σκυλιά και εγκυμοσύνη

Συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα συμβίωσης σκύλου και μωρών,
τι πρέπει να γνωρίζουν οι μέλλουσες μητέρες.
Άβαταρ μέλους

platongr
Puppy

Re: ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΔΙΑ

Δημοσίευση από platongr » 09 Νοέμ 2009, 13:42

Θεωρώ ότι αυτό με το τοξόπλασμα είναι λίγο μύθος.
Το τοξόπλασμα μεταφέρετε από την μάνα γάτα, στα γατάκια μέχρι 2 μηνών. Τα κακά από το γατάκι θα έρθουν σε επαφή με τα χέρια μας ή με κάποιο χορτάρι (π.χ. μαρούλι) και από εκεί θα κολλήσει και η έγκυος.
Όλα αυτά για μία γάτα/γατάκι που δεν έχει κάνει αποπαρασίτωση.

Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι η έγκυος γυναίκα, πιο εύκολα θα κολλήσει από μία άπλυτη σαλάτα παρά από την κατοικίδια γάτα της.

Άβαταρ μέλους

photini1986
Bullmastiff

Δημοσίευση από photini1986 » 09 Νοέμ 2009, 13:51

avvavo έγραψε: Συγνωμη για τις... φωνες, αλλα ειναι ενα θεμα που το ειχα ψαξει πολύ, ειχα ρωτησει και γιατρους, και καπου μ εκνευριζει ο.... τοξοπλασμοπανικος που επικρατει wink: (bs) (bs) (bs)
Nαι,δεν διαφωνω...Ισως ο γιατρος της να ηταν καπως υπερβολικος γιατι μιλαμε για τριδυμη εγκυμοσυνη (bs) κατοπιν εξωσωματικης γονιμοποιησης,και μια δεκαετια πριν,οποτε και να ηθελε να αποκλεισει ολα τα πιθανα ενδεχομενα κατι να παει στραβα...

~wv ~wv ~wv ~wv ~wv ~wv ~wv
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

avvavo
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από avvavo » 09 Νοέμ 2009, 13:56

Συμφωνω απολυτα platongr (bs)
Τοξοπλασμα ειναι πιο πιθανων να κολλησει καποιος απο αλλες πηγες, παρα απο γατα.
Απλυτα λαχανικά, χορτα, χωμα, ακομα κι απο γλάστρες. Οι καημενες οι γατουλες δεν ειναι οι μονες υπευθυνες anw: Πιο πολυ αποδιοπομπαιοι τραγοι ειναι!
Πάντως μια γατα οικοσιτη που αποπαρασιτωνεται και δεν τρεφεται με ωμες τροφες, ειναι μαλλον απιθανο να ειναι φορεας.
"Μέχρι να αγαπήσει ενα ζώο, ενα κομμάτι της ψυχής ενός ανθρώπου παραμένει κοιμισμένο" Ανατόλ Φράνς
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 19 times
Been thanked: 38 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 09 Νοέμ 2009, 14:50

Συμφωνώ με όλους τους παραπάνω.
Δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς από ένα σκυλάκι το οποίο είναι σωστά αποπαρασιτισμένο και εμβολιασμένο.
Αλλά και όσον αφορά το τοξόπλασμα, τότε κίνδυνος υπάρχει, αν δεν έχει έρθει σε επαφή με το παράσιτο, και αυτό γίνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αν για παράδειγμα πάρεις γάτα που το φέρει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.
Είναι πραγματικά πιο επικίνδυνο να το πάρουμε από "ωμά" ατελώς πλυμένα λαχανικά.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

matinaki
Akita

Δημοσίευση από matinaki » 09 Νοέμ 2009, 15:21

Δηλαδη με λιγα λογια δεν υπαρχει κινδυνος εαν το ζωο ειναι εμβολιασμενο,αποπαρασιτομενο και καθαρο.Οσο αναφορα ομως τους πρωτους μηνες του μωρου,υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξουμε ιδιαιτερα,εκτος απο τα βασικα θεματα υγιεινης (πλυσημο χεριων κ.τ.λ)?Λογικα ας πουμε,πρεπει το ζωο να μην εχει προσβαση,στους χωρους που ειναι το νεογεννητο ή και το αντιθετο?

