Bravecto , σχετικά νέο αντιπαρασιτοκτονο…

Γνωστά φάρμακα που χρησιμοποιούμε για τους αγαπημένους μας τετράποδους. Πριν τη χρήση οποιουδήποτε φαρμάκου συμβουλευτείτε τον κτηνίατρο σας.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διευκρίνηση: Το ourDogs.gr δεν έχει καμία απολύτως σχέση ή συνεργασία με τις φαρμακευτικές εταιρείες που αναφέρονται σε αυτό το forum. Τα φάρμακα που παραθέτουμε εδώ είναι από αυτά που έχει προαναφερθεί ήδη η χρήση τους από μέλη της κοινότητας μας. Θα προστίθενται και καινούργια φάρμακα κατόπιν αιτήσεως σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 385 times
Been thanked: 161 times
Re: Bravecto , σχετικά νέο αντιπαρασιτοκτονο…

Δημοσίευση από Μυρτώ » 16 Μαρ 2016, 15:38

Ισίδωρε σ' ευχαριστώ για την απάντηση. ''Δυστυχώς'' -σε εισαγωγικά διότι κατά τ' άλλα είναι πολύ... ευτυχώς- μένω σε ισόγειο με κήπο, πολύ πράσινο και υγρασία, γι' αυτό φοβάμαι πολύ να της κόψω την advantix, απ' την άλλη ο κτηνίατρός μας επιμένει στο bravecto και κατανοώ τους λόγους και κυρίως την αναγκαιότητα για την πρόληψη υποτροπής... γι' αυτό είμαι σε δίλημμα...
Εν τω μεταξύ, ψάχνοντας εδώ μέσα για σχετικά θέματα, διάβασα για ένα άλλο χάπι, το Leisguard, που αν κατάλαβα σωστά είναι για θεραπεία αλλά ΚΑΙ για πρόληψη λεϊσμανίασης, δεν το είχα καθόλου υπόψιν μου ...
Και επίσης διάβασα ότι πρέπει να δίνουμε κάθε μήνα όταν έχει κουνούπια και χάπι για διροφιλαρίωση (πχ Interceptor ή Milbemax)... εγώ ποτέ δεν έχω δώσει τέτοιο, ούτε κάποιος κτηνίατρος μου το έχει πει ποτέ (να την πάθω την υστερία τώρα ή να την αφήσω γι' αργότερα, μήπως μάθω κι άλλα :hstrc ) μόνο Drontal δίνω κάθε 3 μήνες...
Πόσα χάπια πια;;; πελάγωσα... όσο περισσότερα μαθαίνω τόσο μπερδεύομαι me:: :help
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 16 Μαρ 2016, 17:49

Για το τελευταίο, όντως το MILBEMAX, προστατεύει από την διροφιλαρίωση (το DRONTAL οχι). Πρέπει όμως για να το αρχίσεις, αν είσαι τυπική,ο σκύλος να μην νοσεί. Το δίνεις ανάλογα το βάρος του, κάθε 3 μήνες περίπου. Φυσικά, δεν θα δίνεις το DRONTAL. Και τα δύο, είναι για ενδοπαράσιτα, με λίγο διαφορετικές ιδιότητες.
Το Leiguard, είναι σχετικά καινούργιο φάρμακο, σε υγρή μορφή (σιρόπι) και χρησιμοποιείται για την προστασία, αλλά και θεραπεία από το καλααζάρ. Δεν ξέρω να σου πω, πόσο χρειάζεται, ή τα αποτελέσματα του. Ισως ο κτηνίατρος. Αλλωστε, υπάρχει και το εμβόλιο τώρα, για το καλααζάρ, μόνο για πρόληψη όμως.
Τώρα ADVANTIX ή BRAVECTO, δεν μπορώ να πάρω θέση, αφού έχει ήδη πρόβλημα ο σκύλος σου.
Εγώ πάντως χρησιμοποιώ, Advantix, Scalibor και Milbemax, μαζί με Citronella. Μετά, νομίζω αρχίζει η υπερβολική επιβάρυνση του ζώου. Μπορεί να του κάνουμε κακό, από τα πολλά χημικά για πρόληψη, από όποια πιθανότητα υπάρχει, να πάθει κάτι απ' έξω!
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Topic author
zouperman
Beagle
Όνομα: alexandros
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από zouperman » 16 Μαρ 2016, 19:48

VOLPE έγραψε:Η προσωπική μου γνώμη Μυρτώ, είναι οχι Bravecto και Advantix μαζί. Μεγάλη επιβάρυνση. Είναι θέμα επιλογής σου, ανάλογα με τις συνθήκες που ζει ο σκύλος και τις ανάγκες του. Αν είσαι σε περιοχή με πράσινο και υγρασία, η αμπούλα Advantix, έχει ένα λόγο παραπάνω. Αν μένεις σε διαμέρισμα και σχετικά ψηλά (η σκνίπες πετούν μόνο χαμηλά), μπορείς να δίνεις Bravecto, λόγω και της προληπτικής προστασίας του, για την δεμοδήκωση. Ολα δεν μπορούμε να τα έχουμε!! bigg:
Φίλε μου Volpe συγνώμη αλλά πρέπει να σε διορθώσω μιας και κατά την γνώμη μου κάνεις λάθος.
Δεν ισχύει το γεγονός πως οσο πιο ψηλά ζει ο σκύλος, τόσο πιο ασφαλείς.
Παρακολουθήστε το πιο κάτω βίντεο (θα έλεγα όλο, είναι αξιόλογο) ειδικά στο 4:45 min αναφέρει το πώς και το γιατί.

https://www.youtube.com/watch?v=lXfP_ysZEP0
Απο τότε που γνώρισα τους ανθρώπους... αγάπησα τα ζώα!!!

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 16 Μαρ 2016, 21:08

Edit: Αρχικά να ψεκάσετε τα σημεία του σπιτιού και του κήπου σας που μπορεί να αναπτύσσονται σκνίπες. Οι σκνίπες είναι μικροσκοπικά έντομα και βγαίνουν την νύχτα. Ζουν μέσα σε τρύπες, σε κορμούς δένδρων, σε πέτρινους τοίχους σε πεσμένα φύλλα και γενικά σε σκοτεινούς χώρους.

Πετά σε χαμηλά ύψη ,αποφεύγοντας τους ισχυρούς ανέμους και γενικά έχει παρατηρηθεί πως έχει ένα περιορισμένο πεδίο πτήσεων γύρω από τις φωλιές της. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΜΩΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΠΩΣ Η ΣΚΝΙΠΑ ΑΥΤΗ ΠΕΤΑΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΧΑΜΗΛΑ ΥΨΗ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΩΝ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΤΣΙΜΠΗΜΑΤΑ (πολύ συχνά ακούω ιδιοκτήτες σκύλων να μου λένε πως δεν βάζουν τα προστατευτικά λουριά στα ζώα τους διότι ζουν σε πολυκατοικίες).
Αγαπητέ, δεν χρειάζεται η "συγγνώμη", για να καταθέσεις την άποψη σου. Ετσι πρέπει, να γίνεται διάλογος.
Στην ουσία δεν διαφωνούμε. Εκανα βέβαια ένα λεκτικό λάθος. Είπα πετούν "ΜΟΝΟ χαμηλά", ενώ το σωστό είναι "ΣΥΝΗΘΩΣ χαμηλά"! Η κυρίως ζωή της σκνίπας, είναι γύρω από την φωλιά της, όπως αυτό αναφέρεται πιό πάνω. Φυσικά και μπορεί να πηγαίνει ψηλότερα. Εδώ μιλάμε όμως, για την κυρίως "διαδρομή της". Αλλωστε οι φωλιές και τα φυτά που κυρίως απομυζούν χυμούς και τρέφονται, φυσικά είναι σχετικά χαμηλά. Η σκνίπα αυτή, δεν τρέφεται με το αίμα των ζώων. Αυτό το χρειάζεται, μόνο για τα αυγά της το θηλυκό. Αλλωστε μόνο αυτό τσιμπά.
Ετσι θα έλεγα πάλι, ότι όσο πιό ψηλά ζεί ο σκύλος και μέσα στο σπίτι, τόσο περισσότερο ασφαλής είναι. Επ' ουδενί όμως, ότι είναι πλήρως προστατευμένος, από τις εν λόγω σκνίπες!
**Τις παραθέσεις τις επισυνάπτω επικουρικά των απόψεων μου και γι' αυτό δεν έβαλα βιβλιογραφία.
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

xrusaki
Puppy
Όνομα: Χρυσα

Δημοσίευση από xrusaki » 08 Μάιος 2016, 16:33

Όταν παίρνουν το bravecto χρειάζεται να βαλουμε και το scalibor???

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 385 times
Been thanked: 161 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 09 Μάιος 2016, 11:22

Το bravecto προστατεύει μόνο από ψύλλους και τσιμπούρια, οπότε ναι, για προστασία από σκνίπα (δηλ. κατ' επέκταση από λεϊσμανίαση) χρειάζεται οπωσδήποτε και κολάρο με ένδειξη κατά της σκνίπας (scalibor) αλλά και χρήση σιτρονέλλας -από άνοιξη έως και φθινόπωρο- ειδικά σε ''επικίνδυνες'' περιοχές.
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

Ektorakoss
Saint Bernard
Όνομα: Στέλλα
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από Ektorakoss » 09 Μάιος 2016, 16:57

Θα συμφωνήσω με την Μυρτώ. Ναι χρειάζεται και κολάρο γιατί το χάπι προστατεύει μόνο από ψύλλους και τσιμπούρια οπότε είναι απροστάτευτο το σκυλάκι σου από την σκνίπα.

Άβαταρ μέλους

xrusaki
Puppy
Όνομα: Χρυσα

Δημοσίευση από xrusaki » 11 Μάιος 2016, 19:30

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.. th: th: . Με τον κτηνίατρο μας δεν βγαίνει πολύ άκρη γι αυτό αναρωτιεμαι!!!! Απλά νόμιζα ότι τα καλύπτει απ όλα το χάπι!!!! Ακόμα και σε μικρά σκυλάκια μπαίνει το scalibor???

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα Φάρμακα του Σκύλου”