Εκπαίδευση αλλα Ελληνικα.

Απλά μαθήματα εκπαίδευσης για όλους!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
bross35
Beagle

Εκπαίδευση αλλα Ελληνικα.

Δημοσίευση από bross35 » 09 Μαρ 2012, 20:58

Μαθημα 1ο.

Εντολη 1η.Ελα.

Φωναζουμε το σκυλο με το ονομα του π.χ [Διας μουτσ...] μολις ερχετε κοντα μας,τον η την δεινουμε κατι να φαει[ενα κοματακι μικρο σνακ η ζαμπον] και λεμε μπαβο ΕΛΑ.

Εντολη 2η.Καθησε.

π.χ [Διας μουτσ...]μολις ερθει κοντα μας, βαζουμε το σκυλο στη θεση του καθησματος και ταυτοχρονα τον δειχνουμε με το δεικτη του χεριου μας προς τα κατω τη κινηση να κατσει ,και λεμε μπραβο ΚΑΘΗΣΕ,και δινουμε φαγητο.

Καθε μερα για 20 λεπτα μαθημα αυτες τις 2 εντολες [κατα προτιμηση 10 λεπτα μαθημα,10-15 διαλειμα,10 μαθημα],
τις υπολοιπες ωρες τις ημερας δεν λεμε τις λεξεις που μαθαινουμε.

Μαθημα 2ο.

Εντολη 3η.Διπλα.

Κραταμε το σκυλο διπλα μας και παντα απο τη αριστερη θεση και διπλα στο γονατο και ταυτοχρονα κτυπαμε με το χερι μας στο μπουτι μας,δεινουμε την εντολη ΔΙΠΛΑ, επιβραβευουμε, μπραβο ΔΙΠΛΑ [χαιδεμα + ταισμα] .

Δουλεουμε παραληλα και το καθησε [φωνητικα και οπτικα με το δεικτη του χεριου μας,ο σκυλος περνει δυο μηνυματα και φωνητικο και οπτικο] και παντα ο σκυλος να ειναι στο πλαι στο γονατο.
[μολις κατσει ο σκυλος και δειχνωντας τον,τον επιβραβευουμε και λεμε το μπαβο καθησε].

Δουλεουμε 15 λεπτα σε θορυβο και κινηση εκτος σπιτιου το μπραβο ελα και το μπραβο καθησε,[ο σκυλος ας τραβαει
ας κανει οτι θελει δε δουλεουμε κατι αλλο].
Στα επομενα 15 λεπτα και μετα απο διαλειμα το μπραβο διπλα και το μπαβο καθησε εναλαξ και εντος σπιτιου σε ησυχια.[τωρα στο καθησε γιατι υποτιθετε το εχει μαθει, κραταμε το λουρι ακριβος διπλα στο μπουτι μας για να κατσει ακριβως ακριβος διπλα μας].Οταν δουλευουμε το σκυλο δε χρειαζετε να τον λεμε με το ονομα του,[τουλαχιστον στη αρχη για 2 μηνες περιπου να μαθει τις εντολες καλα ,τον φωναζουμε μια φορα στην αρχη στο ελα με το ονομα του και τελος].

Μαθημα 3ο.

Εντολη 4η.Μεινε.

Λεμε καθησε και μετα μεινε, και δειχνουμε και με το χερι το μεινε[ανοιγωντας ττη παλαμη του χεριου στα μουτρα του σκυλου σαν να το μουνζωνουμε],αν παει να σηκωθει λεμε μη η οχι οτι μας αρεσει ενα απο τα δυο και παντα το ιδιο[ ενοειτε], και ξαναβαζουμε στη θεση του στο κατσε και ξαναλεμε μεινε,οταν εκτελεση σωστα λεμε μπραβο ΚΑΘΗΣΕ μπραβο ΜΕΙΝΕ,
Την αλλη μερα οταν αρχιζει να μαθαινει το μεινε, αφηνουμε το λουρι ολο σιγα-σιγα και γυρναμε και γυρω-γυρω
απο το σκυλο.[Οταν αρχιζουμε να χορευουμε γυρω-γυρω απο το σκυλο και ο σκυλος δεν κουνιεται απο τη θεση του, εχει μαθει το μεινε].

Δουλεουμε 15 λεπτα τωρα εξω το διπλα [ υποτιθετε μετα απο καποια μαθηματα που θα το μαθει, επιβραβευουμε και ταιζουμε μονο οταν ο σκυλος προχωραει διπλα μας και μας κοιταει στα ματια, και το καθησε.Μετα μεσα στο σπιτι αλλα 15 το μεινε.

Μαθημα 4ο.

Εντολη 5η.Ξαπλωσε.

Δουλεουμε διπλα,καθησε [τωρα το καθησε το λεμε και το δειχνουμε πριν κατσει,και μετα αφου εκτελεσει λεμε μπραβο καθησε πλεον το σκυλι το εχει μαθει],ξαπλωσε την τοποθετουμε κατω και παταμε το λουρι με το ποδι μας ταιζουμε απο κατω απο το εδαφος τη τροφη και λεμε μπραβο ΞΑΠΛΩΣΕ [μπορει να ταιστει ο σκυλος 3 φορες οταν ξαπλωνει].
Μολις θελουμε να σηκωθει αφηνουμε το λουρι απο το ποδι και δεινουμε εντολη διπλα ,ΠΑΝΤΑ με εντολη ξεκιναμε.

Δουλεουμε πλεον ελα,καθησε,διπλα,μεινε,ξαπλωσε​,ξαπλωσε μεινε και μπερδεμενα οχι με ΜΙΑ σειρα.

Δουλεουμε εξω απο το σπιτι με θορυβο και ερεθισματα τις παλιες εντολες,και μεσα τις καινουργιες.

--------------------
Σπιτι του σκυλου.

Ειναι το μερος που ησυχαζει το σκυλι και δεν το πειραζει κανενας εκει μεσα, για να νιωθει ασφαλης.
Κατα προτημηση να ειναι ενα μερος οσο μας παιρνει μεγαλυτερο[π.χ τις ταξεως 5 Χ 5 ] και ο σκυλος να ειναι λιτος
εκει μεσα.
Πρεπει να βγαινει απο κει, για να μη γινει επιθετικος και αντικοινωνικος ακομα και σε ατομα της οικογενειας μας.
Στη αρχη για μιση ωρα καθε μερα την ημερα [το λιγοτερο] ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΑΣΧΟΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΦΙΕΡΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΙΣΑΩΡΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙ ΣΚΥΛΟ, το καλυτερο ειναι να ειναι λιτος ολη νυχτα για να εκτονωνεται και οταν ενηλικιωθει μερα-νυχτα λιτος.

Τωρα το κλεισιμο του απαιτει μια διαδικασια, για να μας ακουει και να ερχετε προθυμα να μπει στο κλουβι του,τον ταιζουμε με ενα μικρο κοματακι σνακ η ζαμπον καθε φορα που ερχετε φωναζοντας τον με το ονομα του και κρατωντας παντα στο χερι μας το λουρι του, στην διαρκεια που ειναι εξω απο το κλουβι του ,οταν τον πιασουμε [μετα απο καποια ταισματα ΟΧΙ ΜΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΘΕΙ] τον βαζουμε μεσα λεγοντας τον μπραβο + ταισμα.

---------------------------

Πανι.

Ειναι παιχνιδι δυναμης και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Αν το σκυλι θελουμε να το βαλουμε στο γαντι δουλευουμε το πανι[προσοχη ειναι παιχνιδι δυναμης και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ
να το κανουν μικρα παιδια].Στην αρχη τον η την αφηνουμε παντα να νικαει,μετα να παιρνει το πανι 6 φορες ο σκυλος και 4
εμεις.Οταν εμφανιζουμε το πανι λεμε παρτο η ορμα[οτι μας αρεσει] μια φορα το λεμε μονο,οταν το πιασει και δεν το αφηνει[το τραβαει γερα και νευριαζει]μετα απο λιγο λεμε ΑΣΤΟ μια φορα παντα [δε λεμε μη ΠΡΟΣΟΧΗ εδω ,γιατι το μη για το σκυλο σημαινει απαγορευση] αν δεν το αφησει αμεσως ανοιγουμε το στομα και το παιρνουμε.Εαν δεν μπορουμε να παρουμε το πανι απο το στομα του σκυλου μας στα χερια μας δεν ξαναπαιζουμε αυτο το παιχνιδι γιατι στη πορεια θα εχουμε προβλημα ΜΕΓΑΛΟ.
Και αυτοματα ενοειτε μολις το παρουμε, το δεινουμε ξανα,και το παιχνιδι συνεχιζετε αλλα παντα μονο με τον χειριστη του σκυλου.

------------------------------​-----
Μπαλακι.

Παιχνιδι με το μπαλακι για εμας και φυσικα για τα παιδια μας που ειναι η ζωη μας.

Παιρνουμε 2 μπαλακια και ενα λουρι 10 μετρα,πεταμε το 1ο μπαλακι χωρις να δωσουμε εντολη η να πουμε τιποτα
μολις το πιασει φωναζουμε,ονομα σκυλου + ΕΛΑ [Αν δεν ερχετε τη φερνουμε με το λουρι],μολις ερθει κοντα μας ΔΩΣΤΟ [δε λεμε αστο γιατι εδω ειναι μονο παιχνιδι] μολις το αφησει [αν δεν το αφηνει ανοιγουμε το στομα και το περνουμε] και αμεσως δεινουμε το 2ο μπαλακι.
------------------------------​-----------------------

Ολες οι εντολες για 2-4 μηνες [αναλογα με τη εξυπναδα του σκυλου] δινονται μονο με λουρι και στην υπολοιπη
διαρκεια τις της ημερας φωναζουμε το σκυλι μονο με το ονομα του.
Δινουμε εντολες ΜΟΝΟ με το λουρι [γιατι αν μια φορα δεν εκτελεση και φυγει μακρια και δεν προλαβουμε να διορθωσουμε το σκυλο μας,[φτου κια απτην αρχη].Οταν το σκυλι εκτελει μια εντολη, επιβραβεουμε και χαιδευουμε το ζωο με αγαπη [σπαμε λιγο τη φωνη γινομαστε και λιγο φλωροι εμεις οι αντρες ],το χερι μας πρεπει μονο να το ταιζει και να το αγαπαει δεν πρεπει να χτυπαμε το ζωο [καποιοι που τα χτυπανε μονο φοβια μπορει να προκαλεσουν στα ζωα η σε καποια που εχουν λιονταρισια καρδια να δαγκωνουν μετα ανεξελεγκτα ακομα και τα ιδια τους τα αφεντικα] πρεπει να χτισουμε μια σχεση αγαπης με το σκυλο μας.
ΠΡΕΠΕΙ να μας γουσταρει και να γουσταρει να εκτελεσει τα παραγκελματα μας.
ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ εκπεδευση πρεπει να χερετε μαζι μας να μη το βλεπει αγκαρια.
Εαν χτυπατε το σκυλο σας χαλατε τη σχεση του μαζι σας.
Προτεινω οι αντρες να παιρνουν θηλυκο σκυλο και οι γυναικες αρσενικο.
Οταν ειναι οικογενεια με παιδια τα σκυλια να ειναι παντα θηλυκα και ρατσες προβλεπομενες για οικογενεια,δε θελω να αναφερω ποιες γιατι καποιοι θα νομιζουν οτι κανω διαφημηση.

Υ.Γ.

Εχω παραληψει καποιες λεπτομεριες εκπεδευσης γιατι καποιοι απο αυτο βγαζουν το ψωμι τους και δεν θελω να τους κανω χαλαστρα,παρακινηθηκα να γραψω αυτα απο καποιο προσωπικο γεγονος και πιστευω οτι ειναι αρκετα για να μπορουν καποιοι που δεν τους περισσευουν στις μερες [στις μερες τις κρισης]και να χαρουν εναν σκυλο, ειτε ειναι αυτος ενα ακριβοπληρωμενο σκυλι απο το ταδε εκτροφειο [φυσικα αυτος ο ανθρωπος δε θα αρκεστει σε αυτα και θα παει στον καλυτερο εκπεδευτη και μαγκια του] η ενα σκυλι του φτωχου .

Κυριοι εκπεδευτες σε καποιες απλες εντολες ΚΡΙΝΕΤΕ και τους ανθρωπους και κατεβαστε λιγο και τις τιμες σας.
Κυριοι εκπεδευτες ταπεινες μου αποψεις.

Σε συζητηση με εκπεδευτη που εχει διακρισεις στο εξωτερικο οταν τον ρωτησα κατι για το αγριεμα του σκυλου μου μου απαντησε δεν κανει να τον αγριεψεις, δεν κανει να αγριεουμε τα σκυλια μας, ειναι φιλοι μας μου απαντησε.

Καλη επιτυχια αδερφια.
Παναγιωτης.
Ο Κατερινιωτης.

Άβαταρ μέλους

μινι μαλτεζ
Beagle
Όνομα: Ελευθερια

Re: Εκπεδευση αλλα Ελληνικα.

Δημοσίευση από μινι μαλτεζ » 09 Μαρ 2012, 21:32

παρα πολυ ενδιαφερον και ενημερωτικο
αν και.... εχω μια απορια
ενω το ελα το επιασε με την μια... το κατσε δεν το εχουμε
πως την βαζω να κατσει???
μεχρι τωρα την πιεζω λιγο στον ποπο για να... κατσει
και δεν κανω την κινηση με το χερι
πρεπει να κανω κατι αλλο
η απλος θελει το χρονο της???
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Mpoumpoukaki
Old Member
Όνομα: Χρύσα

Δημοσίευση από Mpoumpoukaki » 10 Μαρ 2012, 00:12

Διάβασε κι αυτό viewtopic.php?f=123&t=25993

Άβαταρ μέλους

Mr.dog
Saint Bernard

Δημοσίευση από Mr.dog » 10 Μαρ 2012, 01:35

Εχω παραληψει καποιες λεπτομεριες εκπεδευσης γιατι καποιοι απο αυτο βγαζουν το ψωμι τους και δεν θελω να τους κανω χαλαστρα,παρακινηθηκα να γραψω αυτα απο καποιο προσωπικο γεγονος και πιστευω οτι ειναι αρκετα για να μπορουν καποιοι που δεν τους περισσευουν στις μερες [στις μερες τις κρισης]και να χαρουν εναν σκυλο, ειτε ειναι αυτος ενα ακριβοπληρωμενο σκυλι απο το ταδε εκτροφειο [φυσικα αυτος ο ανθρωπος δε θα αρκεστει σε αυτα και θα παει στον καλυτερο εκπεδευτη και μαγκια του] η ενα σκυλι του φτωχου .
Δεν υπάρχουν τα σκυλιά των πλουσίων και τα σκυλιά των φτωχών.Ένας είναι ο σκύλος και πρέπει να αποκτάτε από τις σωστές πηγές.

Δυστυχώς σε πολλές περιπτώσεις ο εκπαιδευτής είναι απαραίτητος,και μπορεί να δώσει αυτό που δεν μπορεί να το αποκτήσει από μόνος του ο μέσος ιδιοκτήτης σκύλου.Και αυτό σίγουρα δεν είναι 10-15 εντολές, αλλά ο τρόπος να διαβάζεις τον σκύλο σου,και να σκέφτεσαι σαν αυτόν.
Αν καταφέρει κανείς να το πετύχει αυτό,τότε σίγουρα θα έχει μια αρμονική συμβίωση με τον σκύλο.

Επίσης δεν θεωρώ πως οι εντολές και ο τρόπος εκμάθησης είναι ''συνταγή'' .
Αλλιώς σκέφτεται και λειτουργεί ο κάθε σκύλος,και αυτό έχει να κάνει και με την φυλή,αλλά ακόμα και με τον χαρακτήρα σε ατομικό επίπεδο,ακόμα κιαν αναφερόμαστε σε σκύλους τις ίδιας φυλής.

Άβαταρ μέλους

kampanos
Beagle
Όνομα: antonis

Δημοσίευση από kampanos » 10 Μαρ 2012, 01:43

παρα πολυ ενδιαφερον και ενημερωτικο
αν και.... εχω μια απορια
ενω το ελα το επιασε με την μια... το κατσε δεν το εχουμε
πως την βαζω να κατσει???
μεχρι τωρα την πιεζω λιγο στον ποπο για να... κατσει
και δεν κανω την κινηση με το χερι
πρεπει να κανω κατι αλλο
η απλος θελει το χρονο της???
καλά το κάνεις απλά όταν το πιέζεις ταυτόχρονα να του λές και την λέξη "ΚΑΤΣΕ"
και φυσικά μόλις το κάνει να υπάρχει και κάποιος έπαινος...

Άβαταρ μέλους

elenigeop
Dog Star ¤
Όνομα: Ελένη

Re: Εκπαίδευση αλλα Ελληνικα.

Δημοσίευση από elenigeop » 10 Μαρ 2012, 11:47

Μπορείς επίσης για το κατσε να κανεις το εξης:
Κρατας λιχουδιά μπροστά στο μουσούδι,λες κάτσε και ανεβάζεις σιγά σιγά τη λιχουδιά προς τα πάνω.
Αυτό θα την αναγκάσει να κάτσει.
Ε,μετά λιχουδιά bigg:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

μινι μαλτεζ
Beagle
Όνομα: Ελευθερια

Δημοσίευση από μινι μαλτεζ » 10 Μαρ 2012, 16:39

τα καταφεραμε!!!!!!! bigg: bigg:

βεβαια μονο για την λιχουδια
αλλα.... καθεται
:yah
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

stellatd
Akita
Όνομα: stella

Δημοσίευση από stellatd » 16 Ιούλ 2014, 08:58

σε πια ηλικια πρεπει και μπορει να αρχισει την εκπαιδευση ,σε οπιαδηποτε εντολη ενα σκυλακι;; και για ποση ωρα την ημερα ;; καθε μερα;; εχω κ εγω ενα μαλτεζακι 4 μηνων...

Άβαταρ μέλους

evintal
Bullmastiff
Όνομα: Σέβη

Δημοσίευση από evintal » 19 Ιούλ 2014, 00:49

Stella εχω και εγω ενα μαλτεζακι 4 μηνων και ηδη τον εχω μαθει τα βασικα οπως ελα,κατσε,πιαστο,φερτο,αστο,κατω,τσισα και καποιες αλλες οπως το φαε που τρωει μονο με αυτην εντολη,το νανι για να παει στο παρκο του για βραδυνο υπνο,το κανε τον ψωφιο mock: mock: και εχει μαθει στην βολτα να περπαταει παντα διπλα μου !! Τωρα μαθαινουμε το μεινε που θελει καμποση δουλεια..... Ξεκινησα την εκπαιδευση με τον που τον εφερα σπιτι και καλο ειναι οσο πιο νωρις τοσο καλυτερα πριν συνηθίσει σε λαναθασμενες συμπεριφορες!! Εγω δεν εχω συγκεκριμενες ωρες,του δειχνω μια εντολη την επαναλαμβανω καμποσες φορες εκεινη την ωρα και μετα απο κει και περα μεσα στην ημερα και καθε μερα την χρησιμοποιώ ωστε να την αφομοιώσει και να την συμπεριλάβει στην καθημερινοτητα του!! Ελπιζω να σε βοήθησα καπως sm:)

Άβαταρ μέλους

spy_cat2
Puppy
Όνομα: ΣΩΤΗΡΗΣ

Δημοσίευση από spy_cat2 » 20 Ιούλ 2014, 10:49

Καλημερα σε ολες και ολους.
Εγω εχω ενα beagle το οποιο έχει μαθει καλά το "κατσε", το ''έλα"(όποτε έχω κατι στο χερί) και το "κοντά στην βόλτα.
Μάταια προσπαθώ να του μάθω το "μείνε", μόλις κάνω έστω και μία αναπνοή μου ο ΠΑΡΗΣ χάνει την συγκέντωσή του!Φυσικά είναι 3 μηνών και θέλει χρόνο , αλλά και εγώ λίγο συγκρίνοντας με το κάτσε , απογοητεύομαι.

Σωτήρης

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαθήματα εκπαίδευσης!! (Videos)”