Γεννάμεεε!!!

Πως θα αντιμετωπίσουμε μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias_korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840
Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
mopsaki
Puppy

Γεννάμεεε!!!

Δημοσίευση από mopsaki » 02 Νοέμ 2010, 18:19

Η σκύλα μου είναι στην 56η μέρα της εγκυμοσύνης της και από μέρα σε μέρα την περιμένω!
Της έχω ετοιμάσει μία ζεστή γωνίτσα και τη βλέπω που έχει λουφάξει και δεν πολυκινείται. Σήμερα από το πρωί η αναπνοή της έχει γίνει πιο γρήγορη, περίπου 50 στο λεπτό. Αν πιέσω τις θηλές της, βγάζουν γαλατάκι. Όταν πάω να την μετακινήσω βογγάει, αλλά χωρίς να φαίνεται να πονάει, απλά να ζορίζεται.

Υπάρχει πιθανότητα να γεννηθούν τα κουτάβια πρόωρα; Αν ναι; Υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να μην επιβιώσουν;

Πώς θα καταλάβω ότι ήρθε η ώρα;
Και όταν έρθει; Τι να κάνω πρώτα;
Να φωνάξω κάποιον φίλο να με βοηθήσει, ή καλύτερα να είμαστε μόνες μας, με ησυχία για να μην αγχωθεί η σκυλίτσα;

Έχω ενημερωθεί από τον γιατρό, απλά θέλω να μάθω και άλλα και από τις εμπειρίες σας! Ότι παραπάνω πιστεύετε ότι καλό είναι να γνωρίζω, είναι ευπρόσδεκτο! :help
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Ringooo!!!
Saint Bernard

Re: Γεννάμεεε!!!

Δημοσίευση από Ringooo!!! » 02 Νοέμ 2010, 21:07

Άντε ας τα ξαναπούμε.
Είσαι εκτροφέας;;Με τόσες απορίες σίγουρα όχι!Το ξέρεις ότι έτσι θέτεις σε κίνδυνο το σκυλί σου;
Έχεις κάνει στο σκυλι σου τις κατάλληλες εξετάσεις για κληρονομικές παθήσεις της φυλής;;
έχει πάει το σκυλί σου έκθεση και έχει κριθεί κατάλληλο αναπαραγωγής;;

Άβαταρ μέλους

ΓιώργοςΜπ
Saint Bernard
Όνομα: Γιώργος

Δημοσίευση από ΓιώργοςΜπ » 02 Νοέμ 2010, 22:21

Επίσης...

Τα κουταβάκια έχεις βρει τι θα τα κάνεις??

Άβαταρ μέλους

mariag
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Maria

Δημοσίευση από mariag » 02 Νοέμ 2010, 22:49

Επειδή είναι λίγο αργά να κάνουμε κήρυγμα, βρες κάποιες πληροφορίες σε αυτό το λινκ: http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=125&t=26931&hilit=

Καλό είναι να ειδοποιήσεις τον κτηνίατρό σου για την περίπτωση (λέμε τώρα) που χρειαστεί να βοηθήσει την κατάσταση. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Λευτεριά στα φυλακισμένα μπαλκονόσκυλα!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Vickyplt
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Vickyplt » 03 Νοέμ 2010, 02:11

Το ειδα το ποστ και πριν και επειδη μου εβγαιναν εντονα αυτα που ειπαν οι Ringooo!!! και ΓιώργοςΜπ δεν μιλησα.
Αυτος ειναι ο λογος λοιπον που αφηνουμε αυτην την δουλεια σε αυτους που ξερουν γιατι ετσι βαζουμε σε κινδυνο ακομα και την ζωη της σκυλιτσας μας!
Ευχομαι να πανε ολα καλα και να μην θελησεις ποτε ξανα να την ζευγαρωσεις για πολλους και διαφορους λογους που τους εχουμε αναλυσει 1500 φορες.
Καλή τύχη! anw:
racism = sexism = speciesism

Άβαταρ μέλους

nemesis87
Bullmastiff

Δημοσίευση από nemesis87 » 03 Νοέμ 2010, 02:48

ειμαστε σε ενα φορουμ και προφανως ολοι εχουμε-η θα αποκτησουμε-η λατρευουμε τα σκυλια.ολοι εμεις λοιπον που εχουμε ακουσει διαφορα,εχουμε ερθει αντιμετωποι με τα πιο φρικιαστικα θεαματα αντι να βοηθησουμε λεκτικα εστω καποιον ο οποιος ειναι σε μια συγκεκριμενη κατασταση γινομαστε κριτες του.γιατι;ναι οκ εχουμε μια αποψη πανω στο συγκεκριμενο θεμα,θελουμε ολοι να αποφευχθει το φαινομενο εγκαταλειψης σκυλων απο ανεπιθυμητες γεννες.αλλα κανενας σας δεν απαντησε στην ερωτηση.δηλαδη εχει την αγωνια για την εγκυμοσυνη και την γεννα,κατι τοσο ομορφο,και το μονο που κανατε ηταν να μαυρισετε την στιγμη με εξτρα σκεψεις ετεροχρονισμενες.

παρ'ολα αυτα ελπιζω να πανε ολα καλα στην γεννα,να βοηθησεις το κοριτσακι σου οσο μπορεις.

Άβαταρ μέλους

lenaki0e0
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από lenaki0e0 » 03 Νοέμ 2010, 07:15

Συμφωνω με το παραπανω. Σιγουρα για να ειναι εδω δεν θα πεταξει τα περισεβουμενα σκυλια ουτε και θα τα δωσει οσο οσο για να τα ξεφορτωθει.
Ο καθενας ειναι υπευθυνος των πραξεων του και το αποτελεσμα παντα τον δικαιωνει.
Εχουμε μια Α αποψη ολοι αλλα δεν μπορουμε να στινουμε στον τοιχο τους υπολοιπους.
Στο θεμα μας.... Καλο θα ηταν να ενημερωσεις τον γιατρο σας, τα σκυλια γεννανε συνηθως βραδυ στην απολυτη ησυχεια και χωρις κανεναν πανω απο το κεφαλι τους να τους αγχωνει.Τωρα για το προωρα δεν γνωριζω, δεν εχω ξανα ακουσει κατι scr: Ελπιζω να πανε ολα καλα και να εχετε τα απολυτα υγηει κουταβια :002

Άβαταρ μέλους

Tintail
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Tintail » 03 Νοέμ 2010, 08:43

Λοιπον, θα ειστε μονες σας, ηρεμες. Κλεισε τα τηλεφωνα.
Εχε καθαρες πετσετες, μια σακουλα σκουπιδιων, ψαλιδι που θα το εχει απολυμανει με Betadine, γαντια, Betadine, γαζες αποστειρωμενες, νερο για την σκυλιτσα. Εγω εδινα και λιγο καφε (Λιγο ομως) στις γεννες που κραταγαν ωρες.

Θα την αφηνεις να κανει την δουλεια της. Αν δεις οτι αργει πολυ και με την συσπαση (σαν να σφιγγεται θα μοιαζει) το κουταβι δεν βγαινει, απαλα, θα το τραβηξεις. Προσπαθησε να το κανεις μαζι με την συσπαση.
Λογικα μολις βγει, η μητερα θα γυρισει, θα αρχισει να το γλυφει για να το καθαρισει απο τον σακο. Το πιο σημαντικο ειναι να φυγει ο σακος απο το προσωπο για να μπορεσει το σκυλι να αναπνευσει.
Αν δεν το κανει ή ξεκινησει απο αλλο σημειο του σωματος, παρε το κουταβι και βγαλε τον σακο απο την μυτη του!!
Με το γλυψιμο το κουταβι θα αρχει να αναπνεει. Υστερα η μητερα θα μασουλησει τον ομφαλιο λωρο και θα τον κοψει.
Αυτο μπορεις να το κανεις και εσυ, αφου δεσεις με μια κλωστη τον ομφαλιο λωρο περιπου 1 δαχτυλο απο την κοιλια. Εχεις απολυμανει το ψαλιδι σου, περιμενε λιγο γιατι ο πλακουντας μεταφερει αιμα τα πρωτα λεπτα (2-3) αλλιως κινδυνευει το κουταβι να εχει αναιμια ή μικροτερο ογκο αιματος.
Μαζι με το κουταβι, θα βγαινει και ο πλακουντας του. Ειναι καλο η μητερα να φαει αν οχι ολους, 2-3 πλακουντες (κατι που θα το κανει απο ενστικτο), μην ανησυχησεις.

Μετα βαλε το κουταβι στο στηθος και βεβαιωσου οτι αναπνεει και κινειται. Η μητερα θα το στεγνωσει.
Περιμενεις για το επομενο και ουτω το καθεξις.

Προσοχη στα σκυλια με πολυ τριχωμα/φουντωτη ουρα, ιδιως στην πρωτη γεννα που ειναι πιο απειρες, μπορει το κουταβι να βγει και να μην το δεις και η μητερα αν εχει και αλλα, μπορει να μην δωσει σημασια.
Μου ειχε συμβει στο Σπιτζ μου και το τελευταιο το ειδα αργα και επρεπε να του κανω τεχνητη αναπνοη!! (εζησε, το κρατησα και εφτασε 18 χρονων!)
Καλη επιτυχια και περιμενουμε νεα και φωτος!! :)
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat. ~Author Unknown
ΕικόναΕικόνα
Θελω και αλλο σκυλο! Τωρα το μονο που μενει ειναι να εκπαιδευσω τον αντρα μου!! :) :)

Άβαταρ μέλους

Juan Carlos
Bullmastiff

Δημοσίευση από Juan Carlos » 03 Νοέμ 2010, 08:53

Τα παγκ θελουν πολυ προσοχη στη γεννα ειχα διαβασει σε βιβλιο
Η σκυλιτσα δεν μπορει να κοψει τον αμνιακο σακο με τα δοντακια της γιατι δεν εχει δυνατα και αιχμηρα δοντακια οπου θα πρεπει με καποιο τροπο να την βοηθησεις εσυ κ μπορει να μην μπορει απο μονη της να γεννησει αλλα να χρειαζεται τη δικη σου βοηθεια στο να βγαλει τα μωρα
Συνηθως τα παγκ γεννιουνται με καισαρικη τομη
Ρωτησε τον γιατρο σου γ

Άβαταρ μέλους

Tintail
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Tintail » 03 Νοέμ 2010, 09:08

Συνηθως τα παγκ γεννιουνται με καισαρικη τομη
Που το ακουσες αυτο?
Η καισαρικη τομη γινεται με ολικη και συνηθως τα κουταβια πεθαινουν λογου το αναισθητικου. Το ξερω γιατι μας ετυχε σε γεννα και μας ελεγαν να διαλεξουμε, τα κουταβια ή την μανα (τελικα επιμειναμε και απειλησαμε να προσεξει την δοση και να σωσει ΚΑΙ τα κουταβια ΚΑΙ την μανα. Εζησαν μονο δυο)
Μην την τρομαζεις αδικα. Που ειναι η ερευνα που το λεει αυτο? Ποσο συχνα ειναι το "συνηθως"?
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat. ~Author Unknown
ΕικόναΕικόνα
Θελω και αλλο σκυλο! Τωρα το μονο που μενει ειναι να εκπαιδευσω τον αντρα μου!! :) :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εγκυμοσύνη στο σκύλο”