Χίλια συγνώμη αλλά αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στο site με την ελληνική γλώσσα. Μέχρι να εγκαταστήσουμε καινούργιο πακέτο κάντε λίγη εξάσκηση στα αγγλικά σας. :)

Τσιουαουα βασικά χαρακτηριστικά

Εδώ μπορείς να υποβάλεις ερωτήσεις και απορίες που αφορούν τους καλούς μας φίλους και δεν βρίσκεις την κατάλληλη κατηγορία.
mikraki
Banned
Banned

Τσιουαουα βασικά χαρακτηριστικά

Postby mikraki » 09 May 2010, 13:09

Γειά σας!θα ήθελα να μάθω κάποια από τα βασικά χαρακτηριστικά των τσιουάουα. αρνητικά και θετικά. είναι κατάλληλα για διαμέρισμα; χρειάζονται πολύ φροντίδα; μου αρέσουν πολύ και με το μέγεθός τους πιστεύω πως είναι πολύ βολικά! ποιά είναι η γνωμη σας? swo::

σνόουη
Akita
Akita

Re: Τσιουαουα

Postby σνόουη » 09 May 2010, 14:53

Λοιπον θα σου πω για τα αξιαγαπητα αυτα μουτρακια που μας εχουν τρελανει!
Εγω οπως βλεπεις κ στο αβανταρ μου εχω δυο τετοια τερατακια,θυλικο-αρσενικο.
Καποια απ τα θετικα χαρακτηριστικα τους ειναι.
Πολυ γλυκες φατσουλες!
Εξυπνα.
Κανουν για διαμερισμα(οι βολτες φυσικα ειναι απαραιτητες).
Ευκολα στην περιποιησει,τουλαχιστον τα κοντοτριχα,που εχω εγω.
Δενονται πολυ με το αφεντικο τους,συνηθως με ενα ατομο απ την οικογενεια.(οχι οτι δεν τα πανε καλα με τους υπολοιπους,αλλα εχουν αδυναμιες!).
Φυλακες,γιατι γαβγιζουν στο αγνωστο.
Η διατροφη τους απλη.Κοτοπουλο κ ξηρη τροφη.
Ευκολη η μεταφορα τους λογο του μεγεθους τους με πλοια,αεροπλανα κτλ.
Και πολυ παιχνιδιαρικα.

Τωρα μερικα απ τα <<κακα>>χαρακτηριστηκα τους ειναι.
Φασαριοζικα,αλλα αυτο παλεβεται με την κοινονικοποιηση του ζωου.
Ειναι ευαισθητα,ειδικα τα κουταβια,αλλα κ τα ενηλικα με τα ποδαρακια τους(αρθρωσεις),τα ματακια κ την καρδουλα τους.Αυτα βεβαια ειναι παθησεις που μπορει να παθουν,οχι πως αν παρεις τσιουαουα θα αντιμετοπιζεις αυτα τα προβληματα.Γενικα σου μιλαω.Εγω ευτυχως δεν εχω αντιμετοπισει καποια απ αυτα ως τωρα.
Ειναι λιγο,πιστευω,πιο δυσκολα στην εκπαιδευσει σε σχεσει με αλλα σκυλια λογο κ του χαρακτηρα τους αλλα κ του μεγεθους τους.
Και ειναι λιγο νευρικα θα ελεγα,δηλ.δεν ειναι ενα σκυλι το οποιο θα γινεται χαμος στο σπιτι κ αυτο θα καθεται στη γωνιτσα του,θελει να συμετεχει κ να νιωθει μελος της οικογενειας.
Αυτα ειναι μερικα απ τα χαρακτηριστικα τους.
Αν θες την γνωμη μου παντως σε αυτο που πρεπει να δωσεις σημασια σε ενα τσιουαουα ειναι η κοινονικοποιηση του απο μικρο αλλα κ αργοτερα,ετσι δεν θα εχεις προβλημα ουτε στη βολτα,ουτε με τους επισκεπτες στο σπιτι.
Εγω παντως δεν μπορω να ζησω ουτε στιγμη μακρυα τους! :lov
Α και κατι ακομα,να μην ξεχνας οτι ειναι και αυτα σκυλια!
(ουτε δηλ.κατι που πρεπει να το εχουμε συνεχεια μεσα στην τσαντα μας αλλα ουτε αξεσουαρ του τυπου,ειπα να βγω κ να ριξω κ ενα τσιουαουα πανω μου!Γιατι εχουν συμβει κ αυτα).
Ειναι κ αυτα σκυλια που τους αρεσει να περπατανε να τρεχουν κ να εκτονωνονται.
Για οποια αλλη απορια,εδω ειμαστε. th:
Image Image

mikraki
Banned
Banned

Re: Τσιουαουα

Postby mikraki » 10 May 2010, 14:28

έχω ακούσει πως γκρινιάζουν πολύ.αληθεύει?και αν ναι πως το αντιμετωπίζουμε?

