ΈΛΕΟΣ!!

Σας πάμε, ασχέτως αν σας κυνηγάμε…
Όλα όσα αφορούν τις γατούλες παρακαλούμε μόνο εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
Bullmastiff

Re: ΈΛΕΟΣ!!

Δημοσίευση από ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ » 09 Αύγ 2009, 09:23

garifalia έγραψε:
ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:Μπράβο που φροντίζεις τα αδέσποτα και μην δίνεις καμία σημασία στος άλλους. :clap Όμως έχω μία απορία.Γιατί δεν στείρωσες τη γατούλα σου;
Αποφάσισα να μην την στειρώσω γιατί θέλω να κάνει γατάκια!!Λατρεύω τα γατάκια και έχω μεγαλώσει πάρα πολλά!!!Και ξέρω πως η στείρωση κάνει την γάτα να τραβήξει πολύ πόνο... :pl: :pl: Σωστά??

Όχι ακριβώς!Με την ίδια λογική που στειρώνεις τα σκυλια στειρώνεις και τις τις γάτες.Αν δέν κάνατε εξετάσεις στο γάτο που ζευγάρωσε και στη γατούλα σας για μεταδιδόμενες ασθένειες μπορεί να κόλλησαν τίποτα.Επίσης η γατούλα εξαντλήτε γιατί αν δεν στειρωθεί μετά την πρώτη της γέννα στην δικιά σας περίπτωση θα ζητάει συνέχεια γάτους και θα κάνει συνέχεια γέννες κλπ...Οπότε καλύτερα να πονέσει λίγο στη στείρωσει παρά να ποναεί στις γέννες,να πηδάει μέχρι και από τα μπαλκόνια για γάτους,να ζευγαρώνει με πολούς με αποτέλεσμα να πάθει διάφορες μετσαδοτικές ασθένειες και να μειώνονται τα χρόνια ζωής της.Και το χειρότερο: οι μη στειρωμένες γάτες κυνδινεύουν απο τον καρκίνο της μήτρας,των ωοθηκών κ των μαστών..
Να διάβασε αυτά http://www.mycat.gr/forum/showthread.php?t=31 http://www.mycat.gr/forum/showthread.php?t=31&garpg=2 http://www.mycat.gr/forum/showthread.php?t=31&garpg=3 http://www.ailouros.gr/Γιατρός/Ιατρικές ... fault.aspx και σας προτίνω να στειρώσετε η γατούλα σας τώρα που θα την δείτε για μια φορά μανούλα....
Ααααα,τώρα που έχετε γάτα κάντε μια περιήγηση στις σελίδες το mycat.gr έχει πάρα πολλές πληροφορίες για γάτες και διάβασε για το θυλασμό,τα γατάκια κλπ
Αααααααααα,τα γατάκια που θα τα δώσετε;

Και κάποιες πληροφορίες:

Ο πρώτος οίστρος της γάτας διαρκεί γύρω στις 4-5 μέρες. Επανέρχεται μετά από ένα μήνα περίπου. Εφόσον η γάτα δεν ζευγαρώσει, ο οίστρος επανέρχεται σε ολοένα και πιο μικρά διαστήματα και κρατάει περισσότερο, έτσι που στο τέλος η γάτα βρίσκεται σχεδόν σε διαρκή οίστρο. Είναι μια κατάσταση πολύ άσχημη για την ψυχική και τη σωματική υγεία του ζώου.

Σε κάθε οίστρο, ανεβαίνουν τα επίπεδα των οιστρογόνων στον οργανισμό. Αντίθετα με ό,τι συμβαίνει στις γυναίκες (που οι ορμόνες "ανεβοκατεβαίνουν" περιοδικά κάθε μήνα) στις γάτες τα οιστρογόνα δεν πέφτουν αν δεν υπάρξει εγκυμοσύνη. Έτσι, με κάθε οίστρο συσσωρεύονται στον οργανισμό, κάτι που μακροχρόνια μπορεί να έχει πολύ σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία της γάτας: από πυομήτρα (μια μόλυνση της μήτρας που αν δεν αντιμετωπιστεί άμεσα μπορεί να είναι μέχρι και μοιραία) μέχρι καρκίνους.

Αν την στειρώσεις δεν θα αλλάξει ο χαρακτήρας της.Θα συνεχίσει να είναι το γατάκι που ξέρεις και αγαπάς,απλά θα απαλλαγεί από τα παραπάνω.

Υ.Σ. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά θέλω να σας πληροφορήσω...
Η γάτα μπορεί να συνυπάρξει με το σκύλο και ο σκύλος με τη γάτα!
Αρκεί ο ένας από τους δύο πάντα να υποχωρεί!

Άβαταρ μέλους

Topic author
garifalia
Saint Bernard

Δημοσίευση από garifalia » 10 Αύγ 2009, 18:52

st3li0s έγραψε:
garifalia έγραψε:Γεια σε όλους!!! Έχω αρκετό καιρό να έρθω εδώ διότι γράφουμε εξετάσεις και καταλαβαίνετε!! (bs) Παιδιά!!...η γατούλα μου είναι έγκυος εδώ και ένα μήνα άρα πιστεύω πως κοντεύει να γεννήσει. Είμαι χαρούμενη γιατί πιστεύω πως το γατάκι που ήταν κάποτε πλέον ωρίμασε και ...Α!!! Είμαι πολύ χαρούμενη. Από την άλλη όμως νιώθω άσχημα. Εδώ στον Ελαιώνα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κανείς φιλόζωος. Δεν σας κάνω πλάκα. Κοντεύω να τρελαθώ παιδιά. Δεν μπορώ άλλο. Ταΐζω 2 αδεσποτάκια και αν με βλέπουν αρχίζουν και λένε, Μην τα ταΐζεις θα κολλήσεις καμιά αρρώστια, θα σε δαγκώσουν, θα μας φάνε. έλεος το τι έχω πει στους δύο γείτονες που μου τα είπαν αυτά δεν λέγεται. Δεν μπορώ άλλο γιατί κανείς δεν τα σέβεται?? Τα θεωρούν άψυχα.... σκουπίδια.... Έλεος δεν αντέχω άλλο. Εύχομαι να έμενα αλλού. Τα αδεσποτάκια αυτά παιδιά έχουν σημάδια επάνω τους και είναι τόσο φοβισμένα... Τα ταΐζω και παιδιά σκύβουν κάτω και τα χαϊδεύω. Είναι τόσο κρίμα. Δεν μπορώ άλλο. Τι να κάνω??

Υ.Γ. Ελπίζω ειλικρινά να μην σας κούρασε το άρθρο μου αλλά χρειάζομαι απελπισμένα λίγη υποστήριξη!!! :pl: :pl: :cry:
Διακρινω εναν τονο λυπησης για αυτα τα πανεμορφα ζωα που απο εναν ανεγκεφαλο βρεθηκαν στον δρομο?

Αληθεια γιατι λυπασαι και δεν χαιρεσαι που βρηκαν εσενα να τους φροντιζεις και τους δειχνεις τοσο ενδιαφερον?

Μην σε βαζουν κατω η μ@#%κιες καποιων που λενε τα δικα τους!Εσυ να κοιταξεις να κανεις αυτο που σε εκφραζει και μην δινεις σημασια σε κανεναν!

Μ@΅#%κες γειτονες υπαρχουν σε καθε γειτονια, υπευθυνο ομως ατομο να φροντισει και να κοιταξει αυτα τα πλασματα δεν υπαρχει πουθενα!Οποτε συνεχισε να κανεις αυτο που σε εκφραζει!

Ετσι οπως εχουμε γινει σε λιγο θα αμφιβαλλουμε και εμεις οι ιδιοι αν κανουμε σωστα που εχουμε κατοικιδια και δεν γινομαστε ενα με αυτους του ανεγκεφαλους...

~wv ~wv ~wv
Ευχαριστώ Στέλιο!!!Αυτό πραγματικά με ενθάρυνε!!!!! :as :as :as :as :as

Άβαταρ μέλους

Topic author
garifalia
Saint Bernard

Δημοσίευση από garifalia » 10 Αύγ 2009, 18:58

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:
garifalia έγραψε:
ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ έγραψε:Μπράβο που φροντίζεις τα αδέσποτα και μην δίνεις καμία σημασία στος άλλους. :clap Όμως έχω μία απορία.Γιατί δεν στείρωσες τη γατούλα σου;
Αποφάσισα να μην την στειρώσω γιατί θέλω να κάνει γατάκια!!Λατρεύω τα γατάκια και έχω μεγαλώσει πάρα πολλά!!!Και ξέρω πως η στείρωση κάνει την γάτα να τραβήξει πολύ πόνο... :pl: :pl: Σωστά??