Άβαταρ μέλους

avvavo
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από avvavo » 09 Νοέμ 2009, 15:31

Χμ...... Δεν νομιζω....
Οι βασικοι κανονες υγιεινης ν ακολουθουνται, ε, δεν ειναι αναγκη να πιανει το σκυλακι την πιπιλα του μωρου και μετα να του την δινουμε!
Λίγη προσοχή στις τριχες υποθετω καλό θα ηταν. Τα δικα μου πάντως μια χαρα μεγαλώσανε!
Ασε που πριν λίγους μηνες, ειχα διαβασει (δυστιχως δεν θυμαμαι που...) οτι παιδια που μεγαλώνουν σε οικογενειες με ζωα και/ή πολλά παιδια, εχουν πιο ενισχυμενο ανοσοποιητικο, και παρουσιαζουν σε μικροτερο ποσοστο αλλεργίες και ασθμα. Ακομα και σε περιπτωσεις που παρουσιασουν, τα συμπτοματα τους ειναι πολυ πιο ηπια. Και βεβαια δεν συζητω καν την σχεση παιδιου-σκυλιου που ειναι και πολύ τριφερη και δινει και μαθηματα ζωης στο παιδι (bs)

Φυσικά καλο θα ηταν να προσεχεις ενα.... ενθουσιωδες σκυλί, ιδιως αν ειναι και μεγαλόσωμο! Εγω μια μερα ειχα βρει τον σκυλο, (ενα ημιαιμο 1002 ρατσων μεγαλοσωμο θα ελεγα, ηρεμο σαν προβατο και τρυφερο σαν παιδι ) ΜΕΣΑ στο παρκο της 4ων μηνων κορης μου! Βεβαια το παιδι το καταχαρηκε κι ειχε πεθανει στα γελια, αλλα μονο του σκευτομαι τι θα μπορουσε να ειχε συμβει αν, κατα λάθος, ο Μικρουλης (το ονομα του θεριου....) προσγιωνοταν πανω στο μωρο....
"Μέχρι να αγαπήσει ενα ζώο, ενα κομμάτι της ψυχής ενός ανθρώπου παραμένει κοιμισμένο" Ανατόλ Φράνς
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

matinaki
Akita

Δημοσίευση από matinaki » 09 Νοέμ 2009, 16:00

Σκεφτομαι να παρω ενα παρκο για σκυλους δεν ξερω αν το γνωριζετε,το οποιο πιστευω πως θα με βοηθουσε σε πολλους τομεις.
Εσεις τι λετε?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος matinaki την 10 Νοέμ 2009, 00:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 19 times
Been thanked: 38 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 09 Νοέμ 2009, 21:06

Το πάρκο χρησιμοποιείται κυρίως για κουταβάκια.
Δεν ξέρω πόσο θα μπορείς να κρατήσεις ενήλικο σκύλο εκεί μέσα...

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

matinaki
Akita

Δημοσίευση από matinaki » 09 Νοέμ 2009, 21:26

Τα σκυλια που εχω ειναι μικροσωμα.Το ενα ειναι τσιουαουα ποκετ και το αλλο ιμαιμο κανις τεριε.Το κανις βεβαια δεν μπορω να πω οτι ειναι και πολυ μικρο..!Ειναι γυρω στα 6 κιλα.Το κανις του εχω κανει εναν χωρο στη βεραντα μου και το βαζω συνγκεκρημενες ωρες της ημερας μεσα.Οποτε περισσοτερο το χρειαζομαι για το τσιουαουα.

Άβαταρ μέλους

margue
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από margue » 10 Νοέμ 2009, 02:39

avvavo έγραψε:Χμ...... Δεν νομιζω....
Οι βασικοι κανονες υγιεινης ν ακολουθουνται, ε, δεν ειναι αναγκη να πιανει το σκυλακι την πιπιλα του μωρου και μετα να του την δινουμε!
Λίγη προσοχή στις τριχες υποθετω καλό θα ηταν. Τα δικα μου πάντως μια χαρα μεγαλώσανε!
Ασε που πριν λίγους μηνες, ειχα διαβασει (δυστιχως δεν θυμαμαι που...) οτι παιδια που μεγαλώνουν σε οικογενειες με ζωα και/ή πολλά παιδια, εχουν πιο ενισχυμενο ανοσοποιητικο, και παρουσιαζουν σε μικροτερο ποσοστο αλλεργίες και ασθμα. Ακομα και σε περιπτωσεις που παρουσιασουν, τα συμπτοματα τους ειναι πολυ πιο ηπια. Και βεβαια δεν συζητω καν την σχεση παιδιου-σκυλιου που ειναι και πολύ τριφερη και δινει και μαθηματα ζωης στο παιδι (bs)
Ακριβως αυτα!!!! :clap Η θεια μου εχει ενα πανεμορφο μεγαλοσωμο κοκερακι χρονια τωρα και πριν 1μιση χρονο γεννησε(η θεια μου) 2 υγειεστατα μωρουλια κοριτσακια τα οποια μεγαλωσαν μαζι με το σκυλακι κι εχουν γινει αχωριστη παρεα!Και στην εγκυμοσυνη της και απο τη γεννηση των μικρων κι επειτα,δεν υπηρξε ποτε κανενα απολυτως προβλημα!
(bs)

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΣ”