Uni-Pharma = Prolipid Fish oil 500mg

Γνωστά φάρμακα που χρησιμοποιούμε για τους αγαπημένους μας τετράποδους. Πριν τη χρήση οποιουδήποτε φαρμάκου συμβουλευτείτε τον κτηνίατρο σας.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διευκρίνηση: Το ourDogs.gr δεν έχει καμία απολύτως σχέση ή συνεργασία με τις φαρμακευτικές εταιρείες που αναφέρονται σε αυτό το forum. Τα φάρμακα που παραθέτουμε εδώ είναι από αυτά που έχει προαναφερθεί ήδη η χρήση τους από μέλη της κοινότητας μας. Θα προστίθενται και καινούργια φάρμακα κατόπιν αιτήσεως σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
victoras21
Beagle
Όνομα: victoras

Δημοσίευση από victoras21 » 26 Μαρ 2017, 00:21

Καλησπέρα σας. Ένας φίλος μου έδωσε αυτό το χάπι και πιστεύω να κάνει καλό στον σκύλο μου. Το θέμα είναι να του δίνω 1 χάπι την ημέρα. Κάνει καλό και στο τρίχωμα ή δεν κάνει να του τα δώσω. Αυτά...

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Re: Uni-Pharma = Prolipid Fish oil 500mg

Δημοσίευση από Morgan_A » 26 Μαρ 2017, 00:41

Δεν τυχαίνει να γνωρίζω τα συγκεκριμένα χάπια, αλλά απ΄ότι καταλαβαίνω από όσα μας γράφεις μάλλον πρόκειται για συμπληρώματα διατροφής.
Εγώ όμως επειδή δεν είμαι κτηνίατρος και ούτε έτυχε να τα δώσει ποτέ αυτά σε δικό μου σκυλί, δεν μπορώ να σου δώσω καμιά συμβουλή γύρω από αυτό που μας ρωτάς.
Σύντομα όμως, θα διαβάσεις την άποψη του καλού μας φίλου και εξαιρετικού κτηνιάτρου του Ηλία μας, που είναι και ο πλέον αρμόδιος για να εκφέρει άποψη επάνω στο ερώτημά σου. Για να μπορέσει όμως να σε βοηθήσει ουσιαστικά θα πρέπει να του δώσεις μερικές πληροφορίες σχετικά με το σκυλάκι σου, ώστε να καταλάβει εάν υπάρχει ή όχι ανάγκη για την χορήγηση αυτών των χαπιών. anw:

Θα πρέπει λοιπόν να μας πεις, την ηλικία του, τα κιλά του, τι τροφή του δίνεις και αν έχει κάποιο πρόβλημα για το οποίο σκεφτήκατε εσύ και ο φίλος σου να του δώσετε τα χάπια αυτά... Διαφορετικά, χωρίς δηλαδή να γνωρίζει για ποιο σκυλάκι πρόκειται και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσει να σε βοηθήσει ούτε και εκείνος! :nop:

Μπορεί να έχεις ξαναγράψει κάπου στο παρελθόν για το σκυλάκι σου, αλλά αυτό δεν έχει σημασία, επειδή το πιθανότερο είναι ο Ηλίας να μην θυμάται τα χαρακτηριστικά των σκυλιών μας με λεπτομέρειες...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση από Bogbol » 26 Μαρ 2017, 00:45

Το Ιχθυέλαιο Ω3 που ρωτήσατε δεν είναι εξειδικευμένο προϊόν μόνο για σκύλους.
Θα ήταν φρόνιμο να περιμένετε μια υπεύθυνη απάντηση από τον κτηνίατρο του φόρουμ…

Εγώ έτσι κι αλλιώς πίνω μουρουνέλαιο sm:)
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

σκυλακι
Bullmastiff
Όνομα: χριστινα
Has thanked: 103 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από σκυλακι » 26 Μαρ 2017, 04:06

Χε,χε και ΄γω πίνω μουρουνέλαιο και κάποια στιγμή άρχισα να δίνω και σε ένα σκυλάκι μου ...
Ηταν 10 χρονών και κατάλαβα ότι άρχισε να έχει δυσκαμψία λόγω ρευματισμών κυρίως το πρωί..
Εκανε θαύματα,μέσα σε ένα μήνα βελτιώθηκε και μέχρι το τέλος της ζωής του, έγινε 17,ήταν υπερκινητικός...
ΟΜΩΣ χρειάζεται μεγάλη προσοχή στη δοσολογία,η υπερδοσολογία εγκυμονεί κινδύνους..και για τους ανθρώπους
Εμεις οι άνθρωποι πρέπει να παίρνουμε 1 κάψουλα την ημέρα(ανάλογα βέβαια και τα mg..) η μισό κουταλάκι γλυκού υγρό .
Στο σκύλο μου που ήταν 10 κιλά βουτούσα μια μπουκιά ψωμί σε 5 σταγόνες λάδι
Ολα αυτά εμπειρικά πάντα,γιατί όπως σωστά ανέφεραν και παραπάνω ο Ηλίας θα σας συμβουλεύσει καλύτερα.
Στο τρίχωμα δεν κατάλαβα διαφορά ,αλλά έτσι κι αλλιώς είχε πολύ μαλλί...φαντάζομαι ότι βοηθά βέβαια όπως και οι βιταμίνες Β...
:hppy Φιλια σε ολους τους αδεσποτους και τους παρατημενους πρωην και νυν!!!

Άβαταρ μέλους

Topic author
victoras21
Beagle
Όνομα: victoras

Δημοσίευση από victoras21 » 26 Μαρ 2017, 15:00

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σας. Το σκυλάκι μου είναι 2.5 χρόνων και στα 27 - 30 κιλά περίπου και τρώει μαγιρευτό φαγητό (μακαρόνι, καρότο, διάφορα κρέατα από το χασάπη.) Και γιαυτό σκέφτηκα ότι θα τον βοηθούσε για τις βιταμίνες .. Κάποιο πρόβλημα δεν έχει μια χαρά υγιέστατος είναι...

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 26 Μαρ 2017, 15:27

Ωραία, οπότε θα σου πει τώρα ο Ηλίας, αν και δεν πιστεύω ότι θα του κάνει κακό, αλλά το θέμα είναι το πόσο πρέπει να του δίνεις.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

KONMAC
Beagle
Όνομα: KOSTAS
Has thanked: 24 times
Been thanked: 3 times

Δημοσίευση από KONMAC » 27 Μαρ 2017, 21:18

Γιατί να μην δώσεις στο ζώο σαρδέλα, κολιό, σολομό ;
Το προλιπιντ είναι 2 ωμέγα 3 λιπαρά οξέα. (Ιχθυέλαιο) .
*συμπλήρωμα διατροφής για την μείωση των τριγλυκεριδιων και αύξηση της καλής χοληστερόλης.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Κώστα « By Administration th: »

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα Φάρμακα του Σκύλου”