σνόουη
Akita
Akita

Re: Τσιουαουα βασικά χαρακτηριστικά

Postby σνόουη » 11 May 2010, 08:58

Τι εννοεις,γκρινιαζουν?
Δεν ειναι ενα σκυλι το οποιο χωρις λογο θα γαβγιζει ασταματητα.
Απλα ειναι σκυλος ο οποιος για παραδειγμα αν δει καποιον να περναει κατω απο το μπαλκονι σου θα αχισει το γαβγισμα.Προσεξε ομως,αυτο το κανουν τα περισσοτερα τσιουαουα,λογο το οτι ειναι υπερπροστατευτηκα(και οχι κακα οπως λενε).Εχει να κανει με το ποσο κοινονικοποιημενο ειναι το σκυλι,αν εσυ μαθεις το σκυλι σου κ το μεγαλωσεις με κοσμο,με παιδακια(που να ξερουν να φερονται στο σκυλο)τοτε πιστεψε με δεν θα εχεις κανενα προβλημα!Εχω δει τσιουαουα που ειναι πολυ ηρεμα κ φιλικα με ολους.
Ενας σκυλος θα σου γκρινιαζει κ θα γαβγιζει αν τον αφησεις μονο του χωρις να του δινεις σημασια,μονο ετσι.Αν ασχολεισε,δινεις αγαπη και αφιερωνεις χρονο για βολτουλες κ παιχνιδια θα ειναι ολα μια χαρα,δεν θα εχεις κανενα προβλημα.
Ειναι οπως ολα τα σκυλια,τις ιδιες αναγκες εχουν απλα ειναι λιγο πιο ''νευρικα''κ ζωηρουλικα!
Image Image

mikraki
Banned
Banned

προβλήματα τσιουάουα

Postby mikraki » 11 May 2010, 11:35

είναι αλήθεια πως τα τσιουάουα είναι ευαίσθητα; έχω ακούσει για παθήσεις στην καρδιά,προβλήματα στα μάτια,στις αρθρώσεις και τέτοια.δεν θέλω να το πάρω και να μου πάθει κάτι τέτοιο :((((( είναι πραγματικά τόσο ευαίσθητα ;;;;
Ευχαριστώ

: Δεν χρειάζεται να ξεκινάς νέο θέμα συζήτησης για κάθε ερώτησή σου. Υπάρχει το αρχικό που έχεις δημιουργήσει! Ευχαριστώ!

mikraki
Banned
Banned

Postby mikraki » 11 May 2010, 11:48

άρα το παν είναι η κοινωνικοποίηση!βόλτες να βλέπει κόσμο,παιχνίδια και το βασικότερο να έρχεται σε επαφή με κόσμο.σωστά!έχεις δίκιο πως είναι το βασικότερο.όπως το μάθεις δεν λένε;; :)
πιστεύω πως αυτά που γαβγίζουν συνέχεια και δεν είναι κοινωνικά καθόλου, είναι αυτά που τα παίρνουν κάποιοι και τα έχουν σαν λούτρινα σε μια αγκαλιά και δεν το αφήνουν να νιώσει σαν σκυλί!

σνόουη
Akita
Akita

Postby σνόουη » 12 May 2010, 10:44

Οπως ειπα κ πιο πανω δεν ειναι σιγουρο οτι θα παρουσιασουν αυτα τα προβληματα υγειας.
Μην σε αγχωνει αυτο,δεν προκειτε να παθει κατι.Αυτα για παραδειγμα ισως να τα παρουσιασει οταν μεγαλωσει λογο ηληκιας.
Δεν ειναι ''προβληματικα'' τα σκυλια. bigg:
Εμενα κ τρεχουν κ πηδανε στους καναπεδες κ δεν παθαινουν τιποτα,τα τερατακια μου! bigg:
Image Image

Return to “Σκυλο - ερωτήσεις γενικά”