Κακοί πολίτες με αγενή συμπεριφορά...

Προτάσεις για την καλύτερη συμβίωση με συνανθρώπους μας που δεν αγαπούν το σκύλο όπως εμείς.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μάρσα
Saint Bernard
Όνομα: Μαρία
Been thanked: 1 time
Επικοινωνία:

Κακοί πολίτες με αγενή συμπεριφορά...

Δημοσίευση από Μάρσα » 24 Μάιος 2013, 14:12

Καλησπέρα σας. Μαρία εδώ... Τι κάνετε; Εγώ για άλλη μια φορά συγχύστηκα πρωί - πρωί, στενοχωρήθηκα, ντροπιάστηκα και προβληματίστηκα με την απρεπή συμπεριφορά μιας ηλικιωμένης. Έπεσα για άλλη μια φορά θύμα των αδέσποτων (τα οποία τα κακόμοιρα δεν καταλαβαίνουν και γι' αυτό δεν φταίνε)και των ασυνείδητων ιδιοκτητών σκύλων(που δυστυχώς αυτοί καταλαβαίνουν και φταίνε),για την καθαριότητα στους δρόμους.

Δυστυχώς, εγώ ανήκω στην κατηγορία των ιδιοκτητών σκύλων που μαζεύουν τις ακαθαρσίες του σκύλου τους. Και δεν το κάνω τώρα εξαιτίας του νόμου περί καθαριότητας, αλλά εδώ και πάνω από είκοσι χρόνια από τότε που είχα τον πρώτο μου σκύλο και ήμουν από τους ελάχιστους που είχαν κατοικίδιο στο σπίτι τους. Λέω "δυστυχώς" που ανήκω σ' αυτήν την κατηγορία γιατί σχεδόν καθημερινά "τ' ακούω" ενώ οι πραγματικοί θύτες κυκλοφορούν αμέριμνοι... \

Για άλλη μια φορά λοιπόν σήμερα, περπατούσα μαζί με την Μάρσα μου στην πρωινή της βόλτα και περνώντας δίπλα από μια νησίδα με χορτάρι, σταμάτησε η Μάρσα, μύρισε και έκανε τσίσα της. Εκείνη τη στιγμή λοιπόν, ήταν στο μπαλκόνι μια ηλικιωμένη και φώναζε δυνατά στις εφτά το πρωί " Χ...ΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ" και με βρίζει με τέτοιο τρόπο που ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί, μην τολμώντας να της πω πως ο σκύλος μου δεν έκανε αυτό που φώναζε εκείνη αλλά κατάλαβα πως ήταν εντελώς ανίδεη με το θέμα και ήξερα πως δεν θα έβρισκα το δίκιο μου.

Σας ξαναλέω πως μαζεύω πάντα τις ακαθαρσίες της Μάρσας. Όταν όμως κάνει τσίσα της, τι να κάνω; Να σημειώσω πως η ίδια γυναίκα την προηγούμενη βδομάδα μου φώναζε χωρίς να έχω κάνει τίποτα. Απλά, επειδή περπατούσα μαζί με την Μάρσα.
Να σας πω επίσης πως ένας άλλος πάλι ηλικιωμένος, παλιότερα όταν η Μάρσα ήταν κουτάβι, μας είχε επιτεθεί με πιο άσχημο τρόπο σε σημείο να φοβηθώ μήπως με χτυπήσει. Κι όλα αυτά πάλι επειδή ΑΠΛΑ περπατάγαμε στον δρόμο(επειδή ήταν κουτάβι η Μάρσα δεν είχε μάθει ακόμα να τα κάνει έξω)...

Και ρωτώ... εγώ να περνάω από τον δρόμο της γυναίκας αυτής ή όχι; Κινδυνεύω; Τονίζω πως όσον αφορά την καθαριότητα και την συνείδησή μου, μαζεύω τα περιττώματα του σκύλου μου ΠΑΝΤΑ και έχω γι' αυτόν τον λόγο την συνείδησή μου ΚΑΘΑΡΗ. Αλλά, μήπως κινδυνεύω να πέσω θύμα του νέου νόμου συναντώντας τέτοιους ανίδεους πολίτες; Η γυναίκα αυτή ΝΟΜΙΖΕ πως η σκυλίτσα μου άφησε ακαθαρσίες ενώ δεν έγινε έτσι. Αν λοιπόν αυτή καλούσε την αστυνομία για καταγγελία εναντίον μου, εγώ πώς θα το αποδείξω πως ήταν λάθος εκείνη; Πόσο μάλλον όταν κάποιοι άλλοι έχουν αφήσει τα περιττώματα των σκύλων τους εκεί και θα μπορούσε κάλλιστα να πει πως εκείνα ήταν δικά μου; Ή κάτι πολύ πιο απλό, όπως σας είπα και πριν, μου φωνάζουν και με βρίζουν όταν απλά περπατάω μαζί με την σκυλίτσα μου.

Δεν θα μπορούσε κάποιος από κακία, να με καταγγείλει λέγοντας ψέματα πως δεν μάζεψα τις ακαθαρσίες, έτσι απλά για να σταματήσουν να πηγαίνουν βόλτα έξω από το σπίτι του; Πιστέψτε με, έχει γίνει! Φανταστείτε, παλιότερα που δεν υπήρχε νόμος... Όχι σε μένα, αλλά σε κάποιον γνωστό μου. Δεν θα μπορούσαν λοιπόν να υπάρχουν και ψευδής καταγγελίες; Εγώ πείτε μου... πώς μπορώ να είμαι κατοχυρωμένη; Δεν κινδυνεύω λοιπόν; Έχω αγανακτήσει... Δεν μπορώ να βγαίνω βόλτα με τη σκυλίτσα μου με φοβισμένη διάθεση για το τι μπορεί να αντιμετωπίσω σήμερα. Κι όλα αυτά γιατί ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ....
Πείτε μου σας παρακαλώ την συμβουλή σας. Και πώς μπορώ να αντιμετωπίσω αυτήν την κατάσταση;
Μαρία
Αν θέλετε να δείτε περισσότερα για την Μάρσα : http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=76&t=36056 και Τα ΣκυλοΝέα Της Μάρσας

Άβαταρ μέλους

bella_gr
Dog Star ¤
Όνομα: Liz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Επικοινωνία:

Re: Κακοί πολίτες με αγενή συμπεριφορά...

Δημοσίευση από bella_gr » 24 Μάιος 2013, 15:41

εμενα μου ειχε τυχει να κανει τσισα η μπελλα και η αλλη να επιμενει οτι κανει κακα της, αφου ειχε κατσει...ειχα μεινει τοσο παγωτο απο τη βλακεια της που δεν μου περασε να της εξηγησω οτι τα θηλυκα για να κατουρησουν καθονται...προφανως αυτη κατουραει ορθια...τι αλλο θα ακουσουμε απο τους ανθρωπους που δεν πετανε τα σκουπιδια τους οπου βρουν και τους φταινε τα ζωα... :pl:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

KICKASS
Saint Bernard
Όνομα: Γεράσιμος

Δημοσίευση από KICKASS » 24 Μάιος 2013, 16:00

δεν κινδυνεύεις εφόσον μαζεύεις ότι κάνει και αν αυτή δεν έχει αποδείξεις δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα αλλά και πάλι ποιός θα την πάρει στα σοβαρά,μόνο πρόσεχε με τις φόλες.ακόμα μην σε νοιάζει και να προχωράς σαν να μην τρέχει τίποτα αν και εγώ θα τους άρχιζα όλους!

Άβαταρ μέλους

Hara-Jackie
Bullmastiff
Όνομα: Hara

Δημοσίευση από Hara-Jackie » 24 Μάιος 2013, 16:05

Σε καταλαβαίνω απόλυτα..δυστυχώς έχω βιώσει το ίδιο ακριβώς σκηνικό αρκετές φορές. Πλέον προσπαθώ να τους αγνοώ και να μην μπαίνω στη διαδικασία να πιάνω κουβέντα γιατι μερικοί άνθρωποι ( ο Θεός να τους κάνει) είναι τόσο αρνητικοί που μόνο την πίεση μπορούν να σου ανεβάσουν. Πάντως έχει δίκιο και ο Γεράσιμος έχε το νού σου για φόλες ..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Μάρσα
Saint Bernard
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Μάρσα » 26 Μάιος 2013, 13:33

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για την συμβουλή σας. Ναι, κι εγώ το σκέφτηκα αυτό για τις φόλες. Φαντάστηκα εκείνη τη γυναίκα με το που στρίψαμε την γωνία να πηδάει από το μπαλκόνι της για να ρίξει στο γκαζόν ποντικοφάρμακο ή οτιδήποτε άλλο θανατηφόρο... Έτσι κι αλλιώς έχουμε γεμίσει με φόλες και προσέχουμε παντού.
Μαρία
Αν θέλετε να δείτε περισσότερα για την Μάρσα : http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=76&t=36056 και Τα ΣκυλοΝέα Της Μάρσας

Άβαταρ μέλους

jolinara
Akita
Όνομα: katerina

Δημοσίευση από jolinara » 26 Μάιος 2013, 15:08

Νομιζω η δημοτικη αστυνομια σου κοβει προστιμο μονο αν σε πιασει επαυτοφωρο να μην μαζευεις τις ακαθαρσιες του σκυλου σου.Αλλιως πως μπορει να ξερουν ποιανου ειναι τα κακα;Στο κατω κατω,αντε κι ερχονται,τα περιττωματα αυτα που θα δουν και δεν θα ειναι του δικου σου σκυλου,δεν θα ειναι ξεραμενα;Ή δυσαναλογα με το μεγεθος του;Αλλα μην ανυσηχεις δε μπορουν να σου κανουν τιποτα..Τωρα αν θελεις να αποφυγεις τις αντιδρασεις τους κατι που θα σε συμβουλευα εγω να κανεις,αν βεβαια το θελεις,ειναι να μαζευεις τις ακαθαρσιες που θα βρισκεις εξω απο εκεινο το σημειο,ακομα κι αν δεν ειναι του σκυλου σου κ να τους το εξηγησεις αυτο.Σκεψου οτι με τον τροπο αυτο πιθανον να αποφυγεις φολες που μπορει το δικο σου σκυλακι να τις γλυτωσει αλλα τα καημενα τα αδεσποτακια...Τι φταινε...Για μενα δεν υπαρχει καλυτερη λυση απο την εκπαιδευση!Και εννοω των ανθρωπων!

Άβαταρ μέλους

Topic author
Μάρσα
Saint Bernard
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Μάρσα » 26 Μάιος 2013, 16:37

jolinara έγραψε:Νομιζω η δημοτικη αστυνομια σου κοβει προστιμο μονο αν σε πιασει επαυτοφωρο να μην μαζευεις τις ακαθαρσιες του σκυλου σου.Αλλιως πως μπορει να ξερουν ποιανου ειναι τα κακα;Στο κατω κατω,αντε κι ερχονται,τα περιττωματα αυτα που θα δουν και δεν θα ειναι του δικου σου σκυλου,δεν θα ειναι ξεραμενα;Ή δυσαναλογα με το μεγεθος του;Αλλα μην ανυσηχεις δε μπορουν να σου κανουν τιποτα..Τωρα αν θελεις να αποφυγεις τις αντιδρασεις τους κατι που θα σε συμβουλευα εγω να κανεις,αν βεβαια το θελεις,ειναι να μαζευεις τις ακαθαρσιες που θα βρισκεις εξω απο εκεινο το σημειο,ακομα κι αν δεν ειναι του σκυλου σου κ να τους το εξηγησεις αυτο.Σκεψου οτι με τον τροπο αυτο πιθανον να αποφυγεις φολες που μπορει το δικο σου σκυλακι να τις γλυτωσει αλλα τα καημενα τα αδεσποτακια...Τι φταινε...Για μενα δεν υπαρχει καλυτερη λυση απο την εκπαιδευση!Και εννοω των ανθρωπων!

Μα νομίζω πως εξήγησα ότι πάντα μάζευα τις ακαθαρσίες της σκυλίτσας μου και μαζεύω. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Τώρα αν δω κάτι ύποπτο σε στυλ φόλας εννοείται πως το πετάω στα σκουπίδια για να μην το φάει άλλος σκυλάκος. Τώρα όσον αφορά τις ακαθαρσίες μαζεύω ό,τι κάνει η σκυλίτσα μου κι όχι των άλλων, αν αυτό εννοείς.
Μαρία

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Club Member
Όνομα: ΛΙΑ

Δημοσίευση από kouvaraki » 26 Μάιος 2013, 17:40

Οχι απλα η Κατερινα λεει οτι μπορεις να μαζευεις(εκτος απ του δικου σου)ο,τι ακαθαρσιες βρισκεις σε εκεινο το συγκεκριμενο σημειο,και των αλλων σκυλιων δηλαδη.κι ετσι,και εσυ δεν θα εχεις καυγαδες,αλλα και θα αποφυγεις να ριξουν φολες..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ioanna_
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ιωάννα

Δημοσίευση από ioanna_ » 27 Μάιος 2013, 10:08

Κι εγώ πάντα μαζεύω τις ακαθαρσίες του σκύλου μου. Δεν μου αρέσει να τα αφήνω σε καμία περίπτωση. Πριν λίγους μήνες αντιμετώπισα παρόμοια συμπεριφορά. Είχα βγάλει τον σκύλο μου βόλτα και πήγαμε στο παρκάκι της γειτονιάς μου. Ξαφνικά μπαίνει στα χώματα για να μυρίσει και προφανώς για να κάνει κακάκια. Στο ένα χέρι κρατούσα τον μικρό μου και στο άλλο χέρι εφημερίδα. Πιο πέρα σε ένα παγκάκι κάθονταν 3 ηλικιωμένες. Μόλις βλέπουν τον σκύλο στα χώματα, δεν μπορώ να περιγράψω τι μου έλεγαν. Μιλάμε για προσβολές. Απαιτούσαν να κατέβει ο σκύλος από το χώμα γιατί θα το λερώσει (!). Μάταια προσπαθούσα να τους εξηγήσω. Τίποτα αυτές. Τα άκουσα και γι' αυτούς που δεν μαζεύουν τις ακαθαρσίες των δικών τους σκυλιών. Φωνή στη φωνή στο τέλος τις έβρισα γιατί έβριζαν το σκυλί μου και αυτό δεν το συγχωρώ σε κανέναν! Στο τέλος τους είπα να πάνε στην πατρίδα τους και να βρίζουν έτσι και ότι αν δεν σταματήσουν θα φωνάξω την αστυνομία να τις μαζέψει. Από τότε κάθε μέρα τις βλέπω στο πάρκο (δεν έχουν κάτι άλλο να κάνουν(?)), με κοιτάνε με μισό μάτι αλλά εγώ τις αγνοώ. Τώρα πια προσέχω περισσότερο για φόλες. Κάτι τέτοιοι "άνθρωποι" είναι επικίνδυνοι!!

Άβαταρ μέλους

Topic author
Μάρσα
Saint Bernard
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Μάρσα » 27 Μάιος 2013, 10:54

Τι'ναι αυτό βρε παιδιά! Εδώ μας βρίζουν και μας απειλούν μόνο που μας βλέπουν να περνάμε από μπροστά τους! Φανταστείτε τι γίνεται κι όταν δουν να λερώνει! Αφού, μου έχει τύχει ακόμα και την ώρα που τα μαζεύω με την εφημερίδα, σκυφτή μπροστά τους, να συνεχίζουν να με βρίζουν! Δηλαδή, στην ουσία, αυτοί δεν θέλουν καν την ύπαρξη των ζώων! Δεν είναι το λέρωμα. Σε κάνουν να νιώθεις άσχημα, πως είσαι βρομιάρης κι ενοχλητικός...
Τέλος πάντων, απ' ότι έχω καταλάβει, αυτοί που δημιουργούν τους καβγάδες είναι πάντα οι ηλικιωμένοι. Κι όχι μόνο αυτό. Έχουν την απαίτηση να τους σέβονται λόγω ηλικίας αλλά εκείνοι δεν σέβονται κανέναν κι έχουν πάρει τα πάνω τους και βρίζουν με χυδαίο τρόπο και προσβάλλουν κι όποιον πάρει ο χάρος... Και σα να μην έφτανε αυτό, αφού γυρίσουν από την εκκλησία, πετάνε και μια φόλα έτσι... για το καλό... Γιατί είναι καλοί άνθρωποι...
Μαρία

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ με άλλα ζώα…”