιστον απο αυτους που συμβάλλουν στο καλό της ράτσας, αλλα μπορεί να γίνει απλά ενας έμπορας...
Γιατί Σοφία το λες αυτό?
Αν η σκυλίτσα πάρει πολύ καλές διακρίσεις και κρίσεις, είναι υγιής και θεωρείς πως μπορεί να προσφέρει στη φυλή, για ποιο λόγο να μην ψάξεις να βρεις το κατάλληλο επιβήτορα με αντίστοιχα προσόντα?
Πως αλλιώς θα κάνεις το ξεκίνημά σου?
Από κάπου δεν πρέπει να ξεκινήσεις αν θες να ασχοληθείς με την εκτροφή? ???

Σε όλα τα άλλα που λες συμφωνώ και επαυξάνω!

Άβαταρ μέλους

Pats
Dog Star ¤
Όνομα: Βασίλης

Δημοσίευση από Pats » 03 Οκτ 2012, 12:07

γιατι δεν ειναι εκτροφη, ειναι ζευγαρωμα που πληρει προυποθεσεις εκτροφης. Εκτροφη σημαινει οτι εχεις γονεις με γενεολογικα δεντρα κ ακομη καλυτερα οχι μια θυληκια για να μπορει να εχει γεννες, κοινωνικοποιηση κλπ... Αλλωστε για σωστη εκτροφη τα εξοδα κ μονο δε βγαινουν να δωσεις το κουταβι 4-5 μηνων απο μια μονο θυληκια. μπορει στην πρωτη γυρα να σου βγουν αλλα στεθερα δε βγαινει.. ουτε καν για να αγορασεις ενα αρσενικο μετα(7.000 περιπου για εκτροφη στα προτυπα..)
[url=http://pitapata.com][img]http://pdgf.pitapata.com/ySq3p2.png[/img][/url]

Άβαταρ μέλους

Topic author
MGP
Old Member
Όνομα: Sofia

Δημοσίευση από MGP » 03 Οκτ 2012, 12:18

δεν πρόλαβα... με πρόλαβε άλλος... mock:
εξαλλου μας είπε οτι οι διακρίσεις κι αυτα που ανέφερες δεν απαιτούνται, δηλαδή δεν εχει συμμετάσχει κάπου, αρα;
Και ποια είμαι εγώ που θα θεωρώ οτι εχει να προσφέρει το σκυλί μου. Κριτής; Γιατρός; Εκπαιδευτής; Γενετιστής; Ποιος μου το εχει πεί και γιατι; Ξέρεις ποσοι το νομίζουν αυτο;

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από MikeC » 03 Οκτ 2012, 12:35

Pats έγραψε:γιατι δεν ειναι εκτροφη, ειναι ζευγαρωμα που πληρει προυποθεσεις εκτροφης. Εκτροφη σημαινει οτι εχεις γονεις με γενεολογικα δεντρα κ ακομη καλυτερα οχι μια θυληκια για να μπορει να εχει γεννες, κοινωνικοποιηση κλπ...
Εννοείται πως μιλάμε για επιβήτορα με πετιγκρί που πληρεί όλες τις προϋποθέσεις (κρίσεις, τίτλους, υγεία κλπ)
Η ερώτησή μου είναι γιατί αναγκαστικά πρέπει να έχεις στην κατοχή σου ΚΑΙ τον αρσενικό ή να έχεις παραπάνω από 1 θυληκιά, όταν είσαι στο ξεκίνημά σου?
Pats έγραψε:Αλλωστε για σωστη εκτροφη τα εξοδα κ μονο δε βγαινουν να δωσεις το κουταβι 4-5 μηνων απο μια μονο θυληκια. μπορει στην πρωτη γυρα να σου βγουν αλλα στεθερα δε βγαινει.. ουτε καν για να αγορασεις ενα αρσενικο μετα(7.000 περιπου για εκτροφη στα προτυπα..)
Δεν αναφέρθηκα στο αν βγαίνεις για να αποκτήσεις τον αρσενικό. Φυσικά και ΔΕΝ βγαίνεις. Δεν αναφέρθηκα ΚΑΝ σε εμπόριο.
Και γιατί η "σωστή εκτροφή" μετράται από το κέρδος και το αν βγαίνεις ή όχι???
Η ουσία είναι το κέρδος ή το καλό της φυλής?
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, η εκτροφή ΔΕΝ είναι επάγγελμα, ένα πανάκριβο χόμπυ είναι.
MGP έγραψε: εξαλλου μας είπε οτι οι διακρίσεις κι αυτα που ανέφερες δεν απαιτούνται, δηλαδή δεν εχει συμμετάσχει κάπου, αρα;
Και ποια είμαι εγώ που θα θεωρώ οτι εχει να προσφέρει το σκυλί μου. Κριτής; Γιατρός; Εκπαιδευτής; Γενετιστής; Ποιος μου το εχει πεί και γιατι; Ξέρεις ποσοι το νομίζουν αυτο;
Δεν αναφέρθηκα στη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά γενικά ρωτάω.

Άβαταρ μέλους

Jamsies
Old Member
Όνομα: Εύη.

Δημοσίευση από Jamsies » 03 Οκτ 2012, 12:41

Εγω δεν καταλαβαινω κατι ομως...μια σκυλα χωρις διακρισεις σε κυναθληματα κ μορφολογιας τι εχει να προσφερει στο πρωτυπο της φυλης; Κ ποιος το εκρινε αυτο;

Edit: κ ναι δεν ειμαι η μονη...τωρα διαβασα το ποστ της Σοφιας

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί Εκτροφής”