Συζήτηση με εκτροφέα

Συζητήσεις γύρω από την εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων.
Άβαταρ μέλους

Jamsies
Old Member
Όνομα: Εύη.
Re: Εκτροφείο Εργασιακού Γερμανικού Ποιμενικού

Δημοσίευση από Jamsies » 01 Οκτ 2012, 22:08

Μα δεν εγινε κατι βρε Μαριε, ευλογες αποριες διατυπωθηκαν απο ορισμενους, κουβεντα κανουμε. Δεν προσπαθει κανεις να σε στησει στον τοιχο, μην το παιρνεις ετσι. :nop: Εισαι ξεκαθαρος, η σελιδα σου δινει λεπτομεριες κ με το παραπανω, σ΄αυτο δεν διαφωνησε κανεις! Απλα ο καθενας μας βλεπει τα πραγματα απο αλλη οπτικη γωνια κ αυτο γενναει αποριες, ισα ισα που θεωρω οτι μια τετοια συζητηση ειναι επικοδομητικη κ για να λυθουν αποριες αλλα κ για εναν ανθρωπο που μελλοντικα θα θελησει να αγορασει ενα σκυλι απο εκτροφεα.

Οσο γι'αυτο που ειπε ο Λακης, ισα ισα που σου ειπε οτι δεν ειναι ολοι ανηθικοι. Δυστυχως ομως το κυκλωμα ειναι περιεργο κ προφανως εσυ το ξερεις καλυτερα απο εμας που ειμαστε στην απ'εξω. Σημασια εχει οτι εφοσον το ξεκινησες με μερακι κ αγαπη να το διατηρησεις ετσι, κ φυσικα το πιο σημαντικο, να πανε ολα καλα με την γεννα.

Άβαταρ μέλους

Βιτάλης
Old Member
Όνομα: Λάκης
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από Βιτάλης » 01 Οκτ 2012, 22:14

Για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων στο μέλλον η συζήτηση αγαπητέ Μάριε.

Άβαταρ μέλους

Γεράσιμος
Webmaster
Όνομα: Μάκης
Has thanked: 91 times
Been thanked: 115 times

Δημοσίευση από Γεράσιμος » 02 Οκτ 2012, 00:21

mariosgsd έγραψε:Ρε παιδιά έγινε θέμα το τίποτα...δε καταλαβαίνω γιατί τόσος ντόρος. Τα πράγματα είναι απλά. Η ιστοσελίδα είναι εκεί, οι σκύλοι εκεί, τα pedigree εκεί, το ονοματεπώνυμο μου φάτσα κάρτα, τι άλλο δλδ , πόσο πιο ξεκάθαρα? Περίμενα άλλα πράγματα όταν σκέφτηκα να κάνω post στο forum σας. Δε περίμενα τέτοιο αρνητισμό.Τώρα περί ηθικής... φίλε Βιτάλη τι εννοείς ? Εννοείς ότι όλοι οι εκτροφείς είναι ανήθικοι? Πως μπορεί να γίνει ανήθικη εκτροφή? Όλα αυτά όμως είναι εντελώς εκτός θέματος και ξέρεις τι δεν έχω καταλάβει φίλε μου...τι πυροδότησε όλο αυτό? Εγώ έκανα ένα post με βάση τους κανονισμούς που έχετε και αυτό ήταν όλο.
Θα βοηθήσω όσο μπορώ φίλε Μάριε για να μη μας παρεξηγήσεις...
Το να είναι εκεί όπως είπες «... τα pedigree εκεί, το ονοματεπώνυμο μου φάτσα κάρτα, τι άλλο δλδ... ...» δεν σημαίνει τίποτα, υπάρχει η ειδοποιός διαφορά διότι δεν διαφήμισες το χώρο σου κάπου αόριστα, στο χώρο μας υπάρχουν γνώστες του θέματος που έχουν ξεχωρίσει το νόμιμο από το ηθικό. Οι ερωτήσεις που δέχεσαι είναι κι αυτές βάση των κανονισμών , τώρα αν νιώθεις «στριμωγμένος» μην απαντάς, δεν θα θέλαμε να έρθεις σε αυτή τη θέση, όπως είπες και συ έκανες ένα post και αυτό ήταν όλο...

Διάβασα στο site σου για την προσπάθεια σου, συνέχισε την λαμβάνοντας υπόψη ότι θα συναντήσεις αντιρρήσεις για το ηθικό της υπόθεσης ειδικά όταν συνομιλείς με κατατοπισμένα, μορφωμένα και «ψαγμένα» άτομα όπως τα μέλη του χώρου μας.

Καλή συνέχεια

ΥΓ:
Αλήθεια λέγοντας, «Περίμενα άλλα πράγματα όταν σκέφτηκα να κάνω post στο forum σας.». είμαι περίεργος αλήθεια να μάθω, τι περίμενες;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

mariosgsd
Beagle
Όνομα: Marios

Δημοσίευση από mariosgsd » 02 Οκτ 2012, 01:52

Γεράσιμος έγραψε:
mariosgsd έγραψε:Ρε παιδιά έγινε θέμα το τίποτα...δε καταλαβαίνω γιατί τόσος ντόρος. Τα πράγματα είναι απλά. Η ιστοσελίδα είναι εκεί, οι σκύλοι εκεί, τα pedigree εκεί, το ονοματεπώνυμο μου φάτσα κάρτα, τι άλλο δλδ , πόσο πιο ξεκάθαρα? Περίμενα άλλα πράγματα όταν σκέφτηκα να κάνω post στο forum σας. Δε περίμενα τέτοιο αρνητισμό.Τώρα περί ηθικής... φίλε Βιτάλη τι εννοείς ? Εννοείς ότι όλοι οι εκτροφείς είναι ανήθικοι? Πως μπορεί να γίνει ανήθικη εκτροφή? Όλα αυτά όμως είναι εντελώς εκτός θέματος και ξέρεις τι δεν έχω καταλάβει φίλε μου...τι πυροδότησε όλο αυτό? Εγώ έκανα ένα post με βάση τους κανονισμούς που έχετε και αυτό ήταν όλο.
Θα βοηθήσω όσο μπορώ φίλε Μάριε για να μη μας παρεξηγήσεις...
Το να είναι εκεί όπως είπες «... τα pedigree εκεί, το ονοματεπώνυμο μου φάτσα κάρτα, τι άλλο δλδ... ...» δεν σημαίνει τίποτα, υπάρχει η ειδοποιός διαφορά διότι δεν διαφήμισες το χώρο σου κάπου αόριστα, στο χώρο μας υπάρχουν γνώστες του θέματος που έχουν ξεχωρίσει το νόμιμο από το ηθικό. Οι ερωτήσεις που δέχεσαι είναι κι αυτές βάση των κανονισμών , τώρα αν νιώθεις «στριμωγμένος» μην απαντάς, δεν θα θέλαμε να έρθεις σε αυτή τη θέση, όπως είπες και συ έκανες ένα post και αυτό ήταν όλο...

Διάβασα στο site σου για την προσπάθεια σου, συνέχισε την λαμβάνοντας υπόψη ότι θα συναντήσεις αντιρρήσεις για το ηθικό της υπόθεσης ειδικά όταν συνομιλείς με κατατοπισμένα, μορφωμένα και «ψαγμένα» άτομα όπως τα μέλη του χώρου μας.

Καλή συνέχεια

ΥΓ:
Αλήθεια λέγοντας, «Περίμενα άλλα πράγματα όταν σκέφτηκα να κάνω post στο forum σας.». είμαι περίεργος αλήθεια να μάθω, τι περίμενες;
Φίλε Γεράσιμε, το να είναι εκεί όλες αυτές οι πληροφορίες σημαίνει πάρα πολλά. Όποιος θέλει σκύλο αυτού του τύπου που εκτρέφουμε, βλέπει την ιστοσελίδα, έρχεται σε επικοινωνία, μας επισκέπτεται, μας κρίνει και άμα θέλει-θέλουμε συνεργαζόμαστε. Τόσο απλά.
Τώρα εκεί που λες αντιρρήσεις για το ηθικό της υπόθεσης ακόμα δεν έχω καταλάβει για το τι πράγμα μιλάτε.
Επίσης πριν κάνω τη δημοσίευση εδώ διαβασα οτι ελεγε : ''ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ στην Ελλάδα & Κύπρο και από κάτω : Αν είσαι εκτροφέας εγγεγραμμένος στον ΚΟΕ μπορείς να δηλώσεις εδώ το εκτροφείο σου, καθώς και για ποιον λόγο πρέπει να σε προτιμήσουμε.''
Δε περίμενα ότι θα συμμετάσχω σε γενική συζήτηση περί του τι γίνεται στο κόσμο.
Περίμενα απαντήσεις όπως ακριβώς θα απαντούσα εγώ σε κάποιον που ξεκινάει κάτι και βλέπω ότι έχει επενδύσει πολλά σε αυτό.Δηλαδή ''καλή επιτυχία στη προσπάθειά σας'' , ''με το καλό να πάει η γέννα'' και γενικά ερωτήσεις πάνω στο αντικείμενο της δουλειας. Κάτι τέτοιο.Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 02 Οκτ 2012, 11:41

Θεωρώ πως κακώς βάζουμε όλους τους εκτροφείς στην ίδια μοίρα επειδή έχουμε ακούσει τα κακώς κείμενα που συμβαίνουν.
Καλό είναι να είμαστε υποψιασμένοι, αλλά μην το παρακάνουμε κιόλας τσουβαλιάζοντας τους πάντες.
Εχω μάλιστα την εντύπωση πως έχουμε αναλωθεί υπερβολικά στην προβολή των κουταβοπαραγωγών και των τακτικών τους και δεν έχουμε κάτσει να εξηγήσουμε τι είναι και τι σημαίνει πραγματική εκτροφή καθαρόαιμων σκύλων, τι εξυπηρετεί, τι χρειάζεται για να γίνει, τι είναι οι εκθέσεις, τι σημαίνει κρίση και τι κάνει στην τελική αυτός ο περιβόητος "εκτροφέας"....

Στην προκειμένη λοιπόν περίπτωση του Μάριου και του αδελφού του βλέπω 2 ανθρώπους που κάνουν τα πρώτα τους βήματα στην εκτροφή ΓΠ. Ξεκινήσανε αργά, σταθερά και στοχευμένα με 1 υπέροχη σκυλίτσα που την ζευγάρωσαν με έναν επιβήτορα άλλου εκτροφείου. Ε και????? ???
Επειδή δλδ ξεκινάς να πραγματοποιείς το όνειρό σου, πρέπει να αποκτήσεις 5 θηλυκές και 2 αρσενικούς με τη πρώτη?
Ή το οτι έχει 1 θηλυκια σημαίνει πως το επόμενο ζευγάρωμα θα γίνει με τα κουτάβια της ???
Συγχωρέστε με, αλλά δεν πάει έτσι.

Γεράσιμος έγραψε:Διάβασα στο site σου για την προσπάθεια σου, συνέχισε την λαμβάνοντας υπόψη ότι θα συναντήσεις αντιρρήσεις για το ηθικό της υπόθεσης ειδικά όταν συνομιλείς με κατατοπισμένα, μορφωμένα και «ψαγμένα» άτομα όπως τα μέλη του χώρου μας.
Δεν καταλαβαίνω Γεράσιμε τι εννοείς? Ποιες αντιρρήσεις και για ποια ηθική μιλάς? Που είναι το μεμπτό στην όλη υπόθεση που θα έχουν αντίρρηση οι "ψαγμένοι"?

Άβαταρ μέλους

Jamsies
Old Member
Όνομα: Εύη.

Δημοσίευση από Jamsies » 02 Οκτ 2012, 11:51

Δεν μπορω να μιλησω εκ μερους του Μακη αλλα εχω την εντυπωση οτι γινεται θεμα απο το πουθενα κ καποιοι μπαινουν στην θεση του "θυματος" χωρις λογο αυτη την στιγμη.

Το ειπα κ το ξαναλεω, δεν μπορει κανεις να ξερει (εφοσον δεν ειμαστε εκτροφεις) αν το λογικο ειναι μια σκυλιτσα η 10....γι'αυτο κ ρωτησαν καποιοι για να μαθουν. Πως αυτοματως αυτο θεωρηθηκε κακο κ ο Μαριος "εβγαλε αμυνες" δεν το καταλαβαινω....εγω οταν καποιος εχει αποριες πανω στην δουλεια μου καθομαι κ εξηγω, δεν λεω απλα ενα "δεν με αφορα γιατι με ρωτησατε κατι που δεν περιμενα να με ρωτησετε".

Καλη επιτυχια στην προσπαθεια σας, κ οπως ειπα, να πανε ολα καλα με την γεννα.

Άβαταρ μέλους

Topic author
MGP
Old Member
Όνομα: Sofia

Δημοσίευση από MGP » 02 Οκτ 2012, 12:17

MikeC έγραψε:Επειδή δλδ ξεκινάς να πραγματοποιείς το όνειρό σου, πρέπει να αποκτήσεις 5 θηλυκές και 2 αρσενικούς με τη πρώτη?
Το είδες πουθενά γραμμένο αυτο;

Μου φαίνεται οτι μιλάω αλλη γλώσσα τελικά, δεν βλέπω να γίνομαι κατανοητή.

Ας ανοιχτεί λοιπον ενα ποστ απο τους ψαγμένους κι οχι απο τους ''ψαγμένους'' να συζητήσουμε εκει, να μην χαλάμε και το ποστ και να μην γινεται και προσωπικό. Επίσης θέματα και αναφορές με το τι σημαίνει σωστός εκτροφέας και τι σημαίνει πραγματική εκτροφή υπάρχουν.

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 02 Οκτ 2012, 12:46

MGP έγραψε:
MikeC έγραψε:Επειδή δλδ ξεκινάς να πραγματοποιείς το όνειρό σου, πρέπει να αποκτήσεις 5 θηλυκές και 2 αρσενικούς με τη πρώτη?
Το είδες πουθενά γραμμένο αυτο;

Μου φαίνεται οτι μιλάω αλλη γλώσσα τελικά, δεν βλέπω να γίνομαι κατανοητή.
Μη βαράς ντε wink:
Συζήτηση θέλω να κάνουμε :002
Και βέβαια ΔΕΝ το είπες. Μια υπερβολή χρησιμοποίησα για να δώσω έμφαση σε αυτό :
MGP έγραψε: Εμένα αυτο που με ενοχλεί είναι οτι βλέπω ενα καλό μάρκετινγκ, πολύ ωραίο σάιτ, αλλα δεν βλέπω το εκτροφείο... βλέπω ενα θηλυκό μονο. Μπορεί να είναι πολύ όμορφο και πολύ καλό αλλα είναι αρκετό;
Πράγμα που όπως εγώ το αντιλαμβάνομαι σημαίνει πως περίμενες περισσότερες θηλυκές?? ???
Εκεί εστίασα και ειλικρινά δεν έχω κατανοήσει τι είναι αυτό που περίμενες από ένα νέο εκτροφείο και τι ήταν αυτό που σε χάλασε.
Δλδ όταν λες "δεν βλέπω το εκτροφείο" αναφέρεσαι σε εγκαταστάσεις?
Σε αριθμό σκυλιών?
Σε κουτάβια να παίζουνε?
Αυτό προσπαθώ να ξεδιαλύνω.

Φιλικά και με διάθεση για συζήτηση.

Άβαταρ μέλους

Topic author
MGP
Old Member
Όνομα: Sofia

Δημοσίευση από MGP » 02 Οκτ 2012, 13:27

Δεν βαράω καλε mock:
Αυτο που περιγράφεις, για τα κουτάβια, δεν θα ηταν ξεκίνημα μάλλον...
Ξέρω οτι εκτροφείο μπορεί να είναι και το γκαράζ ενος σπιτιού, γιατι αυτο επιτρέπεται, ξέρω οτι οι περισσότεροι παίρνουν ενα εκτροφικό θηλυκό, γενικώς, οχι απαραίτητα για αρχή, γιατι μονο αυτο χρειάζεται. Το θέμα είναι ετσι πρεπει να είναι;
Οταν μιλάμε για εργασιακά σκυλιά και βλέπω και φάτσα κάρτα τα γάντια, τα μαστίγια κ.τ.λ. περιμένω να δω και εκταταστάσεις, διακρίσεις σε διαγωνισμούς και μια ιδιότητα αυτού που ξεκινά την εκτροφή. Γιατι αυτη η εντύπωση σχηματίζεται με ολα αυτα τα εικονικά ερεθίσματα. Κι εγω ειχα χρόνια σκυλιά, τα αγαπάω πολύ, μπορώ να πάρω ενα εκτροφικό να γίνω εκτροφέας; θα ηταν σωστό; ετσι θα βελτιώσω την ράτσα; ετσι θα βγάλω σωστά σκυλιά; και δεν εννοώ μονο σωματικά, εννοώ και στην συμπεριφορά.
Νιώθω προσωπικά την ανάγκη να δω την διαφορά, απο το να ακούω συνέχεια για κουταβοπαραγωγούς, γιατι εκει είναι το κέρδος και αυτο επιλέγουν οι περισσότεροι. Γι΄αυτο και ρώτησα κάποια πράγματα, οπως για το πλάνο μετα το ζευγάρωμα και διατύπωσα κάποια άλλα.
Και κακά τα ψέματα, οτι αγαπάς δεν μπορείς να το εμπορευτείς. Τουλάχιστον οχι σε σημείο ωστε να γίνει επάγγελμα, δηλαδή να ζεις απο αυτο.

Άβαταρ μέλους

Βιτάλης
Old Member
Όνομα: Λάκης
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από Βιτάλης » 02 Οκτ 2012, 14:04

Mάριε περισσότερο συμβουλευτικό χαρακτήρα είχε η παρατήρηση μου. Αυτά που γράφω μπορεί να μην αφορούν κι εσένα, άλλωστε δεν σε γνωρίζω προσωπικά.
Και για όσους δεν γνωρίζουν τι σημαίνει "ηθική εκτροφή", μόλις βρω χρόνο θα ανοίξω ένα θέμα όπου θα κρίνεται εσείς το ηθικό κομμάτι της υπόθεσης.
Μην αγχώνεστε και μην περεξηγήστε γιατί τα ίδια συμβαίνουν παντού, όχι μόνο στο σκύλο. Από την εκτροφή της κότας μέχρι του αλόγου γίνονται ακριβώς τα ίδια πράγματα, φιάχνουμε κανονισμούς για τους άλλους όχι για εμάς που είμαστε στην "κλίκα".
Αυτά προς το παρών. sm:)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Περί Εκτροφής”