σκυλιά και εγκυμοσύνη

Συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα συμβίωσης σκύλου και μωρών,
τι πρέπει να γνωρίζουν οι μέλλουσες μητέρες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
mariakal
Puppy

σκυλιά και εγκυμοσύνη

Δημοσίευση από mariakal » 09 Ιουν 2009, 21:12

Εχω ένα κουτάβι 7 μηνών πλήρως εμβολιασμένο και αποπαρασιτωμένο. Παράλληλα προσπαθώ να μείνω έγκυος και παρόλο που η κτηνίατρος με καθησύχασε ανησυχώ λίγο που το έχω στο σπίτι. Υπάρχει κάποια που είχε εμπειρία εγκυμοσύνης με κατοικίδιο; Χρειάζεται να προσέξω κάτι; Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους

NOULA2
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Re: σκυλιά και εγκυμοσύνη

Δημοσίευση από NOULA2 » 09 Ιουν 2009, 21:17

Σου ευχομαι με το καλο δε νομιζω να υπαρχει κανενα προβλημα εμενα η ξαδελφη μου εχει σκυλακι και εχει κανει δυο παιδακια δε ειχε κανενα μα κανενα προβλημα εξαλου απο το σκυλι δε υπαρχει αρρωστια που κολλανε η ανθρωποι απο τη ξερω θα σου απαντησει και ο Ηλιας
FRINTA REX

Άβαταρ μέλους

ria_xristos
Old Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ria_xristos » 09 Ιουν 2009, 21:19

Καμια σχεση απολυτος...........
κι εγω προσπαθω για μητροτητα αλλα ο γιατρος μου ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ τιποτε αρνητικο για το σκυλακι μου,το αντιθετο μαλιστα μιας και ειναι θαυμασιο να εχεις ηδη ενα πλασμα κοντα σου που να το φροντιζεις και να αποφορτιζεσαι.......
κοιτα κι εδω... :arrow: viewtopic.php?f=28&t=10726&start=0
ρια :razz: :razz: :razz: :razz:
Όποιος δεν ξέρει τι γεύση έχει το σαπούνι, προφανώς δεν δοκίμασε ποτέ να λούσει ένα σκύλο.

Άβαταρ μέλους

elmanari
Dog Star ¤¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elmanari » 09 Ιουν 2009, 21:25

Dogs are the leaders of the planet. If you see two life forms, one of them's making a poop, the other one's carrying it for him, who would you assume is in charge?

Ενημερώσου προτού πράξεις ...

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 19 times
Been thanked: 38 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 10 Ιουν 2009, 13:21

Διάβασε αν θέλεις αυτά που έχουν γραφτεί και αν έχεις κάποια απορία το συζητάμε.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

marakious
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από marakious » 10 Ιουν 2009, 20:49

ria_xristos έγραψε:Καμια σχεση απολυτος...........
κι εγω προσπαθω για μητροτητα αλλα ο γιατρος μου ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ τιποτε αρνητικο για το σκυλακι μου,το αντιθετο μαλιστα μιας και ειναι θαυμασιο να εχεις ηδη ενα πλασμα κοντα σου που να το φροντιζεις και να αποφορτιζεσαι.......
κοιτα κι εδω... :arrow: viewtopic.php? ... 26&start=0
ρια :razz: :razz: :razz: :razz:
~wv ~wv ~wv ~wv ~wv
Εικόνα ΜΑΡΙΑΕικόνα

Άβαταρ μέλους

matinaki
Akita

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΔΙΑ

Δημοσίευση από matinaki » 09 Νοέμ 2009, 12:58

~wv Καλησπερα σε ολους!!!Θα ηθελα να κανω μια σημαντικη ερωτηση στον Ηλια,που πιστευω απασχολει ή θα μας απασχολησει ολους μας καποια στιγμη.Το ερωτημα μου λοιπον ειναι,κατα ποσο ειναι εφικτο να συνεχισουμε να εχουμε το κατοικιδιο μας μεσα στο σπιτι,αφου μαθουμε οτι ειμαστε εγκυες,καθως και με τον ερχομο του μωρου μας τους πρωτους μηνες,τους οποιους ειναι πολυ ευαλωτο.Θα ηθελα πολυ,εκτος απο το Ηλια που ειναι αρμοδιος του θεματος,να θιξουμε ολοι το θεμα αυτο που πιστευω ειναι πολυ σημαντικο.Θα ηταν πολυ καλο να μας μιλησουν ατομα τα οποια εχουν περασει τη συνγκεκρημενη εμπειρια.Να μας πουν πως την αντιμετωπισαν.Ας κανουμε οσο μπορουμε μεγαλυτερη,την αναλυση του συνγκεκρημενου θεματος.Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους

avvavo
Dog Star ¤¤¤

Re: ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΚΑΤΟΙΔΙΑ

Δημοσίευση από avvavo » 09 Νοέμ 2009, 13:04

Κατα την διαρκεια της εγγυμοσύνης δεν υπάρχει κανενα προβλημα επαφης με ζωα, ιδιως με ζωα που ζουν μεσα στο σπίτι μας και ειναι φροντισμενα και εμβολιασμενα.
Καλό βεβαια θα ειναι σε περιπτωση που υπάρχει γατα, να γινει μια εξεταση για τοξοπλασμα. Αν η γυναικα εχει αντισωματα δεν υπάρχει κανενας απολύτως κυνδινος. Αν δεν εχει.... εκει δεν ξερω να σου απαντησω! Ο Ηλίας ειναι πιο υπεύθυνος.
Εγω προσωπικα εχω 4 παιδια, και στις 4 εγγυμοσυνες μου ειχα επαφη με δεσποζόμενα αλλα και αδεσποτα ζωα, και γατες και σκυλους, και ποτέ δεν ειχα κανεναν απολύτως προβλημα.
Ουτε η συμβιωση με τα μωρα ενεχει κυνδινους.

Δεν μιλώ σαν ειδική, απλα απο προσωπικη εμπειρια.
"Μέχρι να αγαπήσει ενα ζώο, ενα κομμάτι της ψυχής ενός ανθρώπου παραμένει κοιμισμένο" Ανατόλ Φράνς
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

photini1986
Bullmastiff

Δημοσίευση από photini1986 » 09 Νοέμ 2009, 13:21

Θα συμφωνησω με την avvavo...Οταν εμεινε εγκυος η θεια μου ο γυναικολογος την ειχε συμβουλευσει η γατα που ειχαμε να μεινει προσωρινα,μεχρι να γεννησει,αλλου ενω με τα σκυλακια δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Για τη γατα οπως σωστα ειπε η avvavo,λογω του τοξοπλασματος!!Οποτε αν εισαι εγκυος και εχεις σκυλακι,δεν χρειαζεται να κανεις καποια αλλαγη,ειναι ολα οκ!!!!!!

~wv ~wv ~wv ~wv ~wv ~wv
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

avvavo
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από avvavo » 09 Νοέμ 2009, 13:29

Επαναλαμβανω οτι ΕΑΝ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ (αν δλδ εχει κολλησει τοξοπλασμα σε καποια αλλη στιγμη) ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΥΝΔΙΝΟΣ (bs)
Συγνωμη για τις... φωνες, αλλα ειναι ενα θεμα που το ειχα ψαξει πολύ, ειχα ρωτησει και γιατρους, και καπου μ εκνευριζει ο.... τοξοπλασμοπανικος που επικρατει wink: (bs) (bs) (bs)
"Μέχρι να αγαπήσει ενα ζώο, ενα κομμάτι της ψυχής ενός ανθρώπου παραμένει κοιμισμένο" Ανατόλ Φράνς
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΣ”