Αμπούλα ?

Γνωστά φάρμακα που χρησιμοποιούμε για τους αγαπημένους μας τετράποδους. Πριν τη χρήση οποιουδήποτε φαρμάκου συμβουλευτείτε τον κτηνίατρο σας.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Διευκρίνηση: Το ourDogs.gr δεν έχει καμία απολύτως σχέση ή συνεργασία με τις φαρμακευτικές εταιρείες που αναφέρονται σε αυτό το forum. Τα φάρμακα που παραθέτουμε εδώ είναι από αυτά που έχει προαναφερθεί ήδη η χρήση τους από μέλη της κοινότητας μας. Θα προστίθενται και καινούργια φάρμακα κατόπιν αιτήσεως σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
victoras21
Beagle
Όνομα: victoras

Αμπούλα ?

Δημοσίευση από victoras21 » 08 Μάιος 2015, 19:05

Καλησπέρα παιδιά Θέλω να μιλήσω λίγο για κάποιες αμπούλες. Στον σκύλο μου έχω βάλει για άρχει (αυτές) και μετά το κολάρο (αυτό). Είναι ημίαιμο pittbull με τσοπανόσκυλο, 6 μηνών, 21 κιλά. και όταν άρχισαν η ζέστες πριν μια βδομάδα ακριβώς βρίσκω τσιμπούρια στα πόδια του και στο κεφάλι του. Και λέω σταμάτα αυτές τις πιπέτες και πήγαινε πάρει την Advantix (10-25 Kg) = 9.50€ και αγόρασα μια σιτρονέλα του εμπορίου για να είμαι καλυμμένος γιατί το σκυλί το βγάζω και κιλιέτε στα χόρτα και τέτοια, με τις άλλες πιπέτες δεν κάνανε κάτι. Αυτά εκ τον προτέρων ευχάριστο.

1) Λοιπόν η πιπέττα ήταν η : BIOCTON Spot On - Σκύλοι Μεσαίων φυλών 15>30 Κιλά.
Εικόνα
2)Το κολάρο ήταν το : Repello +neem oil 68cm - ΠΡΟΛΗΨΗ ΤΟΥ ΚΑΛΑ-ΑΖΑΡ & ΔΙΡΟΦΙΛΑΡΙΑΣ
Εικόνα
3) Η καινούργια πιπέττα είναι η : Advantix 10 - 25 Kg - (+ προστασία και τον σκνιπών για 20 μέρες.) = 9.50€
Εικόνα
4) Το σπρέι είναι το : Anti Phelebotome Citro από την TAFARM. (Χρήση για την απογευματινή βόλτα του σκύλου.) = 5,00€
Εικόνα
5) Κολάρο δεν θα πάρω .

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Global Moderator
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 6 times
Re: Αμπούλα ?

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 08 Μάιος 2015, 19:25

Εαν βρισκεις πολλα τσιμπουρια πανω του τοτε ξανασκεψου το κολαρο sm:)
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 08 Μάιος 2015, 19:53

Για την αμπούλα,ΟΚ. Χρειάζεται και αντιπαρασιτικό κολλάρο όμως. Αν συνεχίζεις με το ίδιο, άλλαξε το, με κάτι πιό δραστικό. Είναι φυτικό προϊόν και τώρα το καλοκαίρι δεν αρκεί. Υπάρχουν ατελείωτες πληροφορίες, στο Φόρουμ,αρκεί να χρησιμοοιήσεις την "αναζήτηση", επάνω δεξιά.
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Johnkok
Bullmastiff
Όνομα: Γιαννης
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από Johnkok » 09 Μάιος 2015, 10:56

Μεχρι πρότινος είχα κι εγω φυτικό κολάρο, αλλα δεν έκανε δουλειά μόλις άρχισαν οι ορδές των τσιμπουριών.
Για καλοκαίρι χρειάζεσαι κάτι πιο δυνατό.

Άβαταρ μέλους

lunaa
Beagle
Όνομα: evelina

Δημοσίευση από lunaa » 09 Μάιος 2015, 19:36

εμενα παντως μολις βλεπει αυτο το σπρει για τα κουνουπια παιζουμε κινυγητο!!!! δεν ξερω αν βοηθαει αλλα το βαζω κι εγω!!!
:lov

Άβαταρ μέλους

Frau
Beagle
Όνομα: Aρετη
Been thanked: 8 times

Αμπούλα ?

Δημοσίευση από Frau » 14 Σεπ 2017, 13:53

Για ψυλλους και τσιμπουρια ειναι φοβερο το χαπι bravecto...ανα τρεις μηνες που το δινεις...εγω αυτο δινω στα σκυλια μου....βεβαια βαζω και αμπουλα να προστατευει απο τη σκνιπα....τη vectra 3d...ειναι πολυ καλη

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 232 times
Been thanked: 371 times

Αμπούλα ?

Δημοσίευση από Morgan_A » 14 Σεπ 2017, 20:12

Ναι πράγματι το Bravecto είναι πολύ αποτελεσματικό, νομίζω Αρετή ότι δεν χρειάζεται να βάζεις και αμπούλα, μπορείς για την σκνίπα αποκλειστικά να χρησιμοποιείς σιτρονέλα και να είναι καλυμμένα.

Στο λέω για να μην τα φορτώνεις με περιττά χημικά, όχι ότι είναι κακό, σίγουρα είναι ακόμα πιο προστατευμένα, αλλά παίρνουν και περισσότερα χημικά στοιχεία.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times
Αμπούλα ?

Δημοσίευση από vanavana » 15 Σεπ 2017, 20:12

Σιτρνελλα;Χαχαχσ, οταν το μυρισουν τα δικα μου φευγουν μακρια. Φετος εβαλα σερεστο κολλαρο στη Σπιθα και τη Ροζι και bravecto στον Τερυ. Αμπουλα vectra καθε μηνα σε ολα. Το seresto τη μικρη νομιζω οτι την πειραξε γιατι ξυνοταν και της το εβγαλα και εχει μειωθει το ξυσιμο. Αλλα τελικα θα για του χρονου θα εφαρμοσω χαπακι και αμπουλα και για τα τρια.

Άβαταρ μέλους

Frau
Beagle
Όνομα: Aρετη
Been thanked: 8 times

Αμπούλα ?

Δημοσίευση από Frau » 15 Σεπ 2017, 20:26

Ναι οντως...τα περισσοτερα σκυλια βλεπουν το σπρευ και τρεχουν....!!!!σε αυτην την περιπτωση οκ μην τα ταλαιπωρουμε κ αυτα...υπαρχουν και εναλλακτικες....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τα Φάρμακα του Σκύλου”