Όχι ακριβώς!Με την ίδια λογική που στειρώνεις τα σκυλια στειρώνεις και τις τις γάτες.Αν δέν κάνατε εξετάσεις στο γάτο που ζευγάρωσε και στη γατούλα σας για μεταδιδόμενες ασθένειες μπορεί να κόλλησαν τίποτα.Επίσης η γατούλα εξαντλήτε γιατί αν δεν στειρωθεί μετά την πρώτη της γέννα στην δικιά σας περίπτωση θα ζητάει συνέχεια γάτους και θα κάνει συνέχεια γέννες κλπ...Οπότε καλύτερα να πονέσει λίγο στη στείρωσει παρά να ποναεί στις γέννες,να πηδάει μέχρι και από τα μπαλκόνια για γάτους,να ζευγαρώνει με πολούς με αποτέλεσμα να πάθει διάφορες μετσαδοτικές ασθένειες και να μειώνονται τα χρόνια ζωής της.Και το χειρότερο: οι μη στειρωμένες γάτες κυνδινεύουν απο τον καρκίνο της μήτρας,των ωοθηκών κ των μαστών..
Να διάβασε αυτά http://www.mycat.gr/forum/showthread.php?t=31 http://www.mycat.gr/forum/showthread.php?t=31&garpg=2 http://www.mycat.gr/forum/showthread.php?t=31&garpg=3 http://www.ailouros.gr/Γιατρός/Ιατρικές ... fault.aspx και σας προτίνω να στειρώσετε η γατούλα σας τώρα που θα την δείτε για μια φορά μανούλα....
Ααααα,τώρα που έχετε γάτα κάντε μια περιήγηση στις σελίδες το mycat.gr έχει πάρα πολλές πληροφορίες για γάτες και διάβασε για το θυλασμό,τα γατάκια κλπ
Αααααααααα,τα γατάκια που θα τα δώσετε;

Και κάποιες πληροφορίες:

Ο πρώτος οίστρος της γάτας διαρκεί γύρω στις 4-5 μέρες. Επανέρχεται μετά από ένα μήνα περίπου. Εφόσον η γάτα δεν ζευγαρώσει, ο οίστρος επανέρχεται σε ολοένα και πιο μικρά διαστήματα και κρατάει περισσότερο, έτσι που στο τέλος η γάτα βρίσκεται σχεδόν σε διαρκή οίστρο. Είναι μια κατάσταση πολύ άσχημη για την ψυχική και τη σωματική υγεία του ζώου.

Σε κάθε οίστρο, ανεβαίνουν τα επίπεδα των οιστρογόνων στον οργανισμό. Αντίθετα με ό,τι συμβαίνει στις γυναίκες (που οι ορμόνες "ανεβοκατεβαίνουν" περιοδικά κάθε μήνα) στις γάτες τα οιστρογόνα δεν πέφτουν αν δεν υπάρξει εγκυμοσύνη. Έτσι, με κάθε οίστρο συσσωρεύονται στον οργανισμό, κάτι που μακροχρόνια μπορεί να έχει πολύ σοβαρές επιπτώσεις στην υγεία της γάτας: από πυομήτρα (μια μόλυνση της μήτρας που αν δεν αντιμετωπιστεί άμεσα μπορεί να είναι μέχρι και μοιραία) μέχρι καρκίνους.

Αν την στειρώσεις δεν θα αλλάξει ο χαρακτήρας της.Θα συνεχίσει να είναι το γατάκι που ξέρεις και αγαπάς,απλά θα απαλλαγεί από τα παραπάνω.

Υ.Σ. Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο απλά θέλω να σας πληροφορήσω...
Πρώτον!!!Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!! Δεύτερον!!Τα γατάκια τα είχα βάλει μέσα στο σπιτάκι που τους έφτιαξα και ήταν αρκετά ασφαλή και ζεστά!! Ήταν 4!!Τα 2 τα πήρε ο θείος μου που τρελένετε για γάτες!!!!Τα άλλα δύο τα έδωσα σε μια φίλη μου που ήθελε πολύ 2 γατάκια!!!Η γάτα είχε μείνει έγκυος από τον άλλο γατούλη μου ο οποίος είναι υγειέστατος!!!!Πλέον η γατούλα είναι στειρωμένη!!!! :as και πάλι για τις πληροφορίες!!!

Άβαταρ μέλους

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
Bullmastiff

Δημοσίευση από ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ » 11 Αύγ 2009, 09:19

Παρακαλώ! sm:) Και συγνώμη αν σε κούρασα :rry απλά επιδή έχω γατούλα 16 χρονών και έχω μάθει κάποια πράγματα.Θέμα με φωτογραφίες της γατούλας έχεις; wink:

Άβαταρ μέλους

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ
Bullmastiff

Δημοσίευση από ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ » 11 Αύγ 2009, 09:24

Ααααααα,και για τα αδέσποτα πάλι ένα μεγάλο μπράβο!Και εγώ τα ταίζω και πραγματικά πολύ μου κάνουν παρατήρηση.
Μη σας πτοεί αυτό.Κλείστε τα αυτιά σας στους ανοήτους και κακούς και συνεχίστε να κάνετε αυτή την καλή πράξη!Εσείς ξέρετε ότι κάνατε καλό σε αυτά τα ζωάκια. wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μια γωνίτσα για τις Γατούλες